REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Tina Turner zarobiła 50 mln dol. jednym podpisem. Tak się zarabia na emeryturze

Tina Turner zarobiła 50 mln dol. jednym podpisem. Sprzedała prawa autorskie, do wizerunku i nazwiska.

07.10.2021
8:27
tina turner muzyka 50 mln prawa autorskie
REKLAMA

Tina Turner sprawiła, że znowu jest o niej głośno. Piosenkarka, która na emeryturę zdecydowała się już w 2009 roku, zarobiła 50 mln. dol., sprzedając prawa autorskie do wizerunku i nazwiska. Od pewnego czasu o Turner było stosunkowo cicho i nie zmieniła tego nawet premiera filmu dokumentalnego "Tina" (nie wywołał takich kontrowersji jak ostatnio ten o Alanis Morissette). Artystka nie występowała przed publicznością, a lata upłynęły jej na pisaniu książek, zmianie amerykańskiego obywatelstwa na szwajcarskie oraz walce z chorobą nerek. Sprzedaż właściwie wszystkich swoich praw to działanie rzekomo w celu ochrony dorobku swego życia.

REKLAMA

Tina Turner zarobiła 50 mln dol. za sprzedaż praw autorskich i do wizerunku.

Jak podaje internetowa strona BBC, nabywcą katalogu Tiny Turner jest dawna wytwórnia muzyczna BMG dzisiaj specjalizująca się w właśnie w wykupywaniu i zarządzaniu prawami autorskimi. Globalnym wydawcą muzyki gwiazdy pozostanie Warner Music, ale od tej pory pieniądze będą spływać do kieszeni kogoś innego niż sama Turner. Wokalistka przyznała w oficjalnym oświadczeniu, że przekazała swoją muzykę w dobre ręce:

Ochrona dorobku mojego życia, mojego muzycznego dziedzictwa jest dla mnie czymś osobistym, jak dla każdego artysty. Jestem przekonana, że moja praca będzie od tej pory w pewnych i profesjonalnych rękach BMG oraz Warner Music.

REKLAMA

Co ważne, w podpisanym przez obie strony porozumieniu znalazły się zapisy o przekazaniu BMG również prawa do nazwiska, wizerunku i podobizny Turner na poczet przyszłego sponsoringu i umów reklamowych. Bardzo więc możliwe, że wkrótce w sklepach pojawi się mnóstwo nowych wydań hitów Turner a nawet jakieś gadżety z jej twarzą na okładce. Trend sprzedawania praw do swojego katalogu znacząco wzmocnił się przez pandemię, która uderzyła mocno w pozbawione koncertów gwiazdy. Przed Turner na podobny krok zdecydowali się m.in. Blondie, Shakira, Bob Dylan czy David Crosby.

* Zdjęcie główne pochodzi z serwisu YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA