REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Kim jest Kang Zdobywca z Ant-Mana 3, czyli następca Thanosa w 5. fazie MCU?

Kang Zdobywca został następcą Thanosa, a tym samym głównym przeciwnikiem Avengersów w 5. fazie Marvel Cinematic Universe. Jego wariant poznaliśmy już w serialu „Loki”, a w pełnej krasie pojawił się w filmie „Ant-Man i Osa: Kwantomania”. Sprawdziliśmy, co mówią nam na jego temat komiksy.

22.02.2023
18:18
kang zdobywca marvel mcu loki 1
REKLAMA

Od dawna wiedzieliśmy, że Kang the Conqueror, czyli po naszemu Kang Zdobywca, będzie głównym złoczyńcą w filmie „Ant-Man and The Wasp: Quantumania”. Wcielił się w niego fenomenalny Jonathan Majors i to… ponownie! Marvel zrobił nam wszystkim niespodziankę, gdyż aktor zaliczył już wcześniej występ gościnny w finale serialu „Loki”.

Bóg psot w ostatnim epizodzie poświęconego sobie serialu dotarł w towarzystwie swojego żeńskiego alter-ego z innej linii czasowej aż do Cytadeli Na Krańcu Czasu, gdzie spotkał Tego, Który Pozostaje. Cała trójka ucięła sobie krótką pogawędkę, ale przerwała ją Sylvie, która wysłała Lokiego do siedziby TVA i… zabiła postać graną przez Majorsa.

REKLAMA

„Loki” pozostawił tym samym widzów z pytaniem: kim właściwie jest Ten, Który Pozostaje i co go łączy z Kangiem Zdobywcą?

Na szczęście nie musieliśmy czekać do drugiego sezonu „Lokiego”, by dowiedzieć się więcej o tej postaci. „Ant-Man 3”, chociaż nie spotkał się z ciepłym przyjęciem recenzentów, pokazał nam wreszcie Kanga, któremu poświęcono pół filmu i obie sceny po napisach. Informacji na jego temat dostarczają nam, jak zawsze, niezawodne komiksy, na których twórcy Marvel Cinematic Universe się wzorowali.

Można przyjąć, że pierwszym zeszytem, w którym pojawił się stworzony przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego antagonista, jest 8. numer serii „The Avengers” z 1964 r. Tak naprawdę jednak ta postać debiutowała nieco wcześniej, bo w 19. numerze „Fantastycznej Czwórki” z 1963 r., gdzie ten podróżujący w czasie bohater podawał się za… faraona Rama-Tuta.

kang zdobywca marvel mcu loki 2 class="wp-image-1755091"
Kang w komiksach Marvela knuł i knuł…

W jaki sposób Kang Zdobywca trafił do starożytnego Egiptu?

Z licznych publikacji poświęconych tej postaci dowiedzieliśmy się, że Kang to tak naprawdę Nathaniel Richards, czyli (najpewniej) jakiś potomek ojca Reeda Richardsa o takim samym imieniu i nazwisku (który sam mógł być podróżnikiem w czasie). Urodził się w XXXI w. n.e. i był naukowcem, który zdobył machinę w czasie Victora von Dooma (z którym również mógł być jakoś powiązany lub skoligacony). To z jej pomocą udał się w przeszłość.

Pierwszym przystankiem podchodzącego z przyszłości Nathaniela Richardsa był starożytny Egipt, gdzie poznał m.in. En Sabah Nura, czyli mutanta nazwanego też Apokalipsem, ale nie udało mu się przejąć władzy nad światem. Człowieka, który dopiero miał stać się Kangiem Zdobywcą (oraz Iron Ladem, Scarlet Centurionem, Immortusem i Victorem Timely'ym, no ale nie uprzedzajmy faktów) powstrzymała Fantastyczna Czwórka. Mężczyzna trafił do XX w. n.e., gdzie stanął w szranki z Avengersami.

Nathaniel Richards, który został pokonany zarówno przez Fantastyczną Czwórkę, jak i Avengersów, zapragnął wrócić do swojej linii czasu, ale… przestrzelił.

Jeden z najpotężniejszych antagonistów w historii komiksów Marvela trafił na zniszczoną Ziemię w dalekiej przyszłości, a potem ją podbił i to dlatego przyjął miano Zdobywcy. Uznał jednak, że władanie zniszczonym globem mu nie przystoi, dlatego postanowił wyruszyć ponownie w przeszłość i wielokrotnie starł się z naszymi ukochanymi bohaterami.

kang zdobywca marvel mcu loki 3 class="wp-image-1755094"
Cytadela na Krańcu Czasu w serialu „Loki” jest siedzibą Kanga (czy też jednego z jego wariantów)

Nathaniel Richards potem (z jego perspektywy) manipulował czasem na wiele sposobów i przyjmował różne przydomki, a po osi czasu lata multum jego wersji, w tym wspomniany wcześniej Iron Lad, Immortus, Victor Timely i Scarlet Centurion. Kang poznał też niejaką Ravonnę, w której się zakochał (bez wzajemności), a potem zmuszony był oglądać jej śmierć…

A jaki jest Kang Zdobywca w MCU?

Uwaga na spoilery z finału filmu „Ant-Man i Osa: Kwantomania”!

Jonathan Majors wcielił się w łotra, który zostanie następcą Thanosa, już w „Lokim”, przynajmniej z pewnego punktu widzenia. W tym serialu zagrał jeden z wariantów złoczyńcy znanego jako Nathaniel Richards w komiksach, by niemal od razu zginąć z ręki Sylvie. Antagonista nie powiedział jednak jeszcze ostatniego słowa, a wiemy, że jedna jego wersja przejęła już władzę nad TVA.

Ten, Który Pozostaje zdradził nam przy tym, że stał się jedyną istotą władająca Świętą Linią Czasu w wyniku tzw. wieloświatowej wojny, która wybuchła, gdy jego warianty z różnych wymiarów zaczęły ze sobą walczyć. Po jego śmierci czeka nas z kolei, podobno, powtórka z rozrywki - co zdaje się potwierdzać film „Ant-Man i Osa: Kwantomania”.

Sceny po napisach w filmie „Ant-Man 3” pokazały nam też Radę Kangów, która jest podoba do tej, jaką widzieliśmy już w komiksach Marvela. Tak w zasadzie były zresztą dwie takie Rady: Kangów podróżujących w czasie i Kangów pochodzących z różnych wymiarów (podróże w czasie są z kolei ściśle powiązane z motywem wieloświatu w MCU oraz wymiarem kwantowym).

Mając to wszystko na uwadze, nie zdziwię się, jeśli różne warianty Kanga będą teraz głównymi przeciwnikami wszystkich lub niemal wszystkich superbohaterów w filmach i serialach w ramach 5. fazy MCU, a do tego najpewniej będą walczyć między sobą. Jeśli tak się stanie, to Jonathan Majors będzie miał pełne ręce roboty, a ja już nie mogę się doczekać!

REKLAMA
undefined
undefined
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA