Czy "Sukcesja" to serial oparty na faktach? Oto człowiek, na którym wzorowano bohatera świetnej produkcji HBO
4. i finałowy sezon serialu "Sukcesja" lada moment trafi na HBO, a już w tym tygodniu emisję tej znakomitej produkcji rozpocznie TVN. Czy ta czerpiąca z Szekspira opowieść o rodzinie, władzy i bogactwie wydarzyła się naprawdę? Czy oparto ją na faktach? Nie wszyscy wiedzą, że jedną z inspiracji twórców okazało się być samo życie, a dokładniej biografia medialnego giganta, Ruperta Murdocha.
Luźno oparty na faktach serial "Sukcesja" to wciąż jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy) aktualnie emitowanych seriali. 4., finałowy sezon produkcji swoją premierę w HBO Max będzie mieć już pod koniec miesiąca, a już 7 marca pilotażowy epizod zostanie wyemitowany w telewizji TVN. Dotychczas twórcy nie zawiedli i nie zaniżyli poziomu ani na moment: scenarzystom - na czele z Jessem Armstrongiem - należą się pokłony i oklaski. Między innymi (a może i przede wszystkim) za fabularne gawędziarstwo, bo tak znakomitych dialogów w produkcji odcinkowej nie słyszałem od dawna.
Pisaliśmy już o fenomenalnych kreacjach i niespotykanie wysokiej jakości tego obsypanego nagrodami i zachwytami recenzentów serialu. A co z inspiracjami? Czy "Sukcesja" to tytuł oparty na faktach? W zdecydowanej większości - nie. A jednak istnieje pewna postać, która posłużyła za pierwowzór głowy serialowej rodziny, Logana Roya (Brian Cox). Jest nią Rupert Murdoch.
Sukcesja na faktach, czyli Logan Roy w prawdziwym życiu. Oto Rupert Murdoch
Rupert Murdoch to dziewięćdziesięciojednoletni magnat medialny, właściciel istniejącego od 1979 do 2013 roku News Corporation - wielkiego konglomeratu, korporacji telewizyjnej, wydawniczej i prasowej. W jej skład wchodziły m.in. "The Daily Telegraph", "The Times", "New York Post", ligi rugby, kluby sportowe (Lakersi, Knicksi, Rangersi), studia filmowe z grupy FOX, telewizje kablowe, serwisy internetowe (m.in. MySpace), a nawet połowa udziałów w polskiej spółce TV Inwestycje. A to zaledwie wierzchołek góry lodowej.
Murdoch urodził się w Melbourne, a początkiem jego działalności było przejęcie po ojcu udziałów w News Limited. Przyjaciel ojca pomógł mu postawić pierwsze kroki w biznesie - szło gładko, bo młody Murdoch od samego początku był bardzo entuzjastycznie nastawiony do pracy związanej z mediami. Czuł ten biznes i nie brakowało mu pomysłów (przykładowo: zakup podupadającego tabloidu i postawienie go na nogi za pomocą wówczas jeszcze raczkujących, a dziś popularnych technik). Kolejne udane interesy poprawiały jego finansową stabilność, a w końcu wsparł go również australijski bank rządowy, pomagający młodym przedsiębiorcom.
Przez kolejne lata Murdoch nabywał udziały w kolejnych gazetach, mierząc się z coraz większymi oponentami; uruchomił też pierwszy narodowy dziennik w Australii, dzięki czemu zyskał ogromny szacunek jako wydawca jakościowej gazety z politycznym autorytetem. W międzyczasie wkroczył na rynek brytyjski, a w latach 70. - amerykański, uruchamiając nowy tabloid i nabywając kolejne media, w tym "New York Post". W latach 80. stworzył sieć telewizyjną Fox Boadcasting Company - najwyżej wówczas ocenianą przez dorosłych odbiorców. Dekadę później zaatakował świat telewizji całodobowej, otwierając wielkiego konkurenta CNN - Fox News. Jego kablówka nadawała dziewięć z dziesięciu najpopularniejszych programów.
W XXI wieku kupił Huges Electronics (6 mld dolarów) i ogłosił przeniesienie siedziby przedsiębiorstwa News Corporation z Australii do USA. W 2005 nabył serwis MySpace (580 mln dolarów), który ostatecznie jednak odsprzedał sześć lat później za 35 mln dolarów.
W 2006 roku miała miejsce słynna afera podsłuchowa - niedzielne wydanie tabloidu "The Sun", "News of the World", najlepiej sprzedający się anglojęzyczny tytuł na świecie, pozyskiwał informacje włamując się do telefonów osób prywatnych i kupując informacje od policjantów. Poszkodowanych było niemal 7000 ofiar; ostatecznie aresztowano redaktorów naczelnych. Murdoch - właściciel - stwierdził wówczas, że zatrudnia ponad 50 tys. osób i codziennie musi radzić sobie z niewyobrażalną ilością spraw, a "News" to tylko nieznaczny procent jego interesów.
Weterani mediów mówili o nim, że ma ogromną władzę polityczną. Jego imperium wiązało się z olbrzymimi wpływami.
Sam o aferze mówił jako o "najbardziej pokornym czasie w jego życiu"; został wówczas postawiony przed brytyjskim parlamentem, ale komentarze dla prasy i pozy to przecież część tej gry. Oczywiście, sytuacja odbiła się na interesach, część gazet trzeba było poddać kwarantannie, a News Corporation podzielić. Większość biznesu filmowego i telewizyjnego 21st Century sprzedał Disneyowi za 71 mln dolarów. Podobno udziały rodzinnego trustu Murdochów (prawie 40% akcji z prawem głosu w każdej ze spółek) od 2011 roku zyskały na wartości sześciokrotnie. Dziennikarze często nazywają Murdocha dinozaurem, który nie czuje już tej współczesnej medialnej rzeczywistości. Wydaje się, że może zdawać sobie z tego sprawę, skoro decyduje się ruchy jak ten opisany powyżej.
Prywatnie Murdoch był czterokrotnie żonaty, ma sześcioro dzieci. Od 2016 roku jego żoną jest amerykańska aktorka i modelka, wcześniej przez 22 lata związana z Mickiem Jaggerem Jerry Hall.
Trudno zatem nazwać serial HBO produkcją "opartą na faktach", ale niewątpliwie sporo zaczerpnęła ona z naszej rzeczywistości, modyfikując jej fragmenty pod format. Twórcy "Sukcesji" sprawnie zespolili ze sobą elementy szekspirowskich dramatów i mydlanych oper, zamykając w ich ramach opowieść o świecie obrzydliwego bogactwa, bezwzględnej walki o władzę, zdrad i wojen - tych mniejszych i większych, rodzinnych i biznesowych. Oszczędne, niemal teatralne epizody skupione na dysfunkcyjnej rodzinie Royów składają się na jedyną w swoim rodzaju współczesną tragikomedię, która pochłania, obrzydza, przeraża i fascynuje zarazem. Właśnie dlatego tak bardzo czekamy na finał i polecamy wam ten tytuł.
Sukcesja: premiera sezonu 4. już 27 marca w HBO Max. Pierwszy odcinek serialu zostanie wyemitowany w TVN 7 marca.
Tekst oryginalnie został opublikowany 6 grudnia 2021. Został zaktualizowany.