To już koniec awantur. Blackface w „Twoja twarz brzmi znajomo” został zakazany
Przed nami 20. edycja programu „Twoja twarz brzmi znajomo”, za którego emisję w Polsce odpowiada Polsat. Już od prawie 10 lat widzowie śledzą zmagania uczestników, którzy odwzorowują występy sławnych muzycznych artystów. Przygotowując się do „roli” pracują nad manierą głosu, ruchami scenicznymi, ale też starają się upodobnić do pierwowzoru pod względem wyglądu zewnętrznego. Ten ostatni aspekt doprowadził niecały rok temu do wybuchu głośnej afery. Programowi wielokrotnie zarzucano tzw. blackface. Ostatecznie oskarżenia doprowadziły do istotnych zmian.
Stało się: blackface w „Twoja twarz brzmi znajomo” został zakazany. Szerzej na temat całej, mocno dyskusyjnej sytuacji pisaliśmy już wcześniej. Temat był swego czasu omawiany w social mediach, a głos w sprawie zabierali także czarnoskórzy artyści. Do tej pory nie mieliśmy jednak oficjalnych informacji o tym, czy Polsat podjął jakiekolwiek kroki i czy „Twoja twarz brzmi znajomo” doczeka się istotnych zmian w formule programu. Aktualnie znamy już treść oficjalnego oświadczenia.
Więcej na temat programu "Twoja twarz brzmi znajomo" czytaj na łamach Spider's Web:
- Afera wokół „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Polacy bronią programu, Zachód krytykuje go za rasizm
- "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" doczeka się 19. edycji. Robert Janowski tłumaczy nam fenomen uwielbianego programu
- Ustawka w "Twoja twarz brzmi znajomo" wściekła widzów. Robert Janowski tłumaczy wygraną Kurdej-Szatan
Blackface w Twoja twarz brzmi znajomo zakazany
Medialno-rozrywkowa grupa Benijay, do której należą światowe prawa do formatu „Your Face Sounds Familiar” wydała komunikat, w którym to wyraźnie zaznaczyła, że polska produkcja programu będzie dostosowana do ogólnych, jednakowych dla wszystkich rynków zasad.
W związku z tym zmiana koloru skóry uczestników lub naśladowanie innych cech fizycznych w sposób, który mógłby zostać uznany za rasistowski, są niedozwolone. Od najnowszej edycji osoby biorące udział w programie nie będą zmieniać koloru skóry ani naśladować innych cech fizycznych, które mogłyby zostać uznane za przywłaszczenie kulturowe.