REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Książki

Zapowiedzi książek 2024. Co będziemy czytać w przyszłym roku? Najciekawsze premiery

Nadchodzący rok przyniesie sporo nowości - obok filmowych i serialowych hitów pojawią się również powieści, na które niektórzy już pewnie czekają z niecierpliwością. Sprawdzamy najciekawsze książkowe premiery 2024 roku.

28.12.2023
16:11
Zapowiedzi książek 2024. Co będziemy czytać w przyszłym roku? Najciekawsze premiery
REKLAMA

Choć to czas, by przyjrzeć się nadchodzącym nowościom na rynku wydawniczym, warto pamiętać, że 2023 rok nie zostawił moli książkowych z niczym. Jakub Żulczyk zaskoczył czytelników nową powieścią "Dawno temu w Warszawie", Britney Spears napisała swoją autobiografię, a wśród nastolatków zapanował szał na literaturę young adult, czego najlepszym przykładem jest gigantyczna popularność "Rodziny Monet" Weroniki Anny Marczak. My z kolei przygotowaliśmy dla was podsumowania najlepszych powieści minionego roku, wśród których wyodrębniliśmy najlepsze książki kryminalne, najbardziej przerażające horrory i najpopularniejsze tytuły z gatunku fantasy. Co czeka nas w 2024 roku? Sprawdzamy.

Recenzje popularnych książek przeczytasz na łamach Spider's Web:

REKLAMA

Najciekawsze książkowe zapowiedzi 2024 roku: Paul Lynch "Prophet Song"

"Prophet Song" to książka Paula Lyncha, autora takich tytułów jak "Beyond the Sea", "Grace" czy "The Black Snow", która w 2023 roku została uhonorowana nagrodą Bookera. Wielowymiarową powieść o upadku władzy i dramacie kobiety dźwigającej ciężar odpowiedzialności za życie innych do tej pory można było czytać wyłącznie w oryginale. Wydawnictwo Marginesy poinformowało jednak, że już jesienią w przyszłym roku powieść Paula Lyncha ukaże się w Polsce w przekładzie Kai Gucio.

"Prophet Song" wciąga czytelnika w gorączkowy sen, dystopijna rzeczywistość wabi niczym mroczna siła, od której trudno uciec. Paul Lynch jest niewątpliwie mistrzem słowa, budowania niezwykłej atmosfery - przerażającej, a zarazem tak bardzo możliwej.

Premiera książki "Prophet Song" Paula Lyncha w polskim przekładzie jesienią 2024 roku.

 class="wp-image-2481940"

Hannah Karner "Bogobójczyni"

Nowy rok rozpocznie się wspaniale dla fanów powieści fantasy, a to za sprawą "Bogobójczyni" autorstwa Hannah Karner, która ukaże się nakładem wydawnictwa Jaguar. Akcja mrocznego i nieprzewidywalnego thrillera fantasy rozgrywa się w krainie, gdzie wszystkie miejsce kultu zostały zniszczone z rozkazu króla, a zakaz oddawania czci bogom sprawił, że bogobójcy i bogobójczynie mają co robić. Bohaterem książki jest Elogast, weteran wielkiej bitwy z bogami, który, choć porzucił stan rycerski, będzie musiał znów chwycić za miecz. Fabuła skupia się również na Kissen, znamienitej bogobójczyni, u której profesjonalizm przeplata się z osobistymi urazami wobec bóstw i ich wyznawców. Losy Elogasta i Kissen połączą się za sprawą pewnej dziewczynki, dziedziczki wysokiego rodu, która straciła dom i bliskich, a cała trójka wyruszy w pełną niebezpieczeństw podróż, w towarzystwie bożka niewinnych kłamstewek.

Premiera książki "Bogobójczyni" Hannah Kramer 10 stycznia 2024 roku.

 class="wp-image-2481943"

Lee Child, Andrew Child "Sekret"

Wygląda na to, że Lee Child nie zwalnia tempa - w przyszłym roku nakładem wydawnictwa Albatros pojawi się już 28. tom najpopularniejszej na świecie serii sensacyjnej, którą autor napisał wraz z bratem Andrew Childem. Akcja "Sekretu" rozgrywa się w Chicago w 1992 roku. Kiedy przy łóżku jednego z pacjentów zjawia się dwóch nieznajomych, pokazując mi listę nazwiska i zadając proste pytanie, kilka minut później pacjent ginie w wyniku upadku z dwunastego piętra szpitala. Sekretarz obrony zwołuje międzyagencyjną grupę zadaniową do zbadania sprawy, a Jack Reacher, niedawno zdegradowany ze stopnia majora, zostaje przydzielony do zespołu jako przedstawiciel armii. Jeśli pomoże w śledztwie, świetnie. Jeśli nie, będzie wygodnym kozłem ofiarnym.

Premiera książki "Sekret" Lee Childa i Andrew Childa 10 kwietnia 2024 roku.

 class="wp-image-2481946"

Brigitte Giraud "Żyć szybko"

Powieść Brigitte Giraud to trzymający w napięciu tytuł uhonorowany nagrodą Goncourtów w 2022 roku. Skupia się na autorce próbującej zrozumieć, co doprowadziło do wypadku motocyklowego 22 czerwca 1999 roku, wskutek którego zginął jej mąż. Giraud 20 lat później rozgląda się po domu, zadając sobie pytania, na które nie otrzyma odpowiedzi. Spogląda wstecz na wymykające się spod kontroli dni w serii nieprzewidywalnych wydarzeń, przypominając sobie tak bardzo podekscytowana perspektywą przeprowadzki parę, jaką była ona i jej mąż, która zapomniała, że życie jest niebezpieczne. Brigitte Giraud prowadzi śledztwo i w cudowny sposób przywraca do życia Claude'a i ich związek. Powieść "Żyć szybko" ukaże się nakładem wydawnictwa W.A.B.

Premiera książki "Żyć szybko" Brigitte Giraud w lutym 2024 roku.

 class="wp-image-2481955"

Jamal Ouariachi "Głód"

W styczniu 2024 roku nakładem Grupy Wydawniczej Relacja ukaże się powieść Jamala Ouariachiego, laureata Europejskiej Nagrody Literackiej 2017. Fabuła "Głodu" skupia się na Aurelie, trzydziestokilkuletniej matki i dziennikarki w popularnym talk-show. Kiedy kobieta odbiera telefon od dawnego kochanka, jej życie wywraca się do góry nogami. Alexander, który 10 lat wcześniej został skazany za wykorzystywanie seksualnego jednego ze swoich adoptowanych w Etopii dzieci, prosi bowiem byłą partnerkę o napisanie swojej biografii. Aurelie zgadza się napisać książkę, która ostatecznie przypieczętuje los jej byłego kochanka. Powieść została zainspirowana życiem laureata Nagrody Nobla Daniela Carletona Gajduska, lekarza, naukowca i skazanego przestępcy seksualnego.

Premiera książki "Głód" Jamala Ouariachiego 24 stycznia 2024 roku.

 class="wp-image-2481958"

Na stronie Grupy Wydawniczej Foksal pojawiła się również informacja o nowym kryminale Małgorzaty Oliwii Sobczak i książce Malcolma XD. W przyszłym roku ma zadebiutować także powieść sensacyjna Marcina Mellera, a także nowe pozycje z gatunku reportażu, young adult czy literatury obyczajowej.

REKLAMA

Najciekawsze premiery książek w styczniu 2024 roku:

 • Han Kang "Nie mówię żegnaj"
 • Alicja Sinicka "Karnawał"
 • Lalala Letmeexplain "Zablokuj, skasuj, idź dalej, czyli jak uniknąć randek z toksycznymi facetami"
 • Kika Hatzopoulou "Przecinaczka"
 • Sabina Waszut "Sztuczny miód"
 • Katarzyna Wolwowicz "Mrok"
 • Keila Shaheen "Praca z cieniem"
 • Amy Odell "Anna Wintour"
 • Shelley Read "Popłynę przed siebie jak rzeka"
 • Joanna Nojszewska "Kobiety, które śpiewały Młynarskiego"
 • Radosław Piwowarski "Lekcje seksu doktora Alzheimera"
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA