REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale
  3. VOD

Eleanor i przyjaciele pożegnali się z widzami. Oceniamy finał serialu „The Good Place”

The Good Place” to jeden z najciekawszych seriali telewizyjnych ostatnich lat. Jak wypadł finał opowieści Michaela Schura? Oceniamy.

04.02.2020
19:31
The Good Place - grafika promocyjna
REKLAMA
REKLAMA

„The Good Place” to wciągająca opowieść o grupie bohaterów, którzy po śmierci trafiają do tytułowego Dobrego Miejsca. Szybko okazuje się jednak, że nowe miejsce ich pobytu stawia przed nimi serię zaskakujących wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć.

The Good Place - grafika promocyjna class="wp-image-372444"

Przez cztery sezony serial ewoluował, wiele razy wywracając koncepcję wyjściową do góry nogami i prezentując bohaterów w zupełnie nowych okolicznościach. Twórcy „The Good Place”  stawiali bohaterów w niezwykle trudnych sytuacjach, każąc im zbadać własne granice moralności, praworządności i zwykłego dobrego zachowania. Produkcja urzekała nietuzinkowym stylem, który mieszał poważne dylematy filozoficzne z absurdalnym, przesadzonym humorem i ekscentrycznymi bohaterami.

Teraz serial dobiegł końca w jedyny możliwy sposób.

W ostatnim, znacznie dłuższym odcinku, twórcy celowo postawili na sentymentalizm i emocje, zmniejszając nieco dawkę absurdu i przesady. Te wprawdzie wciąż są obecne, jednak nacisk położono na ostateczny problem, z którym borykają się bohaterowie – odpowiedzią na najważniejsze pytanie: co rzeczywiście dzieje się z nami po śmierci?

Teoretycznie cały serial skupiał się na różnorodnych sposobach odpowiedzenia na to pytanie. W finałowym odcinku twórcy znaleźli jednak wyśmienity sposób, w który pozwalają widzowi tak naprawdę samodzielnie na nie odpowiedzieć.

Widać w tym zresztą niezwykle edukującą rolę serialu. Nie chodzi tu tylko o pojawienie się wielu różnorodnych koncepcji filozoficznych, omawianych przez bohaterów ze swobodą, niczym pozycji w menu restauracji, ale przede wszystkim o oswojenie odbiorcy z tematem przemijania i śmierci.

The Good Place - grafika promocyjna class="wp-image-372441"

Fakt, że odbiorze finału towarzyszy uczucie spokoju, świadczy o tym, iż twórcy z niezwykłym wyczuciem i zrozumieniem podeszli do tematu. Udało im się zrobić serial komediowy, podejmujący najważniejsze pytania znane ludzkości i zrobić to w sposób, który pozostawia uśmiech na ustach odbiorcy.

Finał, po raz kolejny uświadomił, że serial komediowy może posiadać też głęboki, humanistyczny przekaz, nawet jeśli zawiera w sobie niewybredne żarty i ekscentrycznych bohaterów.

REKLAMA

To niezwykły wyczyn, sprawiający, że „The Good Place” to jeden z najlepszych seriali ostatnich lat, który warto znać i obejrzeć od początku do samego końca.

Serial „The Good Place” dostępny jest na platformie Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA