REKLAMA

Jak zrezygnować z subskrypcji VOD? Jednym kliknięciem - nadchodzą rewolucyjne zmiany

Możemy podziękować Amazonowi - długa, utrudniona rezygnacja z subskrypcji Prime Video to jeden z powodów, dla których Federalna Komisja Handlu zdecydowała uregulować proces anulowania subskrypcji w serwisach streamingowych. Ma być szybciej i łatwiej, o co zadba inicjatywa administracji Joe Bidena.

anulowanie subskrypcji nowe przepisy jedno kliknięcie netflix amazon prime video apple disney max
REKLAMA

Już wkrótce zrezygnujemy z serwisów streamingowych za pomocą zaledwie jednego kliknięcia. Wszystko dzięki przepisom wprowadzonym przez Federalną Komisję Handlu w USA. Tzw. inicjatywa „kliknij, by anulować” ma wymusić na platformach zapewnienie prostego, łatwego sposobu na rezygnację i wstrzymanie pobierania comiesięcznych opłat abonamentowych. Co więcej, serwisy będą teraz musiały uzyskać od klienta wyraźną zgodę przed przekształceniem bezpłatnego okresu próbnego lub automatycznie odnawianego członkostwa w płatny abonament.

REKLAMA

Już wkrótce anulujemy subskrypcję jednym kliknięciem

Nowe zasady mają wejść w życie pół roku od ich ogłoszenia. Będą one wymagać  od firm, by anulowanie subskrypcji było, cytuję, „co najmniej tak proste, jak rejestracja”. Oznacza to, że jeśli konsument zarejestruje się gdzieś w celu wykupienia subskrypcji usługi przesyłania strumieniowego online, musi mieć również możliwość sprawnego anulowania tego planu na tej samej stronie. Wiele firm ułatwia rejestrację, ale rezygnacja z tej samej oferty wymaga zwykle podjęcia szeregu kroków, w tym przedarcia się przez pytania o przyczynę decyzji czy dyskusję z przedstawicielem obsługi klienta. Teraz sprzedawcy będą mogli promować dodatkowe oferty lub wprowadzenie zmian w istniejących subskrypcjach, ale konsumenci zyskają możliwość odrzucenia ich jednym kliknięciem.

Zbyt często koncerny zmuszają ludzi do przebijania się przez niekończące się utrudnienia podczas anulowania członkostwa. Przepisy FTC wyeliminują te sztuczki i pułapki oraz pozwolą Amerykanom zaoszczędzić czas i pieniądze. Nikt nie powinien płacić za usługi, których już nie chce.

- stwierdziła w oświadczeniu przewodnicząca FTC, Lina Khan.

Czytaj więcej o produkcjach Netfliksa w Spider's Web:

FTC twierdzi, że co roku otrzymuje tysiące skarg dotyczących praktyk w zakresie subskrypcji. W 2024 otrzymywali blisko 70 skarg dziennie. Nowe przepisy zostały wprowadzone w ramach administracji Joe Bidena jako „walka z opłatami śmieciowymi” i siłą rzeczy ich wprowadzenie powinniśmy odczuć również w Polsce. Inicjatywa „Czas to pieniądz” miała na celu eliminacje komplikacji, które wprowadzają firmy, by utrudnić zwrot pieniędzy lub przyjęcie danego towaru z powrotem. Podziękowania należą się Amazonowi - wieloetapowy proces rezygnacji z usługi sprawiał, że wielu klientów odbiło się od niego i nie doprowadziło go do końca. Największa krytyka dotyczyła właśnie praktyk tego giganta.

Niezwyciężony - zapowiedź 3. sezonu serialu Amazon Prime Video
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA