REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

W Sowich Dołach znowu wrze. Dziś premiera 2. sezonu serialu „Znaki”

Dziś na antenie AXN obejrzycie pierwszy odcinek 2. sezonu serialu „Znaki”. Jednej z nielicznych ostatnio polskich produkcji, której panująca pandemia nie pokrzyżowała planów dotyczących daty premiery.

07.04.2020
21:30
znaki 2 sezon axn
REKLAMA
REKLAMA

Twórcy serialu „Znaki” od początku mieli ambicje, by stworzyć wysokiej jakości produkcję, która odróżniać się będzie na tle innych rodzimych seriali lokalnym zabarwieniem. Akcja serii dzieje się w Górach Sowich, w miejscowości Sowie Doły. Pierwszy sezon przykuwał uwagę uroczymi plenerami i pięknymi zdjęciami górskich okolic. Poprzeczka jakości seriali w Polsce już od dawna jest podniesiona bardzo wysoko.

Dostępność zagranicznych produkcji serialowych spowodowała, że ludzi nie da się już zadowolić byle czym - mówi Andrzej Konopka, aktor znany choćby z serialu „Wataha”. W „Znakach” wciela się w rolę komisarza Michała Treli. Nie da się już zadowolić polskiego widza glamourem warszawskim, widać, że to jest wymyślone i w życiu jest inaczej. Na seriale są przeznaczane coraz większe środki, odcinki są takimi małymi filmami fabularnymi. To chyba jest droga rozwoju seriali. Kiedy wysłało się 60-osobową ekipę w Bieszczady na 3 miesiące zdjęć (plan serialu „Wataha” – przyp. red.) to był znak, że ktoś już stawia na porządną robotę. Nie pisze się już serialu o dwóch rodzinach sąsiadujących w bloku, tylko inwestuje się w wyobraźnię.

W 2. sezonie serialu „Znaki” obserwujemy poszukiwania zaginionej córki komisarza Treli.

Chwilę później okazuje się, że to nie jedyne tajemnicze zniknięcia w okolicy. Wątki kryminalne stanowią pierwszy plan, ale gdy przyjrzymy się jednak dalszej perspektywie, widzimy historie bohaterów uwikłanych w to miejsce.

W Sowich Dołach wszyscy sobie konstruują taki świat, że ściągają na siebie nieszczęścia. I może inaczej nie umieją. Boimy się sytuacji, których nie znamy. Dlatego często tkwimy w sytuacjach bardzo opresyjnych, bo są nam przynajmniej znane – mówi Helena Sujecka, która wciela się w rolę policjantki Ady Nieradki.

znaki 2 sezon axn class="wp-image-393202"
Fot. Wojciech Nekanda Trepka

W „Znakach” tematy dramatyczne dopełniane są humorystycznymi motywami – zdaje się, że ten aspekt został w 2. sezonie jeszcze bardziej podkręcony. Początek 2. sezonu mnoży kolejne wątki, dając także drugoplanowym postaciom większe pole do popisu. W wielu przypadkach twórcy nie przybliżają nam szczegółów dotyczących przeszłości mieszkańców Sowich Dołów. Gruntowna wiedza o motywacjach, także przeszłych danej postaci nie jest konieczna przy budowaniu nowego bohatera – twierdzi Helena Sujecka:

Jeszcze na etapie początkowej pracy, przy pierwszym sezonie, gdy konstruowaliśmy te postaci i ożywialiśmy, zastanawialiśmy się, dlaczego taka dziewczyna jak Ada wybrała taki zawód, związała się z takim mężczyzną. Nie wiem, czy jako aktorka potrzebuję jednoznacznej odpowiedzi na takie pytania. W życiu bardzo często nie rejestrujemy momentu, w którym robimy coś świadomie.

Serial „Znaki” w swoim pierwotnym założeniu miał mocno bazować na lokalnej historii.

Sowie Doły osadzone są w ciekawym miejscu, to w tamtych okolicach budowano kompleks górniczy Riese, w którym miała znaleźć się jedna z kwater Hitera. Twórcy serii wypełnili 1. sezon rozmaitymi znakami z przeszłości. W drugim ma być podobnie, choć na razie mniej tu znaków i lokalności, więcej zagadek i potencjalnych zbrodni.

REKLAMA

Najgorzej wychodzimy na tym, gdy próbujemy coś udawać – podsumowuje Andrzej Konopka. – Gdy udajemy Nowy Jork w Warszawie. Korporacje inwestujące w seriale rozumieją już, że na świecie działają historie lokalne. Chcemy oglądać np. historie z Nowej Zelandii, z całym ich kolorytem, niepowtarzalnością i czymś, czego u nas nie ma.

Premiera 2. sezonu serialu „Znaki” dziś o 22:00 na kanale AXN.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA