REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Kim są Kang Zdobywca, Victor Timely i Ten, Który Trwa? Analizujemy filmy, seriale i komiksy Marvela

Kang Zdobywca, Victor Timely oraz Ten, Który Trwa - co łączy złoczyńców z filmu „Ant-Man i Osa: Kwantomania” i serialu „Loki”? Więcej, niż się wydaje na pierwszy rzut oka, a sporo wskazuje na to, że to jedna i tak sama osoba: Nathaniel Richards! Sprawdzamy, kim jest nowy przeciwnik Avengersów, z którym superbohaterowie zmierzą się w „Avengers: Kang Dynasty”.

19.10.2023
19:52
kang zdobywca marvel mcu loki 1
REKLAMA

Pierwszy z wariantów nowego złoczyńcy w Marvel Cinematic Universe (Ten, Który Trwa) kreowanego na następcę Thanosa pojawił się w serialu „Loki”. Kolejny jego wariant (Kang Zdobywca) trafił do filmu „Ant-Man i Osa: Kwantomania”. To on ma być tym głównym przeciwnikiem Avengersów w 4., 5. i 6. fazie Marvel Cinematic Universe, w których motyw multiwersum i podróży w czasie gra pierwsze skrzypce, na co wskazuje tytuł filmu „Avengers: The Kang Dynasty”.

REKLAMA

W drugim sezonie „Lokiego”, co zapowiadała już scena po napisach w trzecim filmie o Ant-Manie, pojawił się trzeci wariant tej postaci (Victor Timely). To właśnie jego będą poszukiwali nordycki bóg psot wraz z Mobiusem, by uratować TVA (Time Variance Authority). Do tego widzieliśmy już tajemniczą Radę Kangów, w skład której wchodzą najróżniejsze warianty tej postaci z różnych uniwersów i/lub linii czasowych. Co jednak faktycznie wiemy na temat Nathaniela Richardsa?

Kim jest Ten, Który Trwa w MCU?

Loki w finale poświęconego mu serialu, wraz ze swoim żeńskim alter-ego z innej linii czasowej o imieniu Sylvie, dotarł aż do Cytadeli Na Krańcu Czasu. Czekał na nich tam Ten, Który Trwa (He Who Remains). Wyjaśnił protagonistom, że to on jest twórcą Świętej Chronologii, Strażników Czasu oraz organizacji TVA, której zadaniem jest dbanie o to, by nie powstawały alternatywne uniwersa.

Ten, Który Trwa (w którego wcielił się fenomenalny Jonathan Majors) wyjaśnił, że przeżył już jedną „multiwersalną wojnę” z udziałem swoich wariantów - i ją wygrał. Niewiele brakowało, aby cała rzeczywistość została w niej zniszczona. Po pokonaniu ziomków uznał, że jedynym sposobem na to, by ocalić wszechświat, jest wyeliminowanie alternatywnych uniwersów na rzecz jednego: Ziemi-616.

Kim jest Kang Zdobywca w MCU?

O tym, że Kang the Conqueror, czyli po naszemu Kang Zdobywca, będzie głównym złoczyńcą w filmie „Ant-Man and The Wasp: Quantumania”, wiedzieliśmy na długo przed premierą tego filmu. Wcielił się w niego nie kto inny, jak Jonathan Majors, który grał Tego, Który Trwa. Z filmu dowiedzieliśmy się, że Rada Kangów na niego polowała, a on został uwięziony w Wymiarze Kwantowym.

Złoczyńca w toku filmu stwierdził, że „multiwersum umiera” i chciał zrobić wszystko, żeby do tego nie dopuścić. Z jego wypowiedzi wynika również, że walczył już w (jego) przeszłości z Avengersami. Ant-Manowi i Osie udało się jednak tego Kanga Zdobywcę, który w Quantum Realm stworzył swoje królestwo, pokonać - ale nie ma pewności, że złoczyńca faktycznie zginął.

Kim jest Victor Timely w MCU?

Trzecią z postaci granych przez Jonathana Majorsa jest Victor Timely, o którym wiemy najmniej. Wygląda tak samo jak Kang Zdobywca i Ten, Który Pozostaje. Pojawił się najpierw w scenie po napisach w filmie „Ant-Man i Osa: Kwantomania”, a ze zwiastunów drugiego sezonu serialu „Loki” wynika, że trafi do TVA. To właśnie on będzie potrzebny bohaterom do tego, by uratować organizację.

Victor Timely żyje w ubiegłym tysiącleciu, jest zafascynowany podróżami w czasie i lubi o tym opowiadać. Prezentowane przez niego tajemnicze urządzenie wygląda jak miniaturowa wersja przeciążonego i zagrożonego wybuchem Wrzeciona, które splata różne linie czasowe w Świętą Chronologię - wykreowaną, jak wiemy, przez Tego, Który Trwa.

Sporo wskazuje na to, że Ten, Który Trwa, Kang Zdobywca i Victor Timely to jedna i ta sama osoba.

Z jednej strony można uznać, że te trzy postacie grane przez Jonathana Majorsa to po prostu trzy warianty tego samego bohatera z różnych uniwersów. Ten koncept poznaliśmy już w przypadku Lokiego. Chociaż brat Thora zginął z ręki Thanosa w „Avengers: Wojna bez granic”, w serialu pojawił się jego inny wariant, który poza nawias czasu został wyciągnięty zaraz po Bitwie o Nowy Jork.

Pojawiła się jednak hipoteza, że Kang Zdobywca, Victory Timely oraz Ten, Który Trwa to tak naprawdę to jeden i ten sam bohater - po prostu poznajemy go… niechronologicznie. Wielu fanów uważa, że Kang Zdobywca z „Ant-Man i Osa: Kwantomania” nie zginął, tylko się skurczył i trafił do przeszłości, gdzie przyjął miano Victor Timely, a po wizycie w TVA wpadnie na pomysł, by je założyć.

Sprawdź inne nasze teksty na temat Marvel Cinematic Universe:

Historia zatoczyłaby tym samym koło, multiwersum znalazłoby się w pętli. Tym samym słowa Tego, Który Trwa znalazłyby potwierdzenie w rzeczywistości: jego śmierć z ręki Sylvie doprowadzi jedynie do tego, że Kang Zdobywca a.k.a. Victor Timely stanie się po prostu nowym władcą TVA. I tak w kółko - do momentu, aż bohaterom tej pętli nie uda się przerwać.

kang zdobywca marvel mcu loki 2
Kang w komiksach Marvela knuł i knuł…

A kim jest Kang Zdobywca w komiksach Marvela?

Bohaterowie grani przez Jonathana Majorsa bazują na postaci Kanga Zdobywcy, czyli Nathaniela Richardsa, z komiksów wydawnictwa Marvel. Był on podróżującym w czasie przeciwnikiem Fantastycznej Czwórki oraz Avengersów, który pojawił się już w latach 60. ubiegłego wieku. Od tego czasu powracał wielokrotnie w różnych seriach, a jego historię rozbudowano.

Można przyjąć, że pierwszym zeszytem, w którym pojawił się stworzony przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego antagonista, jest 8. numer serii „The Avengers” z 1964 r. Tak naprawdę jednak ta postać debiutowała nieco wcześniej, bo w 19. numerze „Fantastycznej Czwórki” z 1963 r., gdzie ten podróżujący w czasie bohater podawał się za… faraona Rama-Tuta.

W jaki sposób Kang Zdobywca trafił do starożytnego Egiptu?

Z licznych publikacji poświęconych tej postaci dowiedzieliśmy się, że Kang to tak naprawdę Nathaniel Richards, który mógł być potomkiem ojca Reeda Richardsa z Fantastycznej Czwórki o takim samym imieniu i nazwisku. Złoczyńca urodził się z kolei w XXXI w. n.e. i był genialnym naukowcem, który położył ręce na machinie do podróży w czasie stworzonej Victora von Dooma (z którym również mógł być jakoś powiązany lub skoligacony…). To z jej pomocą udał się w przeszłość.

kang zdobywca marvel mcu loki 3
Cytadela na Krańcu Czasu w serialu „Loki” jest siedzibą Kanga (czy też jednego z jego wariantów)

Pierwszym przystankiem pochodzącego z przyszłości Nathaniela Richardsa był starożytny Egipt, gdzie poznał m.in. En Sabah Nura, czyli mutanta nazwanego też Apokalipsem. Nie udało mu się przejąć władzy nad światem. Człowieka, który dopiero miał stać się Kangiem Zdobywcą (oraz Iron Ladem, Scarlet Centurionem, Immortusem i Victorem Timely’ym - no ale nie uprzedzajmy faktów) powstrzymała Fantastyczna Czwórka. Mężczyzna trafił do XX w. n.e., gdzie stanął w szranki z Avengersami.

Nathaniel Richards, który został pokonany zarówno przez Fantastyczną Czwórkę, jak i Avengersów, zapragnął wrócić do swojej linii czasu, ale… przestrzelił.

REKLAMA

Jeden z najpotężniejszych antagonistów w historii komiksów Marvela trafił na zniszczoną Ziemię w dalekiej przyszłości, a potem ją podbił i to dlatego przyjął miano Zdobywcy. Uznał jednak, że władanie zniszczonym globem mu nie przystoi, dlatego postanowił wyruszyć ponownie w przeszłość i wielokrotnie starł się z naszymi ukochanymi bohaterami.

Nathaniel Richards potem (no, przynajmniej z jego perspektywy) manipulował czasem na wiele sposobów i przyjmował różne przydomki, a po osi czasu fruwa teraz multum jego wersji, w tym wspomniany wcześniej Iron Lad, Immortus, Scarlet Centurion i Victor Timely. Kang poznał też niejaką Ravonnę, w której się zakochał (bez wzajemności), a potem zmuszony był oglądać jej śmierć…

Czas pokaże, w jakim stopniu te wszystkie opowieści o Kangu Zdobywcy zostaną zaadoptowane w ramach Marvel Cinematic Universe.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA