REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

To warto wiedzieć przed seansem nowego "Ant-Mana". Czym jest Wymiar Kwantowy?

Na ekrany kin trafił właśnie najnowszy film MCU - "Ant-Man i Osa: Kwantomania". Obraz przedstawia widzom głównego antagonistę superbohaterów w Sadze Multiwersum, Kanga Zdobywcę, oraz zabiera nas do tajemniczego Wymiaru Kwantowego. Co warto o nim wiedzieć?

17.02.2023
12:17
ant man osa kwantomania wymiar kwantowy kang marvel
REKLAMA

Dołącz do Disney+ i zacznij oglądać głośne filmy i seriale.

Film „Ant man i Osa: Kwantomania” rozpoczął 5. fazę MCU, przedstawił nam wyczekiwanego Kanga Zdobywcę (w tej roli najjaśniejszy punkt filmu: Jonathan Majors) oraz ponownie zabrał nas do Kwantowego Wymiaru. Filmy Marvela mówiły nam już co nieco o tym dziwacznym królestwie, jednak dopiero teraz posłuży on jako pełnoprawne, pełne tło dla całej opowiedzianej w najnowszej produkcji historii.

Scenarzysta „Ant-Mana 3”, Jeff Loveness, powiedział swego czasu, że wymiar kwantowy jest czymś w rodzaju „piwnicy Multiwersum”, swoistym łącznikiem między czasem a przestrzenią. To dość uproszczony opis, ale doskonale oddający istotę tego miejsca. Sfera kwantowa może bowiem posłużyć jako brama do dowolnego punktu na osi czasu - jest jak panel dostępu, który może połączyć nas z wybranym uniwersum czy momentem w czasie. Dobrym porównaniem jest przewijająca się w wywiadach alegoria do centralnej stacji kolejowej, będącej węzłem komunikacyjnych wielu, wielu tras wylotowych.

Wymiar Kwantowy posiada też własny ekosystem z unikalną fauną i florą. Mieszkańcy kwantowych miast mogą przypominać ludzi, ale i wiele innych, niespotykanych nigdzie indziej stworzeń. „Ant-Man 3” pokazuje nam sporo elementów tego świata i trzeba przyznać, że zwłaszcza część konceptów fauny wypadła tu całkiem ciekawie.

REKLAMA

Do tej pory filmy Marvela mówiły nam o Wymiarze Kwantowym mniej więcej tyle, że drzemie w nim olbrzymia potęga. W „Avengers: Koniec gry” widzieliśmy portal zdolny do przenoszenia bohaterów w czasie właśnie za pośrednictwem tego miejsca. „Doktor Strange” potwierdził z kolei, że dostęp do Wymiaru można uzyskać za pomocą magii.

To właśnie Wymiar Kwantowy może pozwolić na to, by każda z postaci z superbohaterskich, marvelowskich produkcji ostatnich dekad mogła przenieść się w miejscu i czasie - według pogłosek coś takiego ma się zresztą wydarzyć w finale sagi, gdzie prawdopodobnie zobaczymy również aktorów grających w filmach Marvela jeszcze przed narodzinami MCU. „Kwantomania” opowie wam też, w jaki sposób jedna z najpotężniejszych osób we wszechświecie utknęła w tym wymiarze.

Oczywiście, Kang to nie pierwsza postać MCU, która została uwięziona w tym miejscu. Swego czasu na pięć godzin utknął tam sam Scott Lang, co w "naszej" rzeczywistości zajęło... pięć lat. Bohatera uwolnił szczur („Avengers: Koniec gry”). Z kolei Janet van Dyne spędziła w Quantum Realm 30 lat, zanim wyzwolono ją w „Ant-Manie i Osie”. W trzeciej odsłonie przygód zmieniającego swe rozmiary herosa poznamy wiele interesujących szczegółów pobytu bohaterki w tym miejscu. Co się z nią działo? Kogo spotkała?

Przypomnę: Janet utknęła w wymiarze pełnym dziwnych stworzeń na całe lata. Zdobyła tam nawet bliżej nieokreślone supermoce. Po ucieczce zaczęła je tracić, a potem zdecydowała się razem ze swoimi bliskimi badać to miejsce, by zgłębić jego tajemnice. Jak możecie się spodziewać, postać Kanga nie jest jej obca. Przekonacie się, co ich wiąże.

Jedno jest pewne - nastał czas, w którym Wymiar Kwantowy zacznie odgrywać w Kinowym Uniwersum Marvela kluczową rolę. 

Ant-Man i Osa: Kwantomania. Bezpośrednio powiązane filmy i seriale, które warto nadrobić przed seansem

REKLAMA
  • Ant-Man
  • Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów
  • Ant-Man i Osa
  • Avengers: Koniec gry
  • Loki
Ant-Man i Osa: Kwantomania
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA