REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV
  3. Dzieje się

Tancerze mają dość „You Can Dance” w TVP. Chodzi o dyskryminację osób LGBT

Od kilkunastu dni środowisko taneczno-rozrywkowe żyje informacjami o przejęciu programu „So You Think You Can Dance” przez TVP. Część jego przedstawicieli postanowiła aktywnie działać przeciwko temu pomysłowi. Dlatego zorganizowali specjalną petycję.

13.04.2021
15:37
you can dance tvp
REKLAMA

Polska wersja amerykańskiego formatu znana jako „You Can Dance – Po prostu tańcz” pierwotnie znalazła swój dom w telewizji TVN. Prywatny nadawca pokazywał program w latach 2007-2012, a później jeszcze w okresie 2015-2016. Trwająca dwa sezony reaktywacja show nie okazała się jednak sukcesem porównywalnym do pierwszej serii (średnia oglądalność była o ponad milion widzów niższa) i TVN nie zdecydował się na kontynuowanie tego projektu.

REKLAMA

Pod koniec marca portal Wirtualne Media podał natomiast informację, że firma Endemol Shine Polska pracuje nad kolejną wersją programu. A chrapkę na pokazywanie zmagań tancerzy ma nie kto inny jak Telewizja Polska. Śladem tej plotki poszły kolejne media, które informowały o potencjalnych członkach jury (wśród kandydatów są podobno Katarzyna Cichopek i Agustin Egurrola, którego pojawienie się w tegorocznej edycji „Dance Dance Dance” wywołało kontrowersje).

Zaprotestować przeciwko „You Can Dance” w TVP postanowili więc polscy tancerze.

Petycję w tej sprawie postanowił zorganizować Grzegorz „Gregory” Kuciak, a na portalu petycjeonline.com podpisało ją już ponad tysiąc osób. Czemu najbardziej sprzeciwia się środowisko tancerzy? W liście otwartym skierowanym do Endemol Shine Polska możemy przeczytać, że problemem jest m.in. traktowanie przez TVP pod prezesurą Jacka Kurskiego przedstawicieli środowiska LGBT+:

Telewizja Polska TVP — w której program ma być emitowany jest jednym z wiodących ośrodków propagandowych, który dyskryminuje część społeczeństwa naszego kraju z uwagi ich poglądy lub orientacje seksualną. Jako środowisko sprzeciwiamy się tworzeniu programu rozrywkowemu o tematyce tańca przez telewizję, która dyskryminuje mniejszości i jest uzależniona od władzy politycznej której władze oraz Ministerstwo Kultury rozdaje środki na promowanie swojej jedynie słusznej ideologii [pisownia org.].

Sygnatariusze petycji apelują z tego powodu m.in. o przeniesienie programu do stacji telewizyjnej niezwiązanej z publicznym nadawcą, zatrudnienie profesjonalnych pedagogów, choreografów i tancerzy wywodzących się z polskiego środowiska tanecznego oraz skupienie się podczas programu na tańcu i jego roli w społeczeństwie. Czy ta inicjatywa doprowadzi do przejęcia „So You Think You Can Dance” przez inną telewizję? O tym przekonamy się zapewne w najbliższych tygodniach.

REKLAMA

*Zdjęcie główne pochodzi z serwisu YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA