Nie od dziś wiadomo, że twórców filmowych nurtują historie wielkich władców. Ich tajemnicza oraz nieco mroczna aura nieustannie przyciąga do siebie osoby zarówno mniej, jak i bardziej zainteresowane tym, co wciąż pozostaje nieodkryte, dla większości niedostępne. Filmy o rodzinach królewskich coraz częściej i chętniej sięgają jednak po wątek współczesności.
Najlepsze filmy o rodzinach królewskich nie ograniczają się jedynie do produkcji czysto historycznych, ukazujących wiele faktów i portretujących konkretne wydarzenia z dziejów świata. Widzowie coraz bardziej łakną dogłębnej analizy enigmatycznej sfery współczesnych władców różnych krajów. Chociaż aktualnie jest to rola w dużej mierze reprezentatywna i nie wpływa na politykę danego państwa, nadal intryguje i prowokuje do zadawania stale rosnącej liczby pytań. Jednak bez względu na to, w jakim okresie historycznym osadzona jest fabuła danego filmu, wszystko zależy od tego, na ile skutecznie twórcom udało się przyciągnąć i utrzymać uwagę widzów. Temu właśnie postanowiliśmy się przyjrzeć.
Filmy o rodzinach królewskich: TOP najlepszych - Faworyta
XVIII wiek oczami reżysera niedawnej produkcji „Biedne istoty”. Yórgos Lánthimos w swój charakterystyczny, dziwaczny, ale przy tym bardzo intrygujący sposób przedstawia na ekranie historię trzech kobiet, dla których dążenie do władzy stanowi życiowy cel. Zamknięte w stworzonej przez siebie dusznej przestrzeni usilnie zabiegają o względy podupadającej na zdrowiu królowej Anny. „Faworyta” pozwala widzom na wgląd w bardzo prywatne oraz intymne życie królewskiego dworu. To, co od zawsze stanowiło tajemnicę dostępną jedynie dla nielicznych, Yórgos Lánthimos prezentuje w całej okazałości. Odtwórczyni głównej roli, Olivia Colman, w 2019 roku doczekała się Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.
Produkcję można już oglądać w serwisach Disney+ i Netflix.
Czytaj więcej podsumowań na łamach Spider's Web:
Spencer
Wycinek z życia księżny Diany oczami chilijskiego reżysera Pablo Larraína. „Spencer” przedstawia trzy konkretne dni, które to stanowią preludium do jednej z najważniejszych decyzji dotyczących małżeństwa kobiety z księciem Karolem. Sama postać Diany, czyli „królowej ludzkich serc”, znana jest na całym świecie, a jej dość krótka aczkolwiek intensywna historia wciąż otrzymuje coraz więcej interpretacji. Nie inaczej jest w przypadku filmu „Spencer”, który skupia się głównie na ukazaniu poczucia bezradności, uwięzienia i przebywania pod ciężarem oceniających spojrzeń. Jest to opowieść o próbie zarówno dopasowania się do wymagań osób w najbliższym otoczeniu, jak i desperackiej chęci ucieczki od świata sprzecznego z osobistymi przekonaniami. W roli księżnej Diany tym razem można ujrzeć Kristen Stewart.
Film można znaleźć w ofercie Canal+ online.
Jak zostać królem
Wzruszająca i przejmująca opowieść o wielkich zmaganiach z, na pierwszy rzut oka, dość prozaicznym problemem. Jąkanie podczas wypowiedzi z pewnością jest uciążliwe, jednak nie stanowi większego problemu dla przeciętnego człowieka. Staje się jednak bardzo dużą przeszkodą w zrozumiałej i dokładnej komunikacji werbalnej, gdy osobą, która się z nią zmaga, jest członek rodziny królewskiej. Mowa tutaj oczywiście o przypadłości króla Jerzego VI. „Jak zostać królem” to niezwykle wyważony, balansujący zarówno na granicy humoru, jak i dramatu, film w reżyserii Toma Hoopera. Cała uwaga skupiona jest w nim na postaci zdesperowanego władcy, w tej roli Colin Firth, który zwraca się o pomoc w rozwiązaniu wstydliwego problemu do bezkompromisowego logopedy-samouka. „Jak zostać królem” nie potrzebuje zbędnego patosu, aby być jednym z najlepszych filmów o rodzinach królewskich, o czym świadczą m.in. cztery Oscary przyznane mu w 2011 roku.
Obejrzycie m.in. w serwisach MEGOGO i Prime Video.
Maria, królowa Szkotów
Siostrzany konflikt oczami głównie jednej z jego uczestniczek, czyli władczyni Szkocji w XVI wieku – królowej Marii. Produkcja przedstawia widzom genezę złych relacji między członkiniami królewskich rodzin, ale też opowiada o ogólnej niechęci względem przejęcia, według niektórych, nienależnego tronu Szkocji przez Marię po powrocie z Francji. Produkcja ta może być odbierana jako dość pokaźna lekcja historii, której tragiczne zakończenie przyprawia o dreszcze. „Maria, królowa Szkotów” kładzie jednak nacisk na przykrą i pełną trudności historię bohaterki samotnej, która na palcach jednej ręki jest w stanie policzyć swoich sojuszników. Film z pewnością wyróżnia się dobrze dobranym aktorskim duetem, a mianowicie Saoirse Ronan w parze z Margot Robbie. Odpowiadająca za reżyserię Josie Rourke przeniosła swoje teatralne doświadczenie na srebrny ekran, a to w przypadku produkcji kostiumowej zadziałało jak najbardziej poprawnie.
Film znajdziecie na Amazon Prime Video.
Powiernik królowej
Gdy brytyjski dwór huczał od plotek, królowa Wiktoria sumiennie pielęgnowała swoją przyjaźń z Abdulem Karimem, który stał się jej lojalnym towarzyszem oraz powiernikiem tajemnic w trakcie ostatnich piętnastu lat panowania. Produkcja reżyserii Stephena Frearsa opowiada przede wszystkim o poczuciu samotności, które towarzyszy władczyni posiadającej, na pozór, wszystko, czego człowiek może zapragnąć. Przedstawia również niechęć dworu do, dla nich dość nietypowego, towarzysza królowej oraz usilne próby zdyskredytowania tej relacji. „Powiernik królowej” to film pełen delikatnego i przystępnego humoru, przełamanego wzruszającym obrazem poniekąd przyjaźni zakazanej. W tym przypadku również bardzo dobrze sprawdziła się aktorska kooperacja Judi Dench oraz Ali Fazala.
Znajdziecie w ofercie SkyShowtime.
Księżna
Diana nie jest jedyną kobietą z domu Spencer, dla której znalazło się miejsce w tym zestawieniu. W tym przypadku trzeba „delikatnie” cofnąć się w czasie, a dokładniej do XVIII wieku. Wtedy też lud był wręcz zakochany w żonie księcia Devonshire - Georginie Cavendish ( w tej roli Keira Knightley). Film „Księżna” skupia się jednak na innym aspekcie. Tutaj na pierwszy plan wychodzi historia o nieszczęśliwej, niespełnionej miłości, a także o tym, jak bardzo rzeczywistość potrafi różnić się od wyobrażeń na jej temat. W świecie królewskich rodzin i potężnych władców nie ma miejsca na bezgraniczne uczucia i „szczęśliwe zakończenia”. Taki stan rzeczy dla niedoświadczonej i pełnej nadziei młodej kobiety jest czymś niewyobrażalnym. Przeprawę księżnej, w szczególności tę emocjonalną, reżyser Saul Dibb pozwala widzom śledzić z należytą starannością. Jeżeli ktokolwiek będzie miał ochotę szukać podobieństw do historii księżnej Diany, przyjdzie to z łatwością.
Najlepsze filmy o rodzinach królewskich - Grace księżna Monako
Ten filmowy wybór może wydawać się dość kontrowersyjny, ale sęk tkwi właśnie w tym. „Grace księżna Monako” to temat do szerokiej dyskusji dotyczącej głównie spojrzenia francuskiego reżysera Oliviera Dahana na tzw. problemy wyższych sfer. Produkcja opowiada o prywatnych oraz zawodowych rozterkach księżnej Grace, która w przeszłości zajmowała się aktorstwem. Dochodzi tutaj do swego rodzaju zatargu między światem wielkich produkcji kinowych i egzystencjalnych rozterek, a burzliwymi nastrojami społecznymi oraz mocno zaognioną sytuacją polityczną. W przypadku tej produkcji ciężko o utożsamienie się z losami bohaterki, dlatego też najczęstszym zarzutem jest swego rodzaju brak przyziemności. Mimo wszystko pole do analizy jest na tyle rozległe, że warto je odwiedzić w zostać w nim chwilę dłużej.
Dostępny na MEGOGO i Prime Video.