REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Wybieramy TOP 10 książek fantasy 2023 roku. Powieści, które wciągną cię do świata pełnego magii

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca roku, a to oznacza czas podsumowań. Tym razem wybieramy najlepsze i najpopularniejsze powieści z gatunku fantasy, które wciągnęły czytelników swoimi magicznymi historiami, nie pozwalając im oderwać się od lektury aż do samego końca.

26.11.2023
11:50
Wybieramy TOP 10 książek fantasy 2023 roku. Powieści, które wciągną cię do świata pełnego magii
REKLAMA

Chcąc nie chcąc zbliża się koniec roku. I choć to dopiero końcówka listopada, to w serwisie Spider's Web zaczęliśmy już powoli tworzyć tegoroczne podsumowania - do tej pory wybraliśmy najlepsze polskie serialenajlepsze seriale serwisu Netflix, najlepsze książki kryminalne, a ostatnio stworzyliśmy także listę najlepszych powieści z gatunku horroru. Pozostając w temacie literatury, przyszedł czas na zestawienie najlepszych książek fantasy, które ukazały się w tym roku na polskim rynku wydawniczym. Wybraliśmy 10 najlepszych tytułów.

REKLAMA

Spis treści:

Najlepsze książki fantasy 2023 roku: 10. Mags Green "Słoneczny Gon"

Bohaterką książki "Słoneczny Gon" jest Val Tsumashi, księżniczka królestwa Ita, która zmarła podczas swojego zaręczynowego balu. Kiedy jej dusza zostaje zabrana przez Lumor, Bogini Słońca i Śmierci, Val dowiaduje się, że została zamordowana. Lumor proponuje jej jednak układ: w zamian za przyjęcie jej błogosławieństwa, które pozwoli księżniczce na powrót do życia pod postacią Nybrisa, nieśmiertelnej wojowniczki, Val ma zabić swoich opraców. Ich imiona pozna dopiero wtedy, gdy zgodzi się na propozycję Bogini. Księżniczka, na którą została rzucona klątwa, rozpoczyna pościg za swoimi mordercami, nie zdając sobie sprawy, że na nią samą czyhają jeszcze mroczniejsze istoty.

 class="wp-image-2464666"

9. Paweł Zbroszczyk "Dar anomalii"

"Dar anomalii" to pierwsza księga z serii autorstwa Pawła Zbroszczyka, a jej głównymi bohaterami są Leba i Bren. Leba to skrzydlaty chłopak, który podczas igrzysk na śmierć i życie, a później po przejściu przez anomalię, zaczyna służyć pewnym siłom, nie spodziewając się, że bogowie mogą spleść jego los z kłamcą i złodziejaszkiem. Z kolei Bren, którego spotkał wykantowany kłamstwem szczęśliwy traf, staje się niespodziewanie jednym z najbardziej poszukiwanych zbiegów Estepii. I kiedy wydaje się, że jego los jest już przesądzony, trafia na pewną anomalię oraz życzliwy głos rozsądku.

 class="wp-image-2464669"

8. Marcin Mortka "Widmowy zagon"

"Widmowy zagon", finałowy tom cyklu Marcina Mortki o Straceńcach Madsa Voortena, stawia przed czytelnikami wiele pytań: czy Jaszczur, który został ciężko ranny, wciąż żyje? A jeśli uszedł z życiem, to gdzie się schronił? Choć wojna o Rozkrzyczane Krainy prosi się już o koniec, to ocaleni z bitwy pod Brzaskiem wcale się nie cieszą, bo wśród mgieł i skał nadal czai się zagrożenie. Mads Voorten, jedyny, który potrafi dać innym nadzieję, sam walczy o to, by ją odnaleźć. Tymczasem do obozu Wiatru przybywa elf Gwaine, a do garstki straceńców przystaje tajemniczy mag Skalmir.

 class="wp-image-2464675"

7. Jennifer Saint "Ariadna"

Bohaterkami "Ariadny" są kobiety, córki, matki i siostry, ale też zdrajczynie, zdradzone i kochanki. Wśród nich - Ariadna i Fedra, kreteńskie księżniczki i córki króla Minosa, które dorastały w pałacu obok mieszkającego w labiryncie budzącego grozę potwora - Minotaura. Aby zaspokoić głód krwiożerczej bestii, król postanowił co roku zbierać daninę w postaci siedmiu młodzieńców i siedmiu dziewic. Kiedy pewnego razu na wyspę przybywa ateński książę Tezeusz, który ma zostać złożony Minotaurowi jako jedna z ofiar, mężczyzna zdobywa serce Ariadny. Księżniczka postanawia pomóc mu pokonać potwora, nie zdając sobie jednak sprawy, że oznacza to nie tylko zdradę rodziny, ale również zwrócenie uwagi nieprzewidywalnych bogów.

 class="wp-image-2464681"

6. Brandon Sanderson "Warkocz ze Szmaragdowego Morza"

Warkocz wiedzie proste życie na szmaragdowym oceanie, zbierając kubki przywożone przez marynarzy z odległych krain i słuchając opowieści swego przyjaciela Charliego. Kiedy jednak ojciec zabiera chłopaka w podróż, by znaleźć mu narzeczoną, dochodzi do tragedii. Warkocz ukrywa się na statku i postanawia odnaleźć Czarodziejkę ze śmiertelnie niebezpiecznego Nocnego Morza. Czy znajdzie w sobie siłę i odwagę, aby pozostawić za sobą swoje proste życie i znaleźć swoje miejsce wśród piratów na oceanach zarodników, gdzie kropla wody zwiastuje natychmiastową śmierć?

 class="wp-image-2464684"

5. Magdalena Kubasiewicz "Czarodziejka z ulicy Reymonta"

Natasza "Lady" Ladowska to główna bohaterka książki "Czarodziejka z ulicy Reymonta". Dziewczyna, która z niecierpliwością wyczekiwała momentu, kiedy rozpocznie studia na najlepszej magicznej uczelni w kraju, nie spodziewała się, że oprócz uczenia się na pamięć nazwisk największych magów w historii, będzie musiała walczyć o życie. Powieść z uniwersum Polanii, podzielona na trzy opowieści, opowiada o studentach wydziału magicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy muszą rozgryźć zagadkę tajemniczej anomalii w malutkiej wiosce. Bohaterowie będą musieli również odkryć, skąd bierze się podejrzane zachowanie jednego z czarowników na roku, a także dowiedzieć się, jakie sekrety skrywa sędziwy czarodziej z gór świętokrzyskich.

 class="wp-image-2464687"

4. T. Kingfisher "Pokrzywa i kość"

Marra, główna bohaterka powieści "Pokrzywa i kość", to jedna z trzech nieśmiałych córek, wychowana w klasztorze. Dziewczyna, która przez lata patrzyła, jak jej siostry cierpią przez maltretującego je księcia, postanawia szukać pomocy u potężnej czarownicy. W efekcie Marra otrzymuje narzędzia, dzięki którym może zabić księcia, jednak zostaje jej postawiony jeden warunek: musi wykonać trzy niemożliwe zadania. W przygodzie towarzyszą jej grobowa wiedźma, niechętna wróżka chrzestna, spięty eks-rycerz, pies z kości oraz opętana przez demona kura. Drużyna zamierza uwolnić rodzinę Marry od demonicznego księcia, a swoje królestwo - od władcy-tyrana.

 class="wp-image-2464690"

3. Magdalena Kubasiewicz "Klątwa dla demona"

Kiedy okazuje się, że ktoś morduje magów, aby utkać klątwę, Jagoda Wilczek nie potrafi rozgryźć, na kogo i w jakim celu zostało rzucone przekleństwo. A okazuje się, że morderca to dopiero początek problemów. W warszawskiej enklawie źle się dzieje, a wszyscy zaangażowani w sprawę zdają się prowadzić swoje własne gry. Wilcza Jagoda będzie musiała powstrzymać klątwę, a okaże się być to niezwykle trudnym zadaniem, zważywszy na to, że nie wie, kto jest jej sojusznikiem, a kto nieprzyjacielem.

 class="wp-image-2464693"

2. Rebecca F. Kuang "Babel, czyli o konieczności przemocy"

Gorza powieść "Babel, czyli o konieczności przemocy" opowiada o poczuciu niesprawiedliwości i ludziach, których spracowanymi i zbroczonymi krwią rękama wybudowano Imperium Brytyjskie. Bohaterem powieści Rebecci F. Kuang jest Robin, osierocony pół-Chińczyk, który trafia do Anglii. Jedynym zadaniem chłopaka jest nauka, a dopiero później odpracowanie długu wobec Imperium w oksfordzkim instytucie Babel. Kiedy pewnego dnia Robin poznaje człowieka, który wygląda dokładnie jak on, ale żyje według całkowicie innych zasad, misternie budowany świat chłopaka zostaje zrujnowany i zmusi go do zadania pytania: "komu należy się moja wierność?".

 class="wp-image-2464696"

Najlepsze książki fantasy 2023 roku: Rebecca Yarros "Fourth Wing. Czwarte Skrzydło"

REKLAMA

Książka "Fourth Wing. Czwarte skrzydło" okazała się tegorocznym hitem wśród fanów i fanek gatunku fantasy. Główną bohaterką książki jest 20-letnia Violet Sorrengail, która początkowo miała trafić do Kwadrantu Skrybów, by tam wieść spokojne życie wśród książek. Bezkompromisowa matka dziewczyny nakazała jej jednak dołączyć do setek kandydatów pragnących zostać elitą Navarry - jeźdźców smoków. Smoków jest jednak mniej niż kadetów, dlatego większość rywali chce zabić kruchą Violet. Tymczasem tocząca się na granicach wojna zbiera coraz większe żniwa, ochrona królestwa słabnie, a Violet odkrywa, że dowódcy ukrywają przed wszystkimi straszną tajemnicę. Okazuje się także, że uczniowie Wojskowej Uczelni w Basgiacie mogą opuścić szkołę na dwa sposoby: ukończyć ją lub umrzeć.

 class="wp-image-2464699"
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA