REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Zaczynał skromnie, a teraz zagrał w "Zielonej granicy". Kim jest Tomasz Włosok?

Zaczynał jako drugoplanowy aktor w polskim serialu obyczajowym, a dziś można oglądać go na wielkich ekranach w filmie Agnieszki Holland. Tomasz Włosok to aktor, który zadebiutował dużo wcześniej, jednak dopiero teraz dał się poznać szerszej publiczności. Jak wyglądała jego kariera przed "Zieloną granicą"?

07.10.2023
18:16
Zaczynał skromnie, a teraz zagrał w "Zielonej granicy". Kim jest Tomasz Włosok?
REKLAMA

Tomasz Włosok to jeden z tych aktorów młodego pokolenia, który szturmem podbijają polską scenę filmową. Do tej pory wcielał się głównie w role drugoplanowe, choć wciąż pojawiał się w głośnych i cenionych produkcjach. Zanim jednak został obsadzony w roli strażnika granicznego, czyli jednej z głównych ról w filmie Agnieszki Holland, "Zielona granica", 33-letni obecnie aktor zagrał w wielu innych filmach i serialach.

REKLAMA

Na temat Tomasza Włosoka przeczytasz także w innych artykułach w serwisie Spider's Web:

Tomasz Włosok - sylwetka aktora

Tomasz Włosok, urodzony w 1990 roku, jest absolwentem AST w Krakowie. Jeszcze przed ukończeniem studiów aktor pojawił się w kilku produkcjach, m.in. krótkometrażowym filmie Tomasza Bagińskiego "Smok", "Badzioch" czy "Dyptyk warszawski", a na ekranie zadebiutował w serialu obyczajowym "Pierwsza miłość". Wcielił się wówczas w rolę Dominika Kotowskiego, ucznia wrocławskiego liceum.

Kiedy Włosok zakończył swoją edukację aktorską, jego kariera nabrała rozpędu - młody aktor pojawił się bowiem w filmie "Jestem mordercą", gdzie zagrał u boku Arkadiusza Jakubika i Agaty Kuleszy. W tym samym roku można go było również oglądać w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy - "Powidoki", a 2 lata później wcielił się w rolę Jakuba Suchoparskiego w serialu Netfliksa "1983". Włosok pojawił się później jeszcze w trzech produkcjach.

Największą rozpoznawalność przyniosła mu jednak rola w filmie "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa".

Chociaż film zadebiutował na ekranach w 2019 roku, to światowy sukces odniósł dopiero na początku tego roku, a to za sprawą tego, że pojawił się w serwisie Netflix. Wtedy też polski tytuł znalazł się na pierwszym miejscu globalnego zestawienia najpopularniejszych filmów nieanglojęzycznych na platformie, a oglądany był ponad 10,5 mln godzin przez użytkowników z całego świata. Tomasz Włosok zagrał w nim jedną z głównych ról. Aktor pojawił się później w nominowanym do Oscara filmie Jana Komasy - "Boże Ciało", a w tym samym roku zagrał główną rolę w niezbyt udanej produkcji "Diablo. Wyścig o wszystko" oraz w nieco lepiej ocenianym tytule "Underdog" z Erykiem Lubosem w roli głównej. W 2020 roku pojawił się w filmie "Polot" o trójce przyjaciół, którzy postanawiają zbudować innowacyjny sterowiec.

Zwiastun filmu "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" (2019)

Do jednej z jego najważniejszych ról z pewnością zalicza się kreacja w filmie "Piosenki o miłości".

W produkcji, która zadebiutowała na dużych ekranach w 2021 roku, Tomasz Włosok wcielił się w główną rolę Roberta Jaroszyńskiego - młodego muzyka z zamożnej warszawskiej rodziny, który postanawia zbuntować się przeciwko ojcu i rozpoczyna pracę nad projektem muzycznym z niedawną poznaną, śpiewającą kelnerką. "Piosenki o miłości" w reżyserii Tomasza Habowskiego otrzymały m.in. Złotego Lwa. W tym samym roku Włosok pojawił się także w roli Kuby Olechnowicza w serialu "Nieobecni", a rok później zadebiutował hit "Jak pokochałam gangstera", gdzie aktor zagrał głównego bohatera - Nikodema "Nikosia" Skotarczaka. W dorobku Tomasza Włosoka znajdują się również takie produkcje jak "Na chwilę, na zawsze", "Chrzciny" czy rola w "Kruku" u boku Michała Żurawskiego.

Włosok zagrał w tym roku także w hitowym serialu "Emigracja XD".

REKLAMA

Serial wyprodukowany przez Canal+, na podstawie bestsellerowej książki Malcolma XD, okazał się być jednym z tegorocznych hitów. Tomasz Włosok wcielił się tam w główną rolę Malcolma, który wraz ze swoim przyjacielem Stomilem wyrusza w szaloną podróż na emigrację do Londynu. Pojawił się także w serialu "Warszawianka" z Borysem Szycem w roli głównej, a pod koniec września można go było zobaczyć na dużym ekranie w głośnym filmie Agnieszki Holland "Zielona granica". Aktor wcielił się tam w jedną z głównych ról - zagrał on strażnika granicznego, targanego przez wątpliwości i wyrzuty sumienia. Kreacja w "Zielonej granicy" przyniosła Tomaszowi Włosokowi światową rozpoznawalność i miejmy nadzieję, że niebawem zobaczymy aktora w innych hitowych produkcjach.

Zwiastun serialu "Emigracja XD" (2023)
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA