REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Strajk aktorów już zbiera swoje żniwa. Nad którymi produkcjami wstrzymano prace?

Na płonącym Hollywood powoli można popcorn sobie prażyć. Strajk aktorów już daje się wielkim wytwórniom we znaki. Gwiazdy wychodzą z premier swoich filmów i produkcje kolejnych tytułów są wstrzymywane. Jeśli bunt SAG-AFTRA potrwa dłużej, zrobi się naprawdę gorąco.

14.07.2023
18:33
aktorzy strajk filmy seriale wstrzymane
REKLAMA

Związkowi zawodowemu amerykańskich aktorów SAG-AFTRA nie udało się dojść do porozumienia ze stowarzyszeniem zrzeszającym wytwórnie i platformy streamingowe (AMPTP). Gdy tylko pojawiła się oficjalna decyzja o strajku, gwiazdy "Oppenheimera" biorące udział w londyńskiej premierze filmu, wyszły z sali. Bo wraz z ogłoszeniem buntu, podano obowiązujące zasady, wedle których hollywoodzcy aktorzy nie mogą nawet uczestniczyć w działaniach promocyjnych tytułów ze swoim udziałem. Do tego nie będą też brali udziału w castingach i - co najważniejsze - pojawiać się na planie.

W przeciwieństwie do trwającego od początku maja strajku scenarzystów, który wstrzymał preprodukcję licznych projektów, rozpoczęty 14 lipca bunt aktorów oznacza przede wszystkim wstrzymanie trwających produkcji. Dlatego, gdy tylko gruchnęła informacja, że SAG-AFTRA nie dogadało się z AMPTP spodziewano się, że zaraz trzeba będzie zatrzymać zdjęcia do hollywoodzkich superprodukcji, na czele z "Gladiatorem 2".

Czytaj także:

REKLAMA

Strajk aktorów - nad którymi tytułami wstrzymano prace?

Pojawiają się co prawda doniesienia, że zdjęcia do realizowanego na Malcie "Gladiatora 2" zostały wstrzymane, ale na twitterowym profilu APACHA194 (stowarzyszenia zrzeszającego hollywoodzkie ekipy pracujące poza USA) możemy przeczytać coś zupełnie innego. Mianowicie produkcja jest kontynuowana i trwają zdjęcia do scen bez udziału zrzeszonych w SAG-AFTRA aktorów i aktorek, którzy - swoją drogą - planu jeszcze nie opuścili. Twórcy liczą bowiem na szybki koniec buntu i powrót do ustalonego wcześniej harmonogramu.

Gladiator 2 - strajk aktorów

Wiemy też już, że strajk hollywoodzkich aktorów nie dotknie 2. sezonu "Rodu smoka", "Branży" czy "Dune: The Sisterhood". Aktorzy występujący w serialach HBO w znacznej części nie są bowiem zrzeszeni w SAG-AFTRA, tylko brytyjskim Equity, przez co nie mogą brać w buncie udziału. Nie wszystkie produkcje mają jednak tyle szczęścia.

W pierwszej kolejności do zamknięcia są produkcje realizowane w Stanach Zjednoczonych. Dlatego jak podaje HawaiiNewsNow, strajk aktorów dotknął aktorskie remaki animacji Disneya realizowane na Hawajach. Odwołano bowiem castingi do "Moany" i wstrzymano prace na planie "Lilo i Stitcha".

Nie znaczy to jednak, że realizowane w tym momencie produkcje poza USA są bezpieczne. Jak poinformował już Neil Gaiman, w Wielkiej Brytanii wstrzymano prace na planie 2. sezonu "Sandmana". Według Daily Mail na wyspach zaprzestano również realizacji "Wicked" z Arianą Grande. Ze względu na udział Sama Neilla i Annette Bening - jak podaje SBS - trzeba było zatrzymać produkcję "Apples Never Fall" w Australii.

Pełna lista produkcji wstrzymanych przez strajk aktorów

REKLAMA

Poniżej znajdziecie listę projektów, nad którymi już na pewno wstrzymano prace z powodu strajku SAG-AFTRA. Z pewnością będzie się szybko powiększać o kolejne tytuły.

  • Sandman: 2. sezon
  • Apples Never Fall
  • Wicked
  • Moana
  • Lilo i Stitch
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA