REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się
  3. Dramy

Gwiazdy chcą zakończyć strajk aktorów. Clooney, Johanson i inni proponują rozwiązanie

Mimo że pod koniec września scenarzyści doszli do porozumienia z AMPTP, aktorzy wciąż strajkują. Kiedy okazało się, że rozmowy z organizacją zostały przerwane, największe gwiazdy postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce, proponując wpłatę gigantycznej kwoty na rzecz zniesienia górnego limitu składek członkowskich. W spotkaniu na Zoomie uczestniczyli m.in. Scarlett Johanson, George Clooney i Ben Affleck.

20.10.2023
13:01
Gwiazdy chcą zakończyć strajk aktorów. Clooney, Johanson i inni proponują rozwiązanie
REKLAMA

Strajk scenarzystów zakończył się w środę, 27 września. Strajkujący wywalczyli nim m.in. lepsze warunku zatrudnienia, wyższe tantiemy za eksploatację ich pracy na rzecz serwisów streamingowych, a także ochronę przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Tymczasem końca strajku aktorów nie widać. A trwa on już od 14 lipca bieżącego roku, odkąd członkowie związku zawodowego SAG-AFTRA nie dogadali się z AMPTP, stowarzyszeniem reprezentującym amerykańskich producentów filmowych i telewizyjnych. Rozmowy zakończyły się fiaskiem, a skutkiem tego jest trwający już niemal 100 dni strajk. Aktorzy wciąż walczą o wyższe wynagrodzenie i zabezpieczenie przed zastąpieniem ich wizerunku przez sztuczną inteligencję. Największe gwiazdy postanowiły jednak wziąć sprawy w swoje ręce i na wtorkowym spotkaniu na Zoomie zaproponowali przełomową propozycję, która ma częściowo pokryć koszty składek członkowskich w AMPTP.

REKLAMA

Gwiazdy chcą zakończenia strajku

Strajk aktorów utknął w martwym punkcie - okazało się bowiem, że rozmowy SAG-AFTRA z AMPTP zostały przerwane kilka dni temu, 11 października. Obecnie punktem zapalnym między organizacjami są opłaty rezydualne, czyli wynagrodzenia dla aktorów za emisje filmów i seriali na platformach streamingowych, w których wystąpili. Serwisy streamingowe oferują 20 mln dol. rocznie, podczas gdy SAG-AFTRA domaga się kwoty w wysokości pół mld dol.

Strajk aktorów

O strajku aktorów przeczytasz więcej na Spider's Web:

Jak podaje serwis Deadline, we wtorek za pośrednictwem platformy Zoom Scarlet Johanson, George Clooney, Emma Stone, Ben Affleck i Tyler Perry spotkali się z przywódcami SAG-AFTRA, w tym Franem Drescherem i Duncanem Crabtree-Irelandem. Chcąc przyczynić się do zakończenia strajku, gwiazdy przedstawiły przełomową propozycję - jest nią zniesienie górnego limitu składek członkowskich w wysokości 1 mln dol. i wpłacenie ponad 150 mln dol. w ciągu najbliższych trzech lat, aby zminimalizować różnice w wynagrodzeniach aktorów:

REKLAMA

Wielu najlepiej zarabiających chce być częścią rozwiązania. Zaproponowaliśmy zniesienie górnego limitu składek, co przyniosłoby związkowi ponad 50 mln dol. rocznie - to ponad 150 mln dol. w ciągu najbliższych 3 lat. Uważamy, że to sprawiedliwe, że wpłacamy więcej do związku. Sugerujemy również strukturę rezydualną oddolną. (...) Negocjacje te będą w toku, ale chcieliśmy pokazać, że wszyscy jesteśmy w tym razem i chcemy znaleźć sposoby, aby pomóc zmniejszyć różnicę w wynagrodzeniach aktorów

- skomentował George Clooney.

Jeśli chodzi natomiast o opłaty rezydualne, uczestnicy rozmowy zaproponowali formułę, dzięki której w pierwszej kolejności zostałyby opłacone nazwiska z najniższych szczebli, które potrzebują wynagrodzeń najbardziej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA