REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Wystartowały zdjęcia do „Diuny”. Ekranizacja powieści Herberta z pierwszym streszczeniem fabuły

Oficjalnie ruszyły zdjęcia do nowego filmu Denisa Villeneuve'a. Kanadyjski reżyser wziął na siebie niełatwe zadanie zekranizowania słynnej powieści sci-fi od Franka Herberta. O czym będzie filmowa „Diuna”?

19.03.2019
13:14
diuna film
REKLAMA
REKLAMA

Niewiele powieści science fiction cieszy się przez ponad pół wieku niesłabnącą popularnością. Jednym z takich wyjątków jest „Diuna” Franka Herberta. To po części traktat filozoficzny, powieść ekologiczna, space opera i rasowe science fiction (choć autor specjalnie ograniczył kwestie technologiczne). Od czasu premiery dzieło Herberta przeczytały już miliony czytelników, ale jej różnorodność i nietypowość odstraszała filmowców. Zwłaszcza, że zadaniu udanego zekranizowania powieści nie podołał sam David Lynch.

Dopiero w 2016 roku zdecydowano, że powstanie kolejna hollywoodzka wersja tej opowieści. Rolę reżysera powierzono twórcy „Labiryntu”, „Wroga” i „Nowego początku”. Denis Villeneuve od początku zapowiedział swój plan na film. „Diuna” w jego wydaniu ma być „Gwiezdnymi wojnami” dla dorosłych. Czy to stwierdzenie znajduje potwierdzenie w opublikowanym niedawno oficjalnym synopsis obrazu?

Mistyczna i przepełniona emocjami podróż bohatera, „Diuna” opowiada historię Paula Atrydy. Błyskotliwego i utalentowanego młodego człowieka urodzonego w ramach wielkiego przeznaczenia wykraczającego poza jego zrozumienie. Paul musi wyruszyć na najbardziej niebezpieczną planetę we wszechświecie, żeby zadbać o przyszłość swojej rodziny i ludzi. Gdy wrogie siły doprowadzają do konfliktu o najsłynniejszy surowiec planety - substancję umożliwiającą odblokowanie ludzkiego potencjału - tylko ci, którzy zdołają zapanować nad strachem przetrwają.

Streszczenie fabuły zdaje się sugerować, że akcent filmu zostanie od samego początku położony na postaci Paula.

W powieści przez dłuższy czas śledzimy wydarzenia z punktu widzenia wielu różnych postaci, w tym rodziców Paula i różnych domowników Atrydów. Filmowa narracja wymaga jednak nieco innego podejścia. Dlatego takie podejrzenie wydaje się sensowne. Z drugiej strony, obsada filmu jest niezwykle mocna i pełna hollwoodzkich sław. Trudno oczekiwać, że rola Leto Atrydy została dana Oscarowi Isaacowi, jeśli miałby wystąpić jedynie w epizodzie.

REKLAMA

Niestety, synopsis nie potwierdza wcześniejszych informacji o tym, że produkcja obejmie tylko część oryginalnej powieści Herberta. Ze względu na jej obszerność byłoby to jednak uzasadnione. Tym bardziej, że w planach są podobno dwie części filmu. O ile oczywiście film Villeneuve osiągnie finansowy sukces. A biorąc pod uwagę finansową porażkę „Blade Runnera 2049” nie jest to wcale pewne. Jak poinformował portal Business Wire, zdjęcia do produkcji już ruszyły.

„Diuna” trafi do kin 20 listopada 2020 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA