REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Zrzutka jednak przelała pieniądze Grzegorzowi Braunowi. Teraz się tłumaczą

W ubiegłym tygodniu serwis Zrzutka.pl wydał oświadczenie, w którym podkreślił m.in. że wszystkie zbiórki pieniędzy na Grzegorza Brauna zostają zablokowane. Serwis tłumaczył, ze nie będzie popierać zbiórek pieniędzy, które pochwalają, wspierają lub propagują nienawiść, przemoc, dyskryminację czy terroryzm. Teraz, jak się okazuje, zbiórki na pomoc posłowi Konfederacji zostały odblokowane, a pieniądze trafiły do organizatorów.

20.12.2023
11:16
Grzegorz Braun Konfederacja
REKLAMA

Po tym, gdy Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe w Sejmie, rozpętała się duża afera. Poseł Konfederacji został ukarany m.in. przez Prezydium Sejmu. Z kolei serwis Zrzutka.pl zablokował zbiórki na działalność posła, tłumacząc za pośrednictwem mediów społecznościowych, iż są niezgodne z regulaminem.

REKLAMA

Więcej o polityce przeczytasz na łamach Spider's Web:

Zrzutka wyjaśniała, że m.in. niedopuszczalne jest organizowanie zrzutek związanych z pochwalaniem, wspieraniem czy propagowaniem nienawiści, przemocy czy dyskryminacji. Choć udało się zebrać 70 tys. na Brauna, ostatecznie pieniądze nie zostały przeznaczone dla posła. Obecnie zbiórki na pomoc Braunowi zostały chwilowo odblokowane przez serwis Zrzutka.pl, a pieniądze ostatecznie trafiły do organizatorów.

Zbiórki pieniędzy na Brauna na Zrzutka.pl zostały odblokowane.

Ta informacja pojawiła się na serwisie X. Zrzutka odblokowała obie zbiórki na Brauna. Na konto fundacji Brauna trafi łącznie 220 tysięcy złotych.Tak się w Polsce zarabia na nienawiści i antysemityzmie. Wstyd! - czytamy.

W rozmowie z serwisem Wirtualne Media marketing menagerka Zrzutki, Joanna Jakubicka wytłumaczyła, dlaczego pieniądze zostały jednak przelane.

Na wstępie chcemy wskazać na istotną różnicę pomiędzy podjętym przez Zrzutka.pl sp. z o.o. działaniem polegającym na zakazaniu organizacji zbiórek pieniężnych o określonym celu na przyszłość i uniemożliwieniu dalszego gromadzenia środków na takich zbiórkach już istniejących w danym czasie, a rozporządzeniem przez Spółkę środkami, które do czasu podjęcia ww. decyzji zostały już na takich zbiórkach zgromadzone

powiedziała.

Zrzutka.pl jest krajową instytucją płatniczą, podlegającą ustawie o usługach płatniczych. Jak wyjaśnia Jakubicka, pieniądze wpłacane na określoną zbiórkę, gromadzone są na prowadzonym przez serwis rachunku płatniczym. Z kolei od momentu zaksięgowania wpłaty, organizator staje się ich właścicielem. Jak się też okazuje, Zrzutka.pl nigdy nie jest właścicielem pieniędzy gromadzonych na rachunkach jej klientów.

REKLAMA

Nie każda ze zbiórek naruszała regulamin czy prawo

Odnosząc się do zbiórek pieniędzy bezpośrednio na Brauna, menagerka serwisu podkreśliła, iż dopuszczenie do tego, by były kontynuowane, niosło zbyt duże ryzyko, że będą one prowadziły do naruszenia obowiązującego prawa. Jakubicka zaznaczyła też, że nie oznacza to jednak, iż każda ze zbiórek naruszała regulamin czy prawo. W przypadkach, w których takiego naruszenia nie stwierdziliśmy, jesteśmy zobligowani do wypłaty środków ich Organizatorowi - wyjaśniła. Dlatego Zrzutka.pl postanowiła przelać pieniądze organizatorom zrzutek. Chodzi oczywiście o ich część. Jak wyjaśnia Zrzutka.pl nigdy nie przywłaszcza sobie zgromadzonych na zbiórkach kwot, ale też nie może bezpodstawnie ich blokować.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA