REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

Forza Motorsport 2

Forza Motorsport 2 jest wręcz prawdziwym arcydziełem dla każdego miłośnika motoryzacji. Liczba przygotowanych samochodów i ogromny realizm powodują, że tytuł ten oczaruje niejedną osobę.

11.03.2010
23:03
Rozrywka Spidersweb
REKLAMA

Co prawda gracze najchętniej spędzający czas przy zręcznościowych wyścigach samochodowych, typu Project Gotham Racing 3 czy Burnout Paradise, mogą być początkowo zniechęceni wysokim poziomem trudności i pozornym brakiem większych emocji podczas konkurencji w Forza Motorsport 2. Jednak wystarczy poświęcić trochę czasu jeździe, aby ta była naprawdę przyjemna i znacznie łatwiejsza, nie wspominając już o adrenalinie występującej u gracza w czasie wymagających rywalizacji.

REKLAMA

Autorzy oddali nam parę trybów rozgrywki, ale najważniejszym okazuje się kariera. Najpierw kupujemy auto reprezentujące dany region (m.in. Europa, Azja), a to dopiero preludium przed prawdziwą zabawą, więc możliwe do kupna samochody prezentują stosunkowo niewielkie osiągi. Ilość dostępnych wyścigów robi spore wrażenie, niemniej i tak dostrzegamy nieco zbyt małą liczbę tras, co jest jedyną wadą Forza Motorsport 2. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek wyścigu, możemy ustalić poziom trudności oraz takiej czynniki, jak system kontroli trakcji czy ABS. A im trudniejsze ustawienia wybierzemy, tym po wygranej otrzymamy większe wynagrodzenie. Za zdobyte pieniądze możemy kupić różne ulepszenia zwiększające prędkość lub poprawiające przyczepność auta. Poza tym, mamy jeszcze darmową możliwość lakierowania samochodu i dodawania na jego karoserii różnych elementów graficznych.

Całej gry nie można przejść wykorzystując tylko jeden samochód, nawet jeżeli jego osiągi zostały mocno poprawione za pomocą kupionych ulepszeń. Przygotowano na przykład serię wyścigów tylko dla pojazdów z Azji albo takich, których liczba koni mechanicznych wynosi mniej niż dwieście pięćdziesiąt. Tak więc niezbędne będzie kupowanie nowych aut, ewentualnie ich wygrywanie. W tym drugim przypadku chodzi o przejechanie (niezależnie od wybranego poziomu trudności) na pierwszym miejscu danej serii wyścigów, tym samym zdobywając złoty puchar i nową furę. Nierzadko trafi się nam autentycznie dobry i unikatowy pojazd, którego osiągi są bliskie tym maksymalnym. Oczywiście zdobyty w ten sposób samochód można sprzedać, ale stanowi on nagrodę, więc otrzymamy początkowo za niego jedynie około stu kredytów, za które właściwie niewiele można kupić. Z czasem, po zmianie osiągów i wygraniu sporej liczby wyścigów danym samochodem, kwota ta ulega zwiększeniu. Jednak niezmiennie jest zbyt mała w stosunku do tego, co oferujemy.

Graczowi oddano aż ponad trzysta licencjonowanych pojazdów. Mamy reprezentantów takich sportowych marek, jak Ferrari, Lamborghini, Jaguar czy Porsche. Do tego dochodzą auta bardziej popularne w naszym rodzimym kraju - Volkswagen, Nissana, BMW. To tylko nieliczne przykłady, bowiem wybór jest o wiele większy. Najważniejsze, że każdym pojazdem steruje się znacznie inaczej. I nie chodzi mi jedynie o osiągane prędkości, lecz przyczepność na drodze, łatwość w wykonywaniu zakrętów lub działanie hamulców. Generalnie, wierne odwzorowano to, co wybrane samochody oferują w rzeczywistości. Jednakże, aby dokładnie to poczuć, powinniśmy grać wykorzystując kierownicę, ale korzystanie z joypada daje również odpowiednie i przyjemne doznania.

Model zniszczeń wypadł bardzo dobrze. Uszkodzeniom ulegają wszelkie elementy pojazdu - m.in. koła, zderzaki, nawet sam silnik. Gdy zbytnio uszkodzimy swój wóz, możemy być pewni, że ten znacznie straci na prędkości i będzie się nim trudniej sterować. A to nie wszystko, ponieważ po przejechaniu wyścigu samochodem, który uległ stłuczkom, odejmowane są od wygranej pieniądze (im poważniejsze uszkodzenia, tym więcej forsy tracimy). Jednak jeżeli zagrożone jest nasze zwycięstwo, warto czasami uderzyć w samochód rywala, co często powoduję, że wychodzimy na prowadzenie.

Poza karierą mamy tryb zręcznościowy obejmujący trzy konkurencje. Pierwszą z nich jest jazda pokazowa, będąca po prostu serią wyścigów, do których możemy wykorzystywać większość dostępnych pojazdów. Następną konkurencję stanowi próba czasowa, czyli samotny przejazd, w którym - tak jak w poprzedniej konkurencji - odblokowujemy nowe auta. Dowolny przejazd to ostatni typ rywalizacji, w jakim mamy nieograniczoną liczbę okrążeń, a podchodząc do niej ponownie, widzimy zarys samochodu przedstawiający nasz poprzedni przejazd, dzięki czemu dostrzegamy błędy, jakie wcześniej popełniliśmy. Oprócz tego pozostaje jeszcze gra wieloosobowa z podziałem na dwa ekrany, albo przez usługę Xbox Live.

REKLAMA

Graficznie produkcja Microsoft Games Studios robi pozytywne wrażenie, zwłaszcza w przypadku wiernie odwzorowanych modelów pojazdów. Jak wspomniałem, tras jest trochę zbyt mało, ale przynajmniej pod względem ich wykonania nie ma się do czego przyczepić. Warto wspomnieć, że wszystkie tory mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Warstwa audio stanowi także duży atut Forza Motorsport 2, bo odgłosy silników wypadają wyśmienicie - brzmią prawdziwe i są przyjemne dla ucha. Muzyka występuje jedynie w menu, ale same kawałki wybrano znakomicie. Słuchamy różnych zespołów, reprezentujących odmienne gatunki muzyczne, które razem tworzą bardzo dobrą mieszankę.

Forza Motorsport 2 jest obowiązkową pozycją dla wszystkich, którzy preferują gatunek gier samochodowych. Gra ta najbardziej zadowoli zdeklarowanych miłośników motoryzacji, w tym takich, którzy bardzo rzadko grają na konsoli czy komputerze. Tutaj po prostu występuje prawdziwy realizm, połączony z masą świetnie stworzonych aut. Tryb kariery wymaga poświęcenia niemałej porcji czasu, a pozostają jeszcze inne możliwości zabawy - rozgrywka zręcznościowa i multiplayer. Dodając do tego niewątpliwie udaną warstwę audiowizualną, w efekcie otrzymujemy prawdziwą perełkę w swoim gatunku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA