REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

Fani nie mogli się doczekać bijatyki Dragon Ball na PC, więc stworzyli własną. Oto Hyper Dragon Ball Z!

Hyper Dragon Ball Z to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy niekomercyjny projekt oparty o freeware Mugen. Właśnie pojawiła się nowa, zbalansowana, dopieszczona edycja bijatyki.

10.04.2017
10:15
Dragon Ball Z 1
REKLAMA
REKLAMA

Prace nad bijatykami w uniwersum Dragon Ball Z oparte o darmowe środowisko Mugen trwają już sporo ponad dekadę. Sam testowałem kilka gier tego pokroju. Jako fan anime byłem zachwycony, lecz z perspektywy gracza od razu dało się wyczuć ułomność tych projektów. To były twory od fanów dla fanów. Efekciarskie, nastawione na liczbę postaci, ale nikt nie myślał poważnie o dobrej, uczciwej mechanice oraz ujednoliceniu systemu.

Bijatyki Mugen przypominały potwora Frankensteina. Były zlepkami lokacji, zawodników i motywów muzycznych różnych autorów. W jednej grze pojawiali się bohaterowie o odmiennych jakościach animacji, odmiennym stylu kreski czy nawet odmiennej sile ataków. To był prawdziwy Dziki Zachód. Nie panowało żadne prawo. Żadne zasady. Żaden porządek.

 class="wp-image-83156"

Hyper Dragon Ball Z jest w opozycji do tego zjawiska. To bijatyka, w której kluczowa jest mechanika oraz balans.

Z tego powodu oparta o środowisko Mugen gra nie posiada przesadnie wielu postaci oraz aren. Jednak ci bohaterowie, którzy znajdują się już wewnątrz Hyper Dragon Ball Z, są zrównoważeni, a walka nimi to sama przyjemność. Wszystkie grywalne postaci łączy ten sam poziom ataków, ta sama jakość animacji oraz spójna kreska.

Gigantyczną zaletą Hyper Dragon Ball Z jest właśnie mechanika. Produkcja została wzorowana na serii Street Fighter. Kluczem do sukcesu są długie kombinacje ciosów. Gra nie nagradza chaotycznego wciskania przycisków. Wymaga poznania bohaterów, ich ataków specjalnych oraz specyfiki. Są tutaj nawet charakterystyczne dla serii Street Fighter zatrzymania czasu po każdym dobrze wyprowadzonym uderzeniu.

Jeżeli jesteście zainteresowani Hyper Dragon Ball Z, do sieci trafiła właśnie najnowsza wersja tej gry.

Produkcja jest w pełni darmowa. Aby ją uruchomić, wystarczy pobrać paczkę danych z tego miejsca, wypakować ją, otworzyć katalog, a następnie uruchomić plik HyperDBZ.exe. Hyper Dragon Ball Z obsłużycie za pomocą klawiatury. Do tego Mugen porozumiewa się z wieloma rodzajami kontrolerów, lecz producenci gry nie gwarantują bezbłędnego działania w tym obszarze.

 class="wp-image-83157"
REKLAMA

Twórcy Hyper Dragon Ball Z podkreślają, że ich dzieło jest w pełni darmowe. Nie czerpią z niego żadnych materialnych korzyści i zachęcają, aby wspierać oficjalne produkty na licencji Dragon Balla, Dragon Ball Z oraz najnowszego Dragon Ball Super.

PS. Po wielu latach nieobecności na komputerach osobistych, na PC wróciły również oryginalne gry na licencji Smoczych Kul. Jeżeli jesteście fanami mangi lub anime, sprawdźcie takie tytuły jak Dragon Ball Xenoverse oraz Dragon Ball Xenoverse 2. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA