NERDCORNER: W „The Other History of DC Universe” głos mają mniejszości. Obrywa się nawet Supermanowi
Do sprzedaży trafił właśnie piąty zeszyt „The Other History of DC Universe”. To wyjątkowy komiks, w którym wydawnictwo rozlicza się ze swoją przeszłością, oddając głos postaciom należącym do mniejszości etnicznych oraz seksualnych. W nim czarnoskórzy, Azjaci i osoby LBGT+ opowiadają o życiu w cieniu Supermana i Batmana.
Komiksy o superbohaterach są takimi współczesnymi mitami i z początku były pisane na jedno kopyto. Co prawda już w latach 60. ubiegłego pojawili się „X-Meni”, ale na starcie reprezentowali oni mniejszości wyłącznie symbolicznie, a taki Superman, czyli de facto ojciec wszystkich dzisiejszych herosów, technicznie rzecz biorąc może i jest kosmitą i uchodźcą z obcej planety, ale już jego alter ego, czyli Clark Kent, to uosobienie amerykańskiego snu.
Oczywiście trudno się dziwić, że tak wyglądały początki branży komiksowej. Superbohaterowie rodzili się w Stanach Zjednoczonych w czasach, gdy istniała segregacja rasowa. W dodatku nawet dziś, czyli osiem dekad później (!), hipotetyczna czarna wersja Supermana budzi skrajne emocje. Czasem jednak ze swoją trudną historią warto się zmierzyć.
Przykładem bicia się w pierś jest wyjątkowa seria „The Other History of DC Universe”, której piąty zeszyt trafił właśnie do sprzedaży.
Nie mamy tu do czynienia z komiksem per se, który opowiada jakąś historię z udziałem przedstawiciela mniejszości za pomocą obrazków okraszonych dymkami (jak w przypadku serii „The United States of Captain Ameryka”, gdzie pojawił się młody gej biorący przykład ze Steve’a Rogersa). Zamiast tego dostaliśmy takie memoiry, w których głos oddano samym bohaterom. Czytelnicy mogą się dzięki temu dowiedzieć, jak uniwersum DC wyglądało z ich perspektywy.
Wśród bohaterów, którym DC dało głos w „The Other History of DC Universe”, znaleźli się czarnoskóry Black Lightning i jego córka Anissa Pierce (będąca lesbijką) oraz pochodząca z Azji zabójczyni Tatsu Yamashiro (A.K.A. Katana). Na łamach pięciu zeszytów pojawili się też m.in. pierwsi czarnoskórzy superherosi (czyli Karen i Mal Dunconowie z grupy Titans) oraz policjantka Renee Montoya (homoseksualna latynoska mierząca się z problemem tzw. męskiej szatni).
„The Other History of DC Universe” miksuje wydarzenia prawdziwego świata z fabułą komiksów wydawanych na przestrzeni kilku ostatnich dekad.
Kolejni narratorzy opisują ze swojej perspektywy zarówno ważne wydarzenia historyczne, jak i wszelkiej maści mniejsze lub większe kryzysy, które wywracały uniwersum DC do góry nogami. Nie szczędzą przy tym słów krytyki wobec nawet tych najbardziej prominentnych członków Ligi Sprawiedliwości, w tym nawet Batmana i Supermana.
To o tyle ciekawe, że ten ostatni, podobnie jak Kapitan Ameryka u Marvela, jest zwykle uosobieniem wszelkich cnót. Wygląda jednak na to, że jego koledzy po fachu o innym kolorze skóry albo orientacji miewali mu za złe, że przez lata biali heteroseksualni mężczyźni w średnim wieku traktowali przedstawicieli pozostałych grup społecznych raczej jak maskotki niż jak równorzędnych partnerów. Fakt, iż mogli przy tym dobre intencje, efektu nie zmienia.
Jako czytelnicy wiemy, że to nie jest krytyka fikcyjnych postaci, tylko autorów scenariuszy.
To odświeżające, że DC spojrzało w krytyczny i świadomy sposób na swoją momentami niechlubną historię, a przy okazji starało się otworzyć części czytelników oczy na problemy takie jak rasizm, seksizm czy dyskryminacja. Pamiętajmy, że mówimy w końcu o tej firmie, która w 2021 r. nie zgodziła się na pokazanie w animacji „Harley Quinn” sceny seksu oralnego, w której to Batman zadowala Catwoman, swoją niedoszłą małżonkę!
Na szczęście w ramach imprintu DC Black Label, który przeznaczony jest dla tych starszych i dojrzalszych widzów autorzy „The Other History of DC Universe” nie byli już tacy zachowawczy. Z tego względu lekturę serii mogę szczerze polecić — tym bardziej że od dziś w serwisie Comixology można kupić już wszystkie pięć zeszytów w wersji cyfrowej. Każdy z nich składa się z 44 stron pełnych tekstu i fantastycznych rysunków, a wycenione zostały na 7,99 euro od sztuki.
W naszym cyklu zatytułowanym NERDCORNER komentuję na bieżąco najważniejsze wydarzenia ze świata superbohaterów… i nie tylko:
- NERDCORNER: Kim jest ten cały Kang Zdobywca, czyli następca Thanosa w 4. fazie MCU?
- NERDCORNER: O co chodzi w zakończeniu serialu „Loki” i jak wpływa ono na resztę MCU?
- NERDCORNER: Czym jest Red Room w „Czarnej Wdowie”, kim jest Taskmaster i o co chodzi w scenie po napisach?
- NERDCORNER: Black Lightning, pierwszy czarnoskóry heros DC ze swoim serialem, idzie na emeryturę
- NERDCORNER: „Loki” wyjaśnia zasady gry. Jak działają podróże w czasie u Marvela?
- NERDCORNER: „War of the Bounty Hunters” to pomost pomiędzy V i VI epizodem „Star Wars”
- NERDCORNER: DC robi coś, czego Marvel nie umie — kreuje zupełnie nową postać. Poznajcie Naomi