REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

NERDCORNER: Ahsoka Tano - wszystko, co musisz wiedzieć o byłej Jedi przed nowym serialem „Star Wars”

Kim jest Ahsoka Tano z nowego serialu w uniwersum „Star Wars”? Przyglądamy się historii Padawanki samego Anakina Skywalkera, która zadebiutowała w animacji „Wojny klonów”, a później pojawiła się w m.in. „Rebeliantach”. Przypominamy, w jakich bitwach brała udział, co się z nią działo po upadku Republiki oraz jaka misja teraz ją czeka.

05.08.2023
8:00
ahsoka-tano-historia-sylwetka-biografia-serial-disney-plus
REKLAMA

Ahsoka Tano po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w animacji „Wojny klonów”, której akcja osadzona jest pomiędzy 2. i 3. epizodem sagi „Star Wars”. Młoda dziewczyna została uczennicą Anakina Skywalkera po pasowaniu go na rycerza Jedi. Widzowie nie przyjęli tego z entuzjazmem, głównie ze względu na fakt, że kolejne części „Gwiezdnych wojen” w ujęciu chronologicznym nie wspominały o niej ani słowem. Z czasem jednak Togrutanka stała się ulubienicą fanów.

REKLAMA
Ahsoka Tano na przestrzeni lat

Ahsoka Tano - sylwetka

Wrażliwa na Moc dziewczyna urodziła się na planecie Shili na 16 lat przed upadkiem Republiki, a tym samym 36 lat przed zniszczeniem Gwiazdy Śmierci przez Luke’a Skywalkera. Dziewczynę odkrył Plo Koon, keldoriański mistrz Jedi, który zabrał ją do Świątyni na Coruscant. Nie został jednak jej nauczycielem, gdyż Yoda zdecydował, że powinna zostać uczennicą Wybrańca, czyli Anakina Skywalkera. Stało się to niedługo przed Bitwą o Christopsis, w której oboje wzięli udział.

Podczas wojen klonów Ahsoka Tano towarzyszyła Anakinowi podczas wielu jego misji, w których często uczestniczył również mistrz Skywalkera, Obi-Wan Kenobi. Odwiedziła takie światy jak Teth (gdzie pomogła uratować dziecko Jabby), Bothawui, Ryloth i Felucia. Brała również udział w drugiej bitwie o Geonosis i poszukiwaniach Aury Sing, walczyła z Generałem Grievousem i Asajj Ventress oraz współpracowała z senator Padme Amidalą. Trafiła też na mistyczną planetę Mortis.

Ahsoka Tano nauczyła się używać dwóch mieczy świetlnych

Tano z początku popełniała błędy, ale uczyła się na nich. Z czasem zdobyła uznanie zarówno innych Jedi, jak i żołnierzy-klonów, a kapitan Rex z 501. Legionu został jej przyjacielem. Nauczyła się też walczyć dwoma mieczami świetlnymi i używała jednego o nazwie Shoto, w którym ostrze jest krótsze. Preferuje piąty styl walki w wariancie Shien (w którym miecze trzymane są ostrzem do tyłu). Nie ukończyła jednak nigdy formalnie swojego szkolenia.

W jakich okolicznościach Ahsoka Tano opuściła Zakon Jedi?

Scenarzyści serialu „The Clone Wars” w zgrabny sposób wyjaśnili, dlaczego Tano nie pojawiła się ani w „Zemście Sithów”, ani we wszystkich innych książkach, komiksach i grach z uniwersum „Star Wars” wydanych przed premierą animacji z jej udziałem. Okazuje się, że inna Padawanka, Barriss Offee, wrobiła Tano w zbombardowanie Świątyni Jedi, a Rada postanowiła ukarać dziewczynę za coś, czego nie zrobiła. Prawda wyszła potem na jaw, ale Ahsoka straciła wiarę w Zakon.

Ahsoka opuściła Zakon Jedi przed końcem wojen klonów

Pomimo opuszczenia Zakonu Jedi była Padawanka wspierała armię Republiki podczas Oblężenia Mandalory i zmierzyła się z Darthem Maulem, który objął władzę nad tą planetą. Zbiegło się to w czasie z wydaniem przez Palpatine’a niesławnego Rozkazu 66, a żołnierze-klony z 501. Legionu zaczęły na nią polować. Ahsoka wykorzystała to do sfingowania swojej śmierci. Przed ucieczką pomogła też druhowi i wyzwoliła Kapitana Rexa spod władzy chipa inhibitorowego.

Po przemianie Republiki w Imperium Galaktyczne dziewczyna się ukrywała, a z czasem dołączyła do Rebelii za sprawą senatora Baila Organy. Została szpiegiem o kryptonimie Fulcrum i współpracowała potajemnie z załogą statku „Duch”, którzy byli głównymi bohaterami serialu „Rebelianci”. Na planecie Malachor zmierzyła się ze swoim mistrzem, Anakinem Skywalkerem, już po jego przemianie w Dartha Vadera. Pojedynek przegrała i została uwięziona pod gruzem.

Darth Vader pokonał swoją byłą Padawnkę, ale uratował ją Ezra Bridger

W jaki sposób Ahsoka Tano przeżyła walkę z Darthem Vaderem?

Ahsoka zapewne by zginęła na Malachorze, ale z pomocą przyszedł jej Ezra Bridger. Bohater trafił do Świata Między Światami, czyli wymiaru łączącego czas i przestrzeń, dzięki czemu mógł przetransportować Ahsokę z przeszłości do swojej teraźniejszości. Po krótkiej konfrontacji z Imperatorem młoda dziewczyna wróciła jednak do własnej linii czasowej, ale obiecała załogantom „Ducha”, że ich odnajdzie - co, jak wiemy z serialu „Rebels”, się stało.

Tano przeżyła w ukryciu aż do zakończenia Galaktycznej Wojny Domowej i upadku Imperium. Poznała się też z Lukiem Skywalkerem, synem swojego mistrza, ale nie dołączyła na stałe do odbudowanego przez niego Zakonu. Pomogła co prawda Din Djarinowi i wyjawiła, że Dziecko nosi imię Grogu, ale potem wyruszyła razem z Sabine Wren, którą poznała wraz z innymi rebeliantami z „Ducha”, na poszukiwania Ezry Bridgera i Wielkiego Admirała Thrawna, o czym opowie serial „Ahsoka”.

REKLAMA
W serialu „Ahsoka” powrócą bohaterowie z „Rebeliantów”

Biografię bohaterki z animacji „The Clone Wars” i „Rebels” uzupełnia książka „Ahsoka” autorstwa E.K. Johnston o losach Tano sprzed dołączenia do Rebelii. Inną wersję tej historii poznaliśmy w antologii „Tales of the Jedi”, gdzie pokazano również, jak wyglądało jej życie, zanim odkrył ją Plo Koon. W animacjach głos Padawance podkładała Ashley Eckstein, a w „The Mandalorian” w byłą Jedi wcieliła się Rosario Dawson. Aktora portretuje ją ponownie w nowym serialu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA