W nowym filmie z cyklu MCU, czyli „Kapitan Ameryka: Nowy wspaniały świat”, pojawi się Red Hulk. Przyjrzyjmy się bliżej genezie tej postaci, która już lata temu pojawiła się w komiksach Marvela. Kim był przed przemianą i czego można się po nim spodziewać?
Hulk jest częścią Marvel Cinematic Universe od początku. Produkcja poświęcona tej postaci pojawiła się zaraz po pierwszym „Iron Manie”, a w bohatera wcielił się w niej Edward Norton. Później w „Avengersach” w tej roli zastąpił go Mark Ruffalo, który pojawił się również u boku Tatiany Maslany w serialu „Mecenas She-Hulk”. Bruce Banner i jego siostrzenica Jennifer Walters nie są jednak jedynymi osobami, które w MCU potrafią zmieniać się w kolorowe monstrum.
Tim Roth grał Emila Blonskego a.k.a Abominację zarówno w filmie „The Incredible Hulk”, jak i w serialu „She-Hulk”. W tym ostatnim zadebiutował również Skaar, czyli syn Bruce Bannera o charakterystycznej zielonej skórze. Teraz przyszła kolej na kolejną postać, która zmieniła się nie do poznania w podobny sposób, co ten pierwszy zielony olbrzym, ale ma inny kolor. Jest to nie kto inny jak Red Hulk, główny antagonista w filmie „Kapitan Ameryka: Nowy wspaniały świat”.
Kim jest Red Hulk w komiksach Marvela?
Zanim przejdziemy do analizy tej postaci w MCU, warto sprawdzić jego komiksową genezę. Pierwszą osobą, która nosiła to miano, był Generał Thaddeus E. „Thunderbolt” Ross, czyli ojciec Betty Ross, ukochanej Bruce’a Bannera. Pojawił się w komiksie „The Incredible Hulk” #1 z maja 1962 r., a jego twórcami są Stan Lee i Jack Kirby. To właśnie przyszły Red Hulk był szefem projektu gamma, podczas pracy nad którym jego przyszły zięć został przemieniony w Hulka po raz pierwszy. Mężczyźni stali po przeciwnej stronie barykady przez wiele, wiele lat.
Thaddeus za punkt honoru obrał sobie uwolnienie świata od potwora, w którego przemieniał się Banner pod wpływem złości. Z jednej strony generał Ross chciał pokazać, że jest od niego lepszy, a z drugiej chciał uchronić rodaków przed alter-ego Bruce’a, a także wykorzystać go do stworzenia nowej generacji superżołnierzy, którzy mogliby chronić Stany Zjednoczone. W ramach swojej krucjaty stał się tym, z czym poprzysiągł walczyć.
Obsesja na punkcie Hulka doprowadziła do tego, że Thaddeus Ross sprzymierzył się ze złoczyńcami.
Wśród jego sojuszników znaleźli się Leader, M.O.D.O.K. i Abominacja. Ross został w końcu wydalony z armii, a potem na weselu swojej córki postrzelił przyjaciela pana młodego, Ricka Jonesa. Został później zwerbowany przez T.A.R.C.Z.Ę. i zdobył nawet na pewien czas supermoce, ale szybko je stracił, by po chwili umrzeć w ramionach córki. Przed śmiercią udzielił jednak błogosławieństwa jej i Bruce’owi, gdyż dostrzegł wreszcie w Hulku nie bestię, a bohatera.
Za sprawą Leadera generał wrócił później do żywych, by znów polować na Hulka. Ross oskarżał go o śmierć Betty, chociaż ta tak naprawdę nie miała miejsca. Po wydarzeniach z serii „World War Hulk” zielony olbrzym zmienił się znów w człowieka, ale to nie zakończyło jego rywalizacji z teściem. Thaddeus postanowił wyrównać szanse i sam poddał się odmieniającej go procedurze. Zadebiutował jako Red Hulk w komiksie „Hulk” (vol. 3) #1 ze stycznia 2008 r.
Thunderbolt Ross był nieco innym Hulkiem niż Bruce Banner.
W przeciwieństwie do Hulka, który powstał w wyniku przypadku, alter-ego Rossa było wynikiem zaplanowanej wcześniej procedury. Jego skóra po przemianie nie przyjmuje koloru zielonego, tylko krwisto czerwony. Do tego nie staje się bezmyślną bestią i nie zmienia się człowieka po utracie przytomności. Jest w stanie absorbować energię, a im bardziej się złości, tym bardziej rośnie mu temperatura. Jego krew ma z kolei nie zielony, a fluorescencyjny żółty kolor.
Z początku ani bohaterowie, ani czytelnicy, nie wiedzieli, kim tak naprawdę jest Red Hulk, którego stworzyli Jeph Loeb i Ed McGuiness. Prawda wyszła na jaw dopiero w zeszycie „Hulk” (vol. 3) #23 z sierpnia 2010 r. Co przy tym ciekawe, z czasem Ross przestał pałać nienawiścią do Bannera, a później na prośbę Bruce’a sam Kapitan Ameryka poprosił go o dołączenie Avengersów. Thaddeus Ross trafił później do więzienia, ale został ułaskawiony po wydarzeniach z „Secret Empire”.
A co wiemy o Red Hulku w MCU?
Thaddeus Ross pojawił się w filmie „The Incredible Hulk” jako wojskowy, który polował na tytułowe monstrum. Zagrał go William Hurt, który kilkukrotnie wrócił do swojej roli. W scenie po napisach odwiedził go Tony Stark, który poinformował go, że zamierza uformować drużynę. Później postać jako amerykański Sekretarz Stanu pojawiła się w „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”. Joe Russo zdradził przy tym, że padł pomysł, by stał się Red Hulkiem już wtedy, ale z tego zrezygnowano.
William Hurt wystąpił gościnnie również w filmach „Avengers: Wojna bez granic” i „Avengers: Koniec gry” (w tym przypadku również rozmyślano nad tym, by przekształcić go w Red Hulka), a także polował na Natashę Romanoff w osadzonej fabularnie przed nimi „Czarnej Wdowie”. Inne wersje tej postaci widzieliśmy również w animacji „A co, gdyby…?”, a głosu użyczył Rossowi w niej Michael Patrick McGill. Film o przemianie Thaddeusa chciał również nakręcić James Gunn.
Czytaj inne nasze teksty poświęcone ekranizacjom komiksów Marvela:
Disney nie mógł jednak nakręcić swojego filmu o Hulku ze względu na to, że część praw do tej postaci dzierży wytwórnia Universal i dlatego od czasu „The Incredible Hulk” zarówno Bruce Banner, jak i powiązane z nim postacie zaliczają występy gościnne w innych produkcjach. Nie inaczej będzie w przypadku „Kapitan Ameryka: Nowy wspaniały świat”. To właśnie tutaj Thaddeus Ross, który został nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych, pokaże swoje nowe oblicze.
William Hurt chciał zagrać Red Hulka, gdyż „wykreował go tak, aby jego ego miało monstrualne rozmiary”, ale niestety nie było mu to dane. Aktor zmarł w 2022 r. Z tego powodu Marvel Studios w roli Thaddeus E. „Thunderbolta” Rossa obsadziło Harrisona Forda. To właśnie jego widzimy na zwiastunach kolejnej produkcji z cyklu MCU, która trafi do kin lada moment. Premiera filmu „Kapitan Ameryka: Nowy wspaniały świat” zaplanowana została na 13 lutego 2025 r.