REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Najlepsze książkowe horrory 2023 roku. Po ich lekturze nie zaśniesz spokojnie

Tym razem wybieramy najlepsze i najpopularniejsze książki z gatunku horroru, które w 2023 roku nie pozwoliły czytelnikom zmrużyć oka. Opisane w nich mroczne historie na długo pozostały w pamięci, a koszmarne obrazy - pod powiekami.

10.11.2023
20:31
Najlepsze książkowe horrory 2023 roku. Po ich lekturze nie zaśniesz spokojnie
REKLAMA

Najlepsze książkowe horrory 2023 postanowiliśmy wyłonić już teraz. Chcąc nie chcąc zbliża się koniec roku, a choć to dopiero połowa listopada, to w serwisie Spider's Web zaczęliśmy już powoli tworzyć tegoroczne podsumowania - do tej pory wybraliśmy najlepsze polskie serialenajlepsze seriale serwisu Netflix, najlepsze horrory i najlepsze książki kryminalne 2023 roku.

Pozostając w temacie literatury, przyszedł czas na zestawienie najlepszych powieści z gatunku horroru, które ukazały się w tym roku na polskim rynku wydawniczym. Wybieramy 10 najlepszych tytułów.

Spis treści:

REKLAMA

Najlepsze książkowe horrory 2023:

10. Marcin Napiórkowski "Gościni"

Głównym bohaterem horroru "Gościni" jest Jaworski, kiedyś sfrustrowany nauczyciel historii, dziś twórca internetowy na platformie YouTube, gdzie prowadzi kanał o tematyce podróżniczej, relacjonując wyprawy, w które wyrusza ze swoją rodziną. Kiedy w Beskidach mężczyzna i jego bliscy trafiają w sam środek burzy, postanawiają szukać schronienia i zatrzymują się w domu starszego małżeństwa. Rano odkrywają, że zawędrowali do Uśniejowa. Choć idylliczne miasteczko na pozór jest miejscem sielankowym i pełnym życzliwych ludzi, wkrótce okazuje się, że ziszczają się tam również najgorsze koszmary.

9. Christopher Golden "Droga kości"

Akcja książki autorstwa Christophera Goldena rozgrywa się na dalekiej Syberii, najzimniejszym zamieszkanym miejscu na Ziemi, gdzie zimą temperatura spada do nawet sześćdziesięciu stopni poniżej zera. Tytułowa Droga Kości to Trakt Kołymski, podczas budowy którego zginęło setki tysięcy więźniów gułagów. I właśnie tam wyruszają producent dokumentów Felix Teigland oraz operator kamery Jack Prentiss, by zbadać mroźny kraniec cywilizacji na potrzeby serialu. Gdy bohaterowie docierają na miejsce, oprócz otwartych drzwi domów i opuszczonej osady, zastają dziewięcioletnią siostrzenicę ich przewodnika z objawami katatonii. Lecz w tamtym momencie jeszcze zdają sobie sprawy, że to, co zmusiło mieszkańców do nagłej ucieczki, teraz rozpoczyna pościg za nimi.

 class="wp-image-2458402" width="386"

8. Grzegorz Kopiec "Plon"

"Plon" skupia się na historii pewnej rodziny, której życie niespodziewanie zmienia się w koszmar. Zaczyna się od śmierci Krzysztofa, najstarszego z dzieci Wojtalów, który w niejasnych okolicznościach umiera w dniu swoich osiemnastych urodzin. Kiedy rok później ten sam los spotyka kolejne dziecko, nikt nie ma wątpliwości, że członkowie rodziny Wojtalów giną nie bez przyczyny. Ponadto okazuje się, że morderstwa chłopców noszą znamiona tego, w jaki sposób ich ojciec Jerzy Wojtala otarł się kiedyś o śmierć. Mężczyzna podejrzewa, że sprawcą jest ofiara, która postanowiła ukarać ojca dzieci za popełnioną w przeszłości zbrodnię.

7. Jozef Karika "Głód"

Jozef Karika, słowacki mistrz grozy, który w swoim dorobku posiada takie powieści jak "Szczelina", "Ciemność" czy "Strach", powrócił w tym roku z nowym tytułem. "Głód" to zbiór opowiadań, które stanowią całość wraz z historiami z tomu "Pragnienie" i skupia się na historii zła zamieszkującego słowacką górę Czerbat. Tytuł odnosi się do jednego z najstarszych instynktów, który rządzi i kieruje ludźmi, determinuje ich czyny i odczucia. Istnieje głód życia, pożywienia, miłości czy wiedzy. Jednak czy do wszystkich tych głodów może dołączyć głód zabijania?

 class="wp-image-2459854" width="382"

6. Konrad Możdżeń "Listy z Miasta Wiatraków"

Osiem wspomnień o miłości, stracie i samotności, ale również osiem dowodów na to, że istnieją na ziemi takie miejsce, gdzie człowiek znaczy tyle, co nic. Miejsca, gdzie czai się zło pod najkoszmarniejszymi postaciami. Takie właśnie jest tytułowe Miasto Wiatraków - miejsce zapomniane przez Boga i wyklęte przez ludzi, gdzie z ruin budynków wypełzają mroczne siły, a ból i cierpienie są najwierniejszym oddaniem rzeczywistości.

 class="wp-image-2459908" width="382"

5. Graham Masterton "Ogród zła"

Jim Rook powraca wraz z jedną z najnowszych powieści mistrza horrorów Grahama Mastertona. Kiedy nauczyciel w amerykańskim college'u wraca po wakacjach do pracy, staje się świadkiem makabrycznej sceny. W klasie odnajduje bowiem przybitą gwoździami do sufitu młodą dziewczynę, wokół której w ten sam sposób przytwierdzono osiem kotów perskich. Okazuje się, że ofiarą jest córka Rooka, o której istnieniu nawet nie wiedział. Na domiar złego wszystko wskazuje na to, że morderstwo było wiadomością właśnie do niego. Kiedy zaczynają ginąć kolejne osoby, Jim, podejrzewając, że sprawcą może być jeden z uczniów, postanawia wykorzystać swoje zdolności parapsychicznie, by zatrzymać nadchodzącą Apokalipsę.

 class="wp-image-2458423" width="383"

4. Graham Masterton "Szpital Filomeny"

Kolejną mroczną powieścią mistrza horroru jest "Szpital Filomeny". Główną bohaterką książki jest Lilian Chesterfield, która postanowiła kupić dawny szpital wojskowy, by odnowić, a następnie sprzedać budynek. Okazuje się jednak, że w środku po opuszczonych korytarzach snuje się ból, a tajemnicza siła nie zamierza tolerować intruzów. Nawet, kiedy dawny pacjent ostrzega Lilian przed szpitalem, a także kiedy wychodzą na jaw kolejne śmierci, kobieta nie daje za wygraną. Choć to, z czym ma do czynienia, może okazać się o wiele bardziej przerażające niż zwykłe duchy.

 class="wp-image-2459755" width="382"

3. C.J. Tudor "Spojrzenie w mrok. Jedenaście odcieni makabry"

"Spojrzenie w mrok. Jedenaście odcieni makabry" zagwarantuje wam długie chwile grozy za sprawą jedenastu makabrycznych opowieści. Poznacie w nich ludzi dokonujących na bezludnej wyspie przerażających odkryć, a także bezlitosną morderczynię, która zaprzyjaźnia się z dziewczynką w centrum handlowym. Wejdziecie do bloku, gdzie żyją potworne stworzenia, jak również na wiejskie drogi tam, gdzie nie ma już światła. Ta wyjątkowo mroczna lektura nie pozwoli wam spokojnie zasnąć.

 class="wp-image-2459989" width="377"

2. Katarzyna Puzyńska "Bezgłos"

"Bezgłos" to zupełnie nowa i mroczna odsłona twórczości Katarzyny Puzyńskiej, której głowną bohaterką jest Julia Wilk. Kobieta przyjeżdża do Wieszczy, małej miejscowości pod Brodnicą, mając nadzieję, że nikt nie rozpozna w niej morderczyni. Marzenia o nowym, spokojnym życiu nie trwają jednak długo - już następnego dnia Julia znajduje ciało zamordowanej kobiety, a kilka godzin później znikają wszystkie ślady po jej śmierci. Jakiś czas później okazuje się, że wszyscy mieszkańcy miasteczka skrywają mroczną tajemnicę, a Julia nie jest bezpieczna nawet w lesie, gdzie w ciemnościach czai się największy koszmar.

 class="wp-image-2459758" width="381"

Najlepsze książki horrory 2023: 1. Stephen King "Holly"

Najnowsza powieść mistrza horroru ukazała się na rynku wydawniczym w tym roku i zachwyciła fanów mrocznych historii. W "Holly" główną bohaterką jest jedna z dobrze już znanych postaci wykreowanych przez Stephena Kinga - Holly Gibney. Tym razem ekscentryczna śledcza otrzymuje kolejną sprawę - ma odnaleźć zaginioną córkę Penny Dahl - Bonnie. I choć Holly nie w smak jest nowe zadanie, ciężka sytuacja życiowa zmusza ją do tego, aby podjąć wyzwanie i znaleźć sprawcę. Kiedy okazuje się, że dziewczynka zniknęła niedaleko miejsca zamieszkania starszego małżeństwa, detektywka będzie musiała wykorzystać wszystkie swoje zdolności, by przechytrzyć przebiegłą parę profesorów i odkryć mrożącą krew w żyłach prawdę.

REKLAMA

Prócz rekomendacji książkowych w Spider's Web znajdziesz także sporo recenzji:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA