REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Robert Downey Jr. nie przestał grać Tony’ego Starka. On nim jest. Iron Man rusza na ratunek Planety Ziemia

Przyznam, że nie pamiętam, by w historii kina jakikolwiek aktor tak bardzo zespolił się ze swoją rolą filmową. Robert Downey Jr. zapowiedział właśnie, że następne 11 lat życia poświęci na wykorzystanie robotów oraz sztucznej inteligencji w celu oczyszczenia naszej planety.

06.06.2019
19:33
robert downey jr tony stark
REKLAMA
REKLAMA

„I am Iron Man” – to słynne zdanie, które niczym klamra spaja całe MCU (pada ono zarówno w pierwszym „Iron Manie” jak i stanowi swoiste zamknięcie pewnej ery w „Avengers: Koniec gry”) rezonuje jak żaden inny cytat filmowy ostatnich lat. Tony Stark/Iron Man stał się nagle jedną z najważniejszych postaci popkultury XXI wieku, a teraz okazuje się, że to jeszcze nie koniec „działalności” alter ego Roberta Downeya Jr. (albo na odwrót).

iron man 2008

Aktor był obecny na konferencji re: Mars „Machine Learning, Automation, Robotics and Space” organizowanej przez Amazon w Las Vegas. Głównym tematem jest wpływ nowych technologii na pomoc w rozwoju ludzkości i ochronę naszej planety. Oprócz wszelkiej maści naukowców i inżynierów, którzy mieli swoje przemówienia i prezentacje na konferencji, na scenie pojawił się też sam Robert Downey Jr. Co takiego robił tam hollywoodzki aktor? Cóż może on mieć wspólnego z robotyką i technologiami?

Okazuje się, że Robert Downey Jr. nie może rozstać się z personą Tony’ego Starka. Choć może on tak naprawdę zawsze nim był.

Ogłosił on bowiem, po wstępie okraszonym licznymi żartami, anegdotami i wspominkami dotyczącymi jego przygody z uniwersum Marvela, że zamierza wykorzystać roboty oraz sztuczną inteligencję w celu oczyszczenia Matki Ziemi. W tym celu chce założyć stowarzyszenie Footprint Coalition. Ma ono został powołane do życia w 2020 roku. Cel ma ambitny, a jest nim „posprzątanie” planety i odwrócenie trendu śladu węglowego w środowisku naturalnym.

Niedawno siedziałem przy stole z superinteligentnymi, sprawiającymi świetne wrażenie ekspertami. Podczas rozmowy padło zdanie, że dzięki pomocy robotów i aktualnej technologii, jako ludzkość bylibyśmy w stanie w ciągu 10 lat znacznie oczyścić, a nawet całkowicie uporządkować naszą planetę. Będąc w zasadzie 54-letnim dzieckiem, powiedziałem: ‚Zróbmy to! Zobowiążmy się do tego, utwórzmy w tym celu jakieś stowarzyszenie’. Zero reakcji. Zostałem przytłoczony przez martwą ciszę. Ci światli ludzie twierdzili, że biurokracja, niechęć do dzielenia się własnością intelektualną i polityka są zbyt dużymi przeszkodami, by to się udało. Ale ja chcę spróbować. Być może nie jestem w stanie zmienić praktycznie nic, mając przed sobą widmo niemal pewnej porażki, ale i tak jest to najlepszy pomysł, jaki kiedykolwiek miałem – powiedział na konferencji Robert Downey Jr.

Przyznam, że mając w pamięci wydarzenia z filmu „Avengers: Czas Ultrona”, mam drobne obawy w temacie „Robert Downey Jr. i Sztuczna Inteligencja”. Ale może niepotrzebnie się uprzedzam.

Choć raczej po zakończeniu jego przygody z MCU i finale „Avengers: Koniec gry”, aktor nie musi obawiać się bezrobocia (albo tym bardziej braku pieniędzy na chleb), to kierunek, który sobie obrał jeśli chodzi o dalszy rozwój jest naprawdę intrygujący. Niewielu znam aktorów, którzy byliby w stanie wykorzystać swoją sławę, wpływy i fortunę (a Downey Jr. należy do najlepiej opłacanych aktorów w historii) w tak szczytnym celu. Tym bardziej, że on nie próbuje „zbawić świata” tylko na podstawie operowania swoim wizerunkiem. On naprawdę chce coś realnie zrobić, zbudować, naprawić. A przy tym genialnie, niemalże naturalnie łączy się to z jego filmową personą multimilionera Tony’ego Starka, który sam znany był z inwestowania w nowe technologie. Nawet jeśli z początku służyły mu one głównie dla jego własnych interesów.

Strona www Footrpint Coalition jeszcze nie funkcjonuje, ale pod adresem https://footprintcoalition.com/ można znaleźć informację „coming soon” oraz zapisać się do newslettera, który pozwoli nam być na bieżąco z jej rozwojem i tematyką AI.

Jako przedsmak do swoich przyszłych działań Robert Downey Jr. przygotował coś jeszcze.

W tym roku na YouTube Red pojawi się ośmioodcinkowa seria dokumentalna opowiadająca o wpływie Sztucznej Inteligencji na świat oraz o tym, jak zmienia nasze życie. Aktor jest jednym z producentów serii.

REKLAMA

Naszym celem jest przyjrzenie się Sztucznej Inteligencji przez pryzmat obiektywizmu i dostępności, w odważny, wyrazisty i rozrywkowy sposób. Jesteśmy podekscytowani tym, że możemy powołać do życia ten projekt razem z Network Entertainment, Sona oraz YouTube Red – powiedziała Susan Downey, z firmy produkcyjnej Team Downey, prywatnie żona aktora.

Już dawno nie byłem tak żywo zainteresowany planami na przyszłość hollywoodzkiej gwiazdy. Tym bardziej, że będą one miały bezpośrednie przełożenie na życie nas wszystkich, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA