REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Zmarł Alan Rickman. Aktor miał 69 lat

Wielka strata dla kinematografii. Zmarł Alan Rickman. Brytyjski aktor chorował na raka i to podaje się jako przyczynę jego śmierci. O odejściu artysty poinformowała dzisiaj jego rodzina. Rickman miał 69 lat.

14.01.2016
14:38
Zmarł Alan Rickman. Aktor miał 69 lat
REKLAMA
REKLAMA

Alan Rickman to jedno z największych nazwisk kina. Aktor zagrał w ponad pięćdziesięciu produkcjach. Najmocniej kojarzymy go jednak z rolą Severusa Snape'a, jednego z profesorów Hogwartu, w którego wcielił się w serii filmów o Harrym Potterze, powstałych na podstawie powieści autorstwa Joanne K. Rowling. Rickmana pamiętamy też z musicalu Tima Burtona, "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street", gdzie wspaniale wykreował postać złowrogiego sędziego czy z produkcji "To właśnie miłość". Zagrał tam dojrzałego mężczyznę, Harry'ego, który przeżywa kryzys w swoim małżeństwie.

ALAN RICKMAN as Severus Snape in Warner Bros. Pictures' fantasy "Harry Potter and the Order of the Phoenix.”  PHOTOGRAPHS TO BE USED SOLELY FOR ADVERTISING, PROMOTION, PUBLICITY OR REVIEWS OF THIS SPECIFIC MOTION PICTURE AND TO REMAIN THE PROPERTY OF THE STUDIO. NOT FOR SALE OR REDISTRIBUTION class="wp-image-58486"
Alan Rickman jako Severus Snape

Do Rickmana przylgnął wizerunek mężczyzny złego, takiego, który snuje intrygi, jest niebezpieczny i władczy. Na ekranie odznaczał się charyzmą, potrafił stworzyć fascynujące postacie, które nawet jeśli nie cieszyły się sympatią publiki, robiły wrażenie, budziły podziw. Alan Rickman występował nie tylko w filmie czy w serialach, bo i w produkcji w odcinkach zdarzyło mu się zagrać, ale także w teatrze.

REKLAMA

Choć nigdy nie zdobył Oskara, na swoim koncie miał wiele nagród. Jednymi z najważniejszych są Złoty Glob zdobyty w 1997 za rolę w filmie telewizyjnym "Rasputin" i statuetka Emmy, którą wygrał w 1996 roku za udział w tej samej produkcji. Oprócz aktorstwa zajmował się także pisaniem scenariuszy do filmów i reżyserią. W trakcie swojej kariery zawodowej nakręcił dwa filmy, "Odrobina chaosu" i "Zimowy gość". Za ten ostatni także otrzymał dwie nagrody.

Źródło fotografii tytułowej: Denis Makarenko / Shutterstock.com
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA