REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Subiektywnie - najlepsze albumy, największe rozczarowania 2013

Wielu znawców muzyki twierdzi, że rok 2013 był słaby, że nie pojawiło się nic zachwycającego, że wielcy rozczarowali, a debiutanci zawiedli. Mi jednak 2013 pokazał, że to, co na początku błyszczy, szybko traci blask, a te niepozorne albumy potrafią wygrać rok. Jest to całkowicie subiektywny przegląd albumów, które były tak po prostu muzycznie ważne.

26.12.2013
16:13
Subiektywnie – najlepsze albumy, największe rozczarowania 2013
REKLAMA

The National - Trouble Will Find Me

REKLAMA

The National, grający dosyć brudną i chropowatą muzykę, stworzyli małe, intymne arcydzieło. Trouble Will Find Me nie zaskakuje niczym, ale muzyczny minimalizm i połączenie prostych, chwytliwych i dopracowanych melodii z prostymi, czasem wręcz zbyt prostymi tekstami dało bardzo ciekawy, nieco ponadczasowy efekt. Nie ma tu nationalowego post-punka, jest za to kawał świetnej, przyjemnej muzycznej roboty. Dla mnie album 2013 roku, do którego będzie się wracać jeszcze wielokrotnie. This Is The Last Time, Humiliation, I Need My Girl, Fireproof czy Graceless to świetne, wpadające w ucho kawałki. Najważniejsze, że przypadną do gustu osobom lubiącym bardziej alternatywne dźwięki, jak i tym, które lubią pop. Bo Trouble Will Find Me to kawał dobrego popu.

The Civil Wars - The Civil Wars

Drugi pełnogrający album folkowego duetu, który ma już na koncie Grammy, to majstersztyk. Z jednego powodu - pokazuje muzykę folkową z najlepszej strony. Mocne, gitarowe kawałki są charakterystyczne i nieprzeładowane country, a jeśli, to w sposób pełen smaku. Dobre ballady, mocne riffy, nawiązujące do folku teksty słusznie zarobiły dużo pozytywnych recenzji, z których wiele mówiło, że The Civil Wars po prostu łapie za serce.

Queens of the Stone Age - ... Like Clockwork

Rock w najlepszym wydaniu. Niektórzy mówią, że ...Like Clockwork to kwintesencja QotSA, całkiem słusznie. Kawał dobrej, gitarowej muzyki, z charakterystycznym wokalem, świetnym stopniowaniem emocji i genialnym brzmieniem. Dla mnie to kwintesencja nowoczesnego rocka, takiego z pomysłem i dźwiękami na miarę XXI wieku.

Nick Cave & The Bad Seeds - Push The Sky Away

Klasa sama w sobie. Bywały lepsze albumy, ale i tak genialnie.

Volcano Choir - Repave

Projekt z Justinem Vernonem, czyli Bon Iverem. Ultrahipsterski, ale bardzo piękny. Zbyt krótki!

Arcade Fire - Reflektor

Chyba najbardziej kontrowersyjny album 2013 roku. Dla niektórych kwintesencja tandety, dla innych, w tym mnie, pokaz wielkości Arcade Fire. Więcej tutaj.

Tired Pony - The Ghost Of The Mountain

Nie ma w tym albumie nic łapiącego za serce, zostającego na dłużej w głowie, a do debiutu nie ma porównania. Mimo wszysto superband alternatywy z liderem Snow Patrol na czele zrobił płytę, która jest po prostu bardzo przyjemna. Naturalna i prosta. Dobra jako tło do randki:)

 Arctic Monkeys - AM

Płyta wielkomiejska. Pełna "tłustych" dźwięków, wyczekiwana, pokazująca, że małpki się rozwijają, ale ogólnie rozczarowująca. Niby dojrzalsza, niby jest progres, ale czegoś brakuje. Jednak konieczna do przesłuchania.

Editors - The Weight Of Your Love

Niby to epicki, typowo koncertowy album, którym Editorsi wrócili na dobrą ścieżkę po wymianie jednego członka bandu na dwóch i kiepskim, przekombinowanym albumie. Niby The Weight Of Your Love brzmi potężnie, kawałki są dobre, chwytliwe i dobre. Jednak tak, jak w przypadku Arctic Monkeys czegoś tu brakuje.  Paradoksalnie kawałek, który nie pojawił się na płycie zatytułowany The Sting wydaje mi się najlepszym kawałkiem Editors z tego roku...

Woodkid - The Golden Age

Miał być hit, po singlach wydawało się, ze Woodkid zawojuje rynek muzyczny, tymczasem wyszło, jak wyszło. The Golden Age, choć kompozycyjnie dobry i dopieszczony, nie odniósł takiego sukcesu, jak się spodziewano. Jedno z największych rozczarowań, bo w tym debiutancie pokładano ogromne nadzieje.

Fismoll - At Glade

Wśród dziesiątek polskich debiutantów ten zalśnił chyba najmocniej, bo dźwiękami czystymi, prostymi i na światowym poziomie. Album wspaniały, intymny, minimalistyczny.

Lista pozostałych, dobrych lub wartych uwagi albumów 2013 roku:

Nine Inch Nails - Hestitation Marks

How To Destroy Angels - Welcome Oblivion

Edward Sharpe & The Magnetic Zeros - Edward Sharpe & The Magnetic Zeros

Haïm - Days Are Gone

Foals - Holy Fire

Jack Johnson - From Here To Now To You

Alice In Chains - The Devil Put Dinosaurs Here

Yeah Yeah Yeahs - Mosquito

Daughter - If You Leave

REKLAMA

Miles Kane - Don't Forget Who You Are

Josh Kumra - Good Things Come To Those Who Don't Wait

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA