REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Strajk scenarzystów właśnie dobiegł końca. Można wznowić prace nad "The Last of Us"

W Hollywood kończy się dotychczasowy zastój? Jedna z dwóch strajkujących grup zawodowych zdecydowała się zejść z barykad, na których tkwiła od maja. Chociaż nowy kontrakt musi jeszcze zostać ratyfikowany, WGA zdecydowało się zezwolić scenarzystom na powrót do pracy. Oznacza to, że rusza preprodukcja wyczekiwanych tytułów, w tym 2. sezonu "The Last of Us".

27.09.2023
10:49
the last of us 2 sezon strajk scenarzystów hbo
REKLAMA

Showrunner "The Last of Us" zdradził niedawno, że nie ma zamiaru zwlekać ze wznowieniem prac nad 2. sezonem hitowego serialu HBO. WGA (Amerykańska Gildia Scenarzystów) musi tylko zakończyć strajk. Tak się właśnie stało, bo w minioną niedzielę związek zawodowy zdecydował się zaakceptować "najlepszą i ostatnią ofertę" AMPTP (stowarzyszenie zrzeszające największe wytwórnie, nadawców telewizyjnych i platformy streamingowe). W ten sposób osiągnięto wstępne porozumienie.

W ciągu następnych dni scenarzyści z całych Stanów Zjednoczonych głosowali nad akceptacją wstępnego porozumienia, które wymaga jeszcze ratyfikacji. O tej kwestii członkowie WGA zdecydują dopiero między 2. a 9. października, ale wydaje się to już tylko formalnością. Związek zawodowy zezwolił bowiem na powrót do pracy.

Ze Spider's Web dowiesz się wszystkiego o strajku scenarzystów:

REKLAMA

Koniec strajku scenarzystów

Strajk zakończył się oficjalnie w środę 27 września (o 9:01 polskiego czasu) - poinformowało w swoich mediach społecznościowych WGA, jednocześnie ujawniając szczegóły zawartego porozumienia. Według nich scenarzyści dostaną m.in. ochronę przed wykorzystywaniem sztucznej inteligencji w branży, mogą spodziewać się lepszych warunków zatrudnienia i wyższych tantiem za eksploatację ich pracy w streamingu.

Strajk scenarzystów - koniec - The Last of Us

Strajk amerykańskich scenarzystów rozpoczął się jeszcze w maju tego roku. Kończy się więc po 148 dniach, co czyni go drugim najdłuższym buntem w historii WGA (najdłuższy wybuchł w 1988 roku i trwał 153 dni). Wieść o dojściu do porozumienia z AMPTP bardzo ucieszyła Craiga Mazina, który nie mógł się doczekać powrotu do pracy nad 2. sezonem "The Last of Us".

Jestem bardzo dumny z WGA i bycia jego członkiem. Jestem też podekscytowany powrotem do pracy nad 2. sezonem "The Last of Us". Strajk jeszcze nie został jeszcze oficjalnie zakończony, ale w momencie, gdy to się stanie, ruszymy do akcji!

- napisał na Threads parę godzin przed podaniem oficjalnego czasu zakończenia strajku.

Jak podaje CBR, twórca "The Last of Us" Neil Druckman zdążył rozplanować cały 2. sezon jeszcze przed rozpoczęciem strajku. Craigowi Mazinowi udało się natomiast napisać scenariusz pierwszego odcinka i wysłać go do HBO. Teraz będzie mógł rozpocząć prace nad pozostałymi epizodami.

REKLAMA

Nie należy się spodziewać, że zdjęcia do 2. sezonu "The Last of Us" będą mogły się w najbliższym czasie rozpocząć. Chociaż scenarzyści strajk już zakończyli, aktorzy z SAG-AFTRA wciąż jeszcze nie doszli do porozumienia z AMPTP.

Więcej o strajku aktorów poczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA