REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Nowa kategoria na Oscarach. Czekano na nią ponad 20 lat

Po ponad 20 latach postanowiono wprowadzić zmiany w oscarowych kategoriach. Amerykańska Akademia Filmowa zadecydowała, że w kolejnych edycjach wydarzenia Oscary będą rozdawane w nowej kategorii. Postanowienia mają wejść w życie w 2026 r.

09.02.2024
9:03
oscary nowa kategoria kierownik obsady casting
REKLAMA

Świat pędzi do przodu, również pod względem produkcji filmowych, więc nic dziwnego, że Oscary muszą za nim nadążyć. Amerykańska Akademia FIlmowa nie boi się zmian, choć trzeba przyznać, że od ostatniej modyfikacji minęło sporo czasu - najnowsza miała ona miejsce w 2001 r., kiedy Akademia zadecydowała o wprowadzeniu kategorii dedykowanej najlepszym pełnometrażowym filmom animowanym. Mówi się także o dodaniu kategorii kaskaderskiej, o czym w zeszłym roku wspominał Chad Stahelski, reżyser filmu "John Wick 4", twierdząc, że cieszy się to poparciem w Hollywood. Tym razem to jednak nie kaskaderzy będą świętować nową kategorię, a osoby, które są odpowiedzialne za casting do filmu.

REKLAMA

Nowa kategoria na Oscarach. Na statuetkę mają szansę kierownicy obsady

Choć walka o uznanie kierowników obsady trwa już od końca lat 90., bo właśnie wtedy pojawiły się pierwsze prośby i ustanowienie nowej kategorii, to osoby związane z castingami nie otrzymały wówczas szerokiego popracia. Mimo to nie poddały się - w 2013 r. powstał specjalny oddział, który liczy blisko 160 przedstawicieli, a już od 2026 r. kierownicy castingu będą mieli szansę na otrzymanie statuetki w nowej kategorii.

Kierownicy castingu odgrywają zasadniczą rolę w kręceniu filmów, a w miarę rozwoju Akademii z dumą dodajemy obsadę do dyscyplin, które uznajemy i celebrujemy. Gratulujemy członkom oddziału dyrektorów castingów tego ekscytującego kamienia milowego oraz ich zaangażowania i pracowitości podczas całego procesu

- powiedzieli dyrektor generalny Akademii Bill Kramer i prezes Akademii Janet Yang.

Zasady dotyczące kwalifikacji i głosowania w sprawie inauguracyjnej nagrody zostaną ogłoszone w kwietniu 2025 r. wraz z pełnym regulaminem 98. ceremonii wręczenia Oscarów.

Nowa kategoria na Oscarach
REKLAMA

O Oscarach przeczytasz więcej na łamach Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA