REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Seria o "Harrym Potterze" znika ze sklepów w Rosji. Fani masowo wykupują książki J.K. Rowling

Fani Harry'ego Pottera w Rosji masowo wykupują serię o Harrym Potterze. Z powodu inwazji na Ukrainę umowa licencyjna została bowiem zerwana, co skutkowało wstrzymaniem dodruku książek autorstwa J.K. Rowling na rynek rosyjski, a podobnych przypadków jest więcej.

04.09.2023
12:50
Seria o "Harrym Potterze" znika ze sklepów. Fani masowo wykupują książki J.K. Rowling
REKLAMA

"Harry Potter" to jedna z najbardziej poczytnych i popularnych serii książkowych. Powieści o młodym czarodzieju i jego przyjaciołach zostały przetłumaczone na 80 języków, w tym język rosyjski. Rosjanie, wskutek inwazji na Ukrainę, musieli się jednak z Harrym Potterem pożegnać. Na pierwszy ogień poszły filmy, gdyż pod koniec stycznia tego roku "The Moscow Times" podał, że seria zniknie z rosyjskich serwisów streamingowych, a teraz okazało się, że fani czarodzieja nie będą mogli nawet poratować się książkami.

REKLAMA

Czytaj także:

Nie będzie dodruku "Harry'ego Pottera" w Rosji. Książki znikają z półek w błyskawicznym tempie

Wskutek inwazji na Ukrainę, umowa licencyjna została zerwana, a na rynku rosyjskim nie pojawią się już dodruki książek z serii o Harrym Potterze, o czym poinformowała pracowniczka Rosyjskiego Związku Księgarzy:

REKLAMA

Następne pokolenie nie będzie miało dostępu do legalnych wydań ["Harry'ego Pottera"], ale książki będą dostępne w pirackich kopiach

- cytuje serwis Bankier.pl.

Serwis "Kommersant" poinformował także, że rosyjscy czytelnicy zaczęli masowo wykupować książki J.K. Rowling, zanim te całkowicie znikną ze sklepowych półek. "Harry Potter" może zatem dołączyć do powieści, które już są nielegalnie przewożone do Rosji z krajów ościennych. To nie jedyny przypadek, kiedy pisarz zadecydował o zaprzestaniu wydawania swoich książek na rynku rosyjskim. Do grona artystów, których tytuły nie pojawią się w Rosji, należą m.in. Stephen King, Neil Gaiman oraz Rebecca Quang, a także wydawnictwa Macmillan i Penguin.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA