REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Wielki powrót "Star Trek. Picard". Serial obejrzysz na Amazon Prime Video

"Star Trek: Picard" wraca właśnie z 2. sezonem, a Patrick Stewart po raz kolejny wskakuje dziarsko w admiralskie buty i z zapałem rusza "tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek". Znowu. No i spotyka Borg.

04.03.2022
21:36
star trek picard 2 sezon recenzja
REKLAMA

"Star Trek: Picard" jest jednym z dwóch emitowanych obecnie seriali osadzonych w kultowym uniwersum Gene'a Roddenbery'ego obok wybiegającego już o stulecia w przyszłość "Star Trek: Discovery". Jego pierwszy sezon oglądaliśmy nieco ponad dwa lata temu, kiedy to Patrick Stewart dość niespodziewanie powrócił po latach do roli Jean-Luc Picarda, w którego wcielał się pierwotnie już w latach 1987-1994 na planie serialu "Star Trek: Następne pokolenie".

REKLAMA
star trek picard 2 sezon recenzja class="wp-image-1908316"
"Star Trek: Picard" wraca z 2. sezonem,, czyli raz w Gwiezdnej Flocie, na zawsze w Gwiezdnej Flocie

Okazało się przy tym, że pierwszy sezon "Star Trek: Picard" to wcale nie była mini-seria ani epilog przygód Jean-Luca, gdyż fani mogą teraz oglądać Patricka Stewarta w jednej z jego kultowych ról ponownie. Pierwszy z nowych odcinków trafił właśnie do sieci, a do tego nowe epizody są jedynie bardzo luźno powiązane z poprzednim. Pojawia się kilka znanych twarzy, ale bohaterowie będą teraz walczyć z nowym (a właściwie nowo-starym) zagrożeniem.

WE-ARE-THE-BORG

Na początku odcinka scenarzyści zrobili widzom stary jak świat numer i rzucili nas od razu na głęboką wodę. Picard na dzień dobry odpala mechanizm samozniszczenia jednego ze statków Federacji, czyli nowego "Stargazera", stojąc naprzeciwko samej Królowej Borg, zostawiając nas tym samym z okropnym cliffhangerem. Potem płynnie przechodzimy do wydarzeń, które miały miejsce 48 godzin wcześniej i to właśnie im poświęcono kolejne kilkadziesiąt minut.

star trek picard 2 sezon recenzja class="wp-image-1908322"
Jean-Luc w 2. serii "Star Trek: Picard" ma już ponad 90 lat

Dowiadujemy się dzięki temu, co słychać u Jean-Luca i kilku innych postaci, bo powraca obsada 1. sezonu, w tym Jeri Ryan jako Siedem z Dziewięciu i Evan Evagora jako Elnor. Razem z kilkoma innymi bohaterami staną ramię w ramię z Picardem w walce z tym nowym przeciwnikiem. Zagrożenie jest z kolei, jak na razie, bardzo mgliste, bo pierwszy epizod zostawia nie tyle co rozstawia pionki na planszy, co wpierw wywraca ją do góry nogami, a potem łamie w pół.

Zapowiada się na to, że w 2. sezonie "Star Trek: Picard" jeszcze więcej czasu spędzimy na Ziemi i to fenomenalne wieści.

"Star Trek" zwykle zabiera widzów w gwiazdy i pokazuje im życie innych kultur, zostawiając nasz glob daleko w tylnym lusterku. Trailer nowego sezonu udostępniony zaraz po pierwszym epizodzie pokazuje jednak zmianę formuły - mało tutaj mostków, a więcej otwartej przestrzeni. Możliwość zajrzenia do kolebki ludzkości i obserwowania, jak w wizji scenarzystów wyglądałoby życie ludzi po dołączeniu do Federacji, to prawdziwa gratka dla każdego fana tego uniwersum.

star trek picard 2 sezon recenzja class="wp-image-1908319"
Najlepsze sceny ze "Star Trek: Picard" rozgrywają się na Ziemi

Zastanawiam się jednak, czy nie jest to podyktowane względami praktycznymi lub... budżetem. Efekty specjalne w "Star Trek: Picard" wcale nie zachwycają tak, jak moglibyśmy tego oczekiwać od serialu science-fiction wydanego w 2022 roku. Na szczęście w żadnym razie sztuczność tych statków kosmicznych ani plenerów San Francisco przyszłości nie wpływają na radość z oglądania Jean-Luca i jego kompanów, bo to właśnie relacji między nimi są sercem "Picarda".

Oprócz tego "Star Trek: Picard" mówi nam sporo o głównym bohaterze i bierze na tapet jego relację z matką Yvette Picard (Madeline Wise), którą obserwujemy w retrospekcjach oraz romulanką Laris (Orla Brady). Jean-Luc czuje też upływający czas, ale nie jest jeszcze gotowy na to, żeby zmierzyć się z przyszłością, co widać w rozmowie, jaką prowadzi z znaną z "Star Trek: Następne pokolenie" barmaną Guinan, w którą wcieliła się ponownie Whoopi Goldberg.

star trek picard 2 sezon recenzja class="wp-image-1908310"
Whoopi Goldberg jako Guinan w "Star Trek: Picard"
REKLAMA

Gdzie obejrzeć "Star Trek: Picard"?

Obawialiśmy się, że po usunięciu z Netfliksa w naszym kraju trzech pierwszych sezonów "Star Trek: Discovery" oraz braku możliwości obejrzenia legalnie czwartej serii, to samo spotka drugi z najnowszych seriali w tym uniwersum, czyli "Star Trek Picard". Tak się jednak nie stało, a chociaż nowy sezon produkcji z Patrickiem Stewartem w tytułowej roli oznaczony jest jako Paramount+ Original, to można go obejrzeć legalnie w polskim Amazon Prime Video.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA