REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

Najbardziej oczekiwana gra na GOG w końcu ujrzy światło dzienne. System Shock 2 od jutra w sprzedaży!

ss1
13.02.2013
17:57
REKLAMA

Stało się to, co mogło nie stać się nigdy. System Shock 2, gra legenda, jeden z najlepszych tytułów w historii gier komputerowych, doczeka się wydania na Good Old Games. Nie było jednak łatwo…

REKLAMA

Zanim przejdziemy do samego System Shock 2, warto prześledzić liczne problemy, przez które nad reedycją gry zawisły czarne chmury. W końcu nie bez przyczyny jedna z najsławniejszych gier na świecie ukazuje się na GOG.com dopiero teraz, po takim okresie działania platformy cyfrowej dystrybucji.

Jak to się w Polszy mówi: kiedy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o kasę. Ością w gardle GOG były prawa do tytułu, podzielone między trzy różne podmioty. W czasie, kiedy prawnicy odkopywali kolejnych posiadaczy praw do IP, marki, kodu czy gry, porozumienie okazywało się coraz mniej prawdopodobne. W międzyczasie lista oczekujących na System Shock 2 na GOG systematycznie rosła, dobijając aktualnie do 34 tysięcy graczy. W tym momencie, kiedy sprawa wydawała się niemal przegrana, pojawił się ratunek z niebios. Night Dave, nikomu nieznane studio, ustami założyciela Stephana Kicka skontaktowało się z Good Old Games, twierdząc, że już niemal mają prawa do dystrybucji cyfrowej drugiego System Shocka. Ale jak to?

Okazało się, że Stephen Kick już od dawna prowadził te same zabiegi, co rodzima platforma cyfrowej dystrybucji. Zainspirowany grą, nie mógł zrozumieć, dlaczego nie można jej nigdzie kupić, kompatybilnej z aktualnymi systemami operacyjnymi i podzespołami. Po odkryciu smutnej prawdy związanej z prawami do marki, Kick (a potem studio Night Dave) rozpoczął żmudny proces dochodzenia do zdobycia tychże. W tym miejscu dochodzi do połączenia sił obu firm, dzięki czemu już jutro dojdzie do momentu historycznego. System Shock 2, jedna z największych gier ćwierćwiecza, inspiracja takich hitów jak Bioshock, ponownie ujrzy światło dzienne.

ss2
REKLAMA

System Shock 2 na GOG.com ma być prawdziwą „edycją kolekcjonerską”, dla fanów od fanów. Wciąż nie wiadomo, co dokładnie wejdzie w skład paczki z grą, mówi się o mnóstwie wywiadów, artworków, ścieżce dźwiękowej i wielu, wielu innych dodatkach. GOG spisało się świetnie, jeżeli chodzi o mody do SS2  – chociaż nie będą zawarte w podstawowej edycji gry, platforma pozostawi otwartą furtkę do ich ściągnięcia, w dopracowanej, dopieszczonej i wyczyszczonej z błędów formie, rękoma speców z Good Old Games.

System Shock 2 to gra FPP z elementami RPG i horroru, wydana w 1999 roku. To tylko marne szufladki, ponieważ to tytuł jest tak wszechstronny i tak dobry, że nie da się go skutecznie „zaksięgować” do jednego gatunku. Gra ma mistrzowską fabułę, jeszcze lepszy sposób jej narracji i, co najważniejsze, straszy jak mało która współczesna produkcja. Dead Space 3 czy nowy Resident Evil, przy wykorzystaniu wszystkich graficznych bajerów, mogą System Shock 2 co najwyżej lizać pięty. Tytuł ma 92 na 100 punktów w serwisie metacritic, z czego ocena samych graczy jest jeszcze wyższa – 9.4 na 10-punktowej skali. Kto nie grał, musi to nadrobić. Musi koniecznie. Po prostu nie ma innej możliwości, niezależnie od ceny i zawartości paczki, którą poznamy już jutro, 14 lutego. Kupować w ciemno!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA