REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

„Wataha” wraca już jutro z 3. sezonem. Przypominamy, jak skończył się poprzedni

Przypominamy, jak skończył się 2. sezon serialu „Wataha”. Co ostatnio porabiali bohaterowie, zanim pożegnaliśmy ich na ponad dwa lata?

05.12.2019
14:21
wataha 3
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga - w tekście znajdują się spoilery z 1. i 2. sezonu serialu.

„Wataha” wracam jutro (6 grudnia 2019) z 3. sezonem. Od premiery pierwszego odcinka minęło jednak już pięć lat, a od emisji ostatniego - niemal dwa. Z tego powodu postanowiliśmy przypomnieć fabułę ostatniej serii.

Na początku serial HBO o tytule „Wataha” z 2015 r. miał się zakończyć po pierwszym sezonie. Zbierał dobre opinie i miał niezłą oglądalność, ale to tyle. Dopiero po ciepłym przyjęciu na zagranicznych rynkach przedstawiciele stacji uznali, że dobrze byłoby wrócić na plan.

Tablica z posterunku. Wiktor Rebrow jest nadal ścigany class="wp-image-81562"

Ponieważ od pierwotnej emisji „Watahy” dzieli nas szmat czasu, widzowie mogą już nie pamiętać wydarzeń przedstawionych w debiutanckiej serii. Od emisji kolejnego sezonu też minęło go już sporo, więc zebrałem w jednym miejscu najważniejsze informacje o fabule obu serii.

Wataha” - od czego wszystko się zaczęło?

Najważniejszym wydarzeniem otwierającym tę historię jest wybuch bomby w bydynku dawnej strażnicy, w którym przebywała większość członków tytułowej watahy - grupy strażników granicznych stacjonujących w Ustrzykach Górnych. Wśród nielicznych ocalałych znalazł się Wiktor Rebrow (Leszek Lichota).

Rebrow jest głównym bohaterem „Watahy” i na jego psychice ciąży ta tragedia. Nie umie się z nią pogodzić - zginęli w niej nie tylko jego towarzysze, ale również jego ukochana, Ewa Wityńska. Wiktor idzie po nitce do kłębka i zaczyna trafiać na kolejne tropy. Niestety musi uciekać przed policją.

hbo wataha class="wp-image-39881"

Bohater przyznał się do zabicia swojej koleżanki, Natalii Tatarkiewicz.

Zrobił to jednak tylko dlatego, że dało mu to szansę na to, by zwiać i rozpocząć własne śledztwo. Drugą najważniejszą postacią w „Watasze” jest zaś prokurator Iga Dobosz (Aleksandra Popławska). Jej zadaniem jest wyjaśnienie, co dokładnie stało się w wysadzonej placówce. Bieszczady wciągają ją jak bagno.

Dobosz nie wie, co się naprawdę stało i zaczyna ścigać Rebrowa - nie wierzy mu, że jest niewinny. Wreszcie zdaje sobie jednak sprawę, że Rebrow został wrobiony. Wiktor z kolei próbuje rozwikłać zagadkę na własną rękę. Pod koniec sezonu okazuje się, że za wszystkim stoi jego przyjaciel z dzieciństwa.

Watahę wysadził w powietrze Adam „Grzywa” Grzywaczewski.

Swego czasu był to bliski przyjaciel Rebrowa. Nie zrobił tego jednak tylko po to, by pławić się w destrukcji. Takie było polecenie jego mocodawców - handlarzy bronią, narkotykami i ludźmi zza wschodniej granicy. To oni chcieli pozbyć się pograniczników, by ułatwić sobie wejście do Unii Europejskiej.

hbo wataha class="wp-image-40348"

„Wataha” pierwotnie kończyła się sporym niedopowiedzeniem. Zakończenie było otwarte. Pierwszy sezon szerzej opisywał zresztą Konrad Chwast w osobnym wpisie („Wataha” - streszczenie 1. sezonu) - gorąco zachęcam do lektury. Jeśli nie potrzebujecie jednak ściągawki, to pora skupić się na kolejnej serii.

Co się działo w 2. sezonie „Watahy”?

W serialowym świecie - podobnie jak w tym naszym - minęły cztery lata. Iga Dobosz opuściła Bieszczady, chociaż nie udało jej się poprzedniej sprawy doprowadzić do końca. Rebrowowi z kolei nie udało się oczyścić z zarzutów. Nadal jest poszukiwany listem gończym za ucieczkę z aresztu. Rozczarowany światem Wiktor ukrywa się w chatce w górach po ukraińskiej stronie granicy.

W przeżyciu pomagają były pogranicznik Michał Łuczak, który prowadzi teraz pustelnicze życie oraz doktor Marta Siwa, córka zmarłego komendanta. Przyjaciele dostarczają Wiktorowi prowiant i inne niezbędne produkty. Życie po obu stronach granicy toczy się jednak dalej, a straż graniczna ponownie rozkwita pod okiem komendanta Markowskiego.

hbo wataha class="wp-image-41409"

W chwili rozpoczęcia 2. sezonu „Watahy” z więzienia wychodzi lokalny przemytnik, Kalita.

Granica nadal jest niespokojna, a strażnikom nie udało się rozbić szlaków przemytniczych. Kalita wraca szybko do gry i dowiaduje się, że jego następca, Cinek, staje się coraz śmielszy w kontaktach z przemytnikami z Ukrainy. Cały czas współpracuje z nimi Grzywa, a gdzieś w tle majaczy tajemniczy Cień.

Serial rozpoczyna się w momencie, gdy pogranicznicy odkrywają ciała nielegalnych imigrantów schowane w piecu węglowym. Tragedia wstrząsa regionem, a w Bieszczady zostaje wezwana znająca te okolice Iga Dobosz. Rozpoczyna się śledztwo, które bynajmniej nie jest na rękę przemytnikom.

To w tym momencie Rebrow postanawia wyjść z ukrycia.

W jego życiu pojawia się nagle kobieta - ukraińska imigrantka imieniem Alsu, która razem z synem postanawia przekroczyć nielegalnie granicę i trafia na Wiktora. Mężczyzna zaczyna się opiekować ją i jej chorym synem, ale dowiaduje się, że przestępcy na granicy są coraz bardziej aktywni i pewni siebie.

hbo wataha class="wp-image-81553"

Dobosz i strażnicy wpadają zaś na trop zorganizowanej grupy, z którą związany jest uważany za zmarłego Grzywaczewski i z którą interesy robi Cinek. Z kolei Marta Siwa, którą łączy wspólna przeszłość z Grzywą i Rebrowem, zostaje porwana. Zmusza to Rebrowa do opuszczenia swojej kryjówki.

Dobosz i Rebrow nawiązują współpracę.

Prokuratorka doskonale wie, że to nie Wiktor wysadził watahę, a chociaż jest ścigany, wymienia się z nim informacjami. Wspólnie poszukują Siwej - niestety bezskutecznie. Bohaterowie odkrywają, że w straży granicznej jest kret, który przekazuje informacje przemytnikom. Straż graniczna organizuje obławę.

Akcja przeprowadzona na granicy ma pomóc wykurzyć szpiega. W jej trakcie Rebrow zostaje postrzelony przez Grzywę (który zabił również Cinka), ale Alsu opatruje rany Wiktora. Ten wysyła ją przez granicę, która teraz ma być chwilowo bezpieczna. Straż po starciu z przemytnikami ma inne zmartwienia na głowie.

hbo wataha class="wp-image-81554"

Dowiadujemy się też, że Marta Siwa faktycznie zginęła.

Jej ciało znajduje syn Alsu. Dzieje się to w budynku przy ośrodku dla uchodźców, do którego trafił z matką. Na scenie pojawia się jednak zupełnie nowy gracz - Halman, porucznik ABW. Zostaje oddelegowany w Bieszczady, aby zaprowadzić porządek na granicy. Pomiędzy nim i Dobosz zaczyna pozornie kwitnąć uczucie.

Dobosz i Rebrow odkrywają jednak w końcu prawdziwe intencje Halmana - cały czas współpracował z przestępcami i miał nawet swój udział w wysadzeniu watahy w pierwszem sezonie. W końcu jednak spotkała go kara - ginie z ręki Dobosz. Zraniona kobieta zastrzeliła swojego kochanka.

Do zabicia agenta przyznaje się Rebrow.

Z kolei Grzywa, który był przez całe życie złym człowiekiem zginął, ale w ostatnich chwilach znalazł pewne odkupienie. Wiktor zostaje zaś oczyszczony z wcześniejszych zarzutów i wraca do pracy w straży granicznej, która pod wodzą Markowskiego teraz prosperuje. Nadal jednak są sprawy, które nie dają mu spokoju.

REKLAMA

Prawdę o losach Halmana i wydarzeniach z 2. sezonu „Watahy” znają zaś tylko Rebrow, Dobosz oraz Alsu. Rozjeżdżają się każde w swoją stroną. Do tego tematu wrócą jednak dwa lata później, gdy okolicą wstrząśnie kolejna zbrodnia, a bohaterowie ponownie spotkają się w Bieszczadzkich górach.

Premiera 1 odcinka 3. sezonu „Watahy” już jutro, tj. w piątek, 6 grudnia o godz. 20:10 na kanale HBO. Serial znajdziecie także na HBO GO.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA