REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

"Moon Knight" nadchodzi! Kim jest nietypowy bohater z nowego serialu Marvela?

"Moon Knight" to najnowsza produkcja od Marvel Studios, która już dzisiaj wylądowała w Disney+. Prześwietlamy nowego bohatera, sprawdzamy kim jest oraz czym jest tajemniczy Khonshu.

30.03.2022
17:34
kim jest moon knight serial marvel studios disney plus
REKLAMA

"Moon Knight" to pierwsze z seriali Marvel Studios zaplanowanych na ten rok, który wyląduje na platformie Disney Plus z końcem marca. Co trzeba wiedzieć o tytułowej postaci i kim (lub czym) jest Khonshu? Odpowiadamy! Disney Plus ma w swojej ofercie już pięć seriali będących częścią Marvel Cinematic Universe, które okazały się świetne, a w tym roku pojawi się drugie tyle. Na pierwszy ogień pójdzie "Moon Knight", gdzie w głównego bohatera wcieli się Oscar Isaac.

REKLAMA

Kim jest Moon Knight?

Trudno stwierdzić, na ile wierną adaptacją komiksów będzie nowy serial Disney Plus będzie, ale główny bohater "Moon Knight" to stworzona przez scenarzystę i Douga Moencha oraz rysownika Dona Perlina postać, która zadebiutowała na łamach zeszytu "Werewolf by Night #32" już w sierpniu 1975 r., która nazywa się tak naprawdę Marc Spector. Mężczyzna jest byłym żołnierzem i agentem CIA cierpiącym na przypadłość nazywaną osobowością wieloraką albo rozdwojeniem jaźni.

Moon Knight to bohater czy złoczyńca?

Tak w zasadzie to ani jedno, ani drugie. Najlepiej byłoby nazywać go antybohaterem. Chociaż zwykle działa w słusznej sprawie - jako kapłan i pięść Khonshu chroni ludzi podróżujących nocą oraz ceni sobie sprawiedliwość - to zdarza mu się przekraczać granice, do których klasyczni herosi by się nawet nie zbliżyli.

Skąd się wziął Moon Knight?

Moon Knight zdobył swoje supermoce w chwili, gdy w trakcie wykonywania jednej z kolejnych misji mężczyzna zmarł niedaleko posągu Khonshu, należącego do egipskiego panteonu boga księżyca. Został przez niego przywrócony do życia, by polować na złych ludzi, ale nie pozostało to bez wpływu na jego psychikę. Co przy tym ciekawe, że bóstwo już wcześniej miało go na oku…

Jakie supermoce ma Moon Knight?

Z początku było implikowane, że wydarzenia z komiksów to efekt choroby psychicznej bohatera, ale z czasem się potwierdziło, że Khonshu jest prawdziwy. Tak naprawdę Marc Spector (przynajmniej na tę chwilę) nie ma jednak specjalnych zdolności, a w walce wykorzystuje swoją tężyznę fizyczną oraz doświadczenie po latach służby. Dostaje jednak od Khonshu czasem wizje, które mu pomagają w realizacji misji. Moon Knight został też przez niego kilka razy wskrzeszony.

O co chodzi z tym rozdwojeniem jaźni Moon Knighta?

Marc Spector czasem zmienia się w zależności od sytuacji w biznesmena Stevena Granta, taksówkarza Jake'a Lockleya lub konsultanta, Pana Knighta. Z początku można było myśleć, że za ich powstanie odpowiada Khonshu, ale potem się okazało, że pierwsze dwie persony wykształciły się już w dzieciństwie bohatera. W przeszłości przypadłość Moon Knighta była nazywana niepoprawnie schizofrenią, a z czasem pojawiły kolejne osobowości, w tym astronauta i mała dziewczyna.

Do jakich grup superbohaterów należy Moon Knight?

Bohater zwykle działa w pojedynkę, ale w swojej blisko półwiecznej historii należał m.in. do Avengersów. Oprócz tego zasilał szeregi takich formacji jak Secret Avengers, West Coast Avengers, Defenders, Midnight Sons, Marvel Knights i Heroes for Hire.

Z kim walczy Moon Knight w komiksach?

Na przestrzeni kilku dekad Moon Knight miał wielu wrogów, a wartymi wzmianki są Bushman, Black Spectre oraz Randall Spector, jego brat. W serialu jednym z jego przeciwników będzie znany z komiksów Midnight Man, w którego wcielił się zmarły jeszcze przed premierą serialu aktor Gaspard Ulliel.

Kto wspiera Moon Nighta w walce ze złem i występkiem?

Najbliższymi sojusznikami Moon Knighta są: jego najlepszy przyjaciel Jean-Paul "Frenchie" DuChamp, bezdomny Bertrand Crawley, prowadząca knajpę Gena Landers oraz jego ukochana, Marlene Alraune. Ta ostatnia kobieta z czasem została matką córki Marca Spectora o imieniu Diatrice.

Kto jest odpowiednikiem Moon Knighta w komiksach DC?

Wielu fanów jest przekonanych, że inspiracją dla Moon Knighta był znacznie starszy od niego Bruce Wayne - w końcu obaj są zamożnymi ludźmi walczącymi z przestępcami pod osłoną nocy wykorzystującymi gadżety, statki powietrzne itp. Batman nie cierpi jednak na rozdwojenie jaźni (aczkolwiek w kilku komiksach spoza głównego uniwersum DC eksponowany był motyw, jakoby po śmierci rodziców trafił do Arkham, a "przeciwnikami" Mrocznego Rycerza byli m.in. lekarze).

W cyklu NERDCORNER komentuję na bieżąco najważniejsze wydarzenia ze świata superbohaterów… i nie tylko:

REKLAMA

Tekst oryginalnie opublikowano w styczniu 2021 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA