REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube

Dziki Trener drze się, co Polacy mają myśleć o Ukrainie. Jego filmik jest szkodliwy jak ruskie trolle

Dziki Trener z eksperta od pandemii i szczepionek, stał się nowym ekspertem od pandemii, szczepionek i Ukrainy. Popularny youtuber w nowym filmiku opowiada o sytuacji, która mu się przytrafiła na lotnisku w Polsce. Na bramce przepuszczono kobietę bez dokumentów, bo powiedziała, że ucieka z Ukrainy. Nieprawdopodobna historia stała się dla niego pretekstem do głoszenia szurskich teorii o covid-19. Wideo obejrzało już ponad 800 tys. osób, które ślepo mu wierzą na słowo i wyznają religię "chłopskiego rozumu".

14.03.2022
18:24
dziki trener ukraina film szkodliwy uchodzcy
REKLAMA

Dziki Trener jest trenerem personalnym, ale i blogerem. To właśnie ta druga dziedzina przyniosła mu ogromną sławę i rozpoznawalność (jego filmiki obejrzano już na YouTube niemal 100 mln razy). Jest w stanie, a przynajmniej tak mu się wydaje, wypowiadać się na dosłownie każdy temat. Teraz jest to wojna w Ukrainie, ale w ostatnim czasie był też samozwańczym ekspertem od pandemii, a także krytykował zbiórkę byłej partnerki piłkarza Jakuba Rzeźniczaka.

REKLAMA

W tym drugim przypadku oparł swoją narrację oczywiście na "chłopskim rozumie", plotkarskich newsach i zdjęciach z Instagrama, które okazały się nie do końca prawdziwe. Przez odzew jego fanatyków i wywołane tym zamieszenia w mediach, zbiórka na leczenie chorego dziecka została na pewien moment zablokowana, a na matkę Magdalenę Stępień wylał się ogromny hejt.

Przez takie akcje oraz sposób ekspresji w swoich moralizatorskich nagraniach, Dziki Trener stał się też bohaterem memów i powiedzonek. Kiedy tylko wybuchła wojna w Ukrainie, dużo osób pytało sarkastycznie: "Czy już Dziki Trener nagrał o tym film, bo nie wiem, co mam o tym myśleć?". W końcu się doczekali.

Dziki Trener o Ukrainie

Dziki Trener w końcu się wypowiedział o wojnie w Ukrainie. Jego filmik jest szkodliwy.

Filmik zatytułowany "Ukraina" nie jest do końca o samej wojnie, bo chyba w tym wypadku nawet jego fanatycy mają wyrobione zdanie i wiedzą, co myśleć o Putinie. Obecną sytuację wykorzystał jednak do uargumentowania swoich twierdzeń o pandemii i szczepionkach. Już na samym wstępie przedstawia historię, która rzekomo przytrafiła mu się na lotnisku w Polsce po powrocie z Turcji.

W kolejce do kontroli paszportowej stanęła kobieta "poowijana w takie chusty, ni hu, hu niewyglądająca w ogóle na Ukrainkę". Dziki Trener zauważył, że nie za bardzo mówiła po angielsku, rosyjsku, po polsku. "W ogóle nic nie mówiła" i pokazywała celnikom tylko na migi. Miała "dziwny paszport", a resztę dokumentów podobno zgubiła (to już jakimś cudem zrozumiał).

Została zapytana o wizę, zaświadczenie o przyjęciu szczepionki lub test, że nie ma covid-19 i adres miejsca, w którym zamierza spędzić kwarantanne. Nie przedstawiła żadnej nic z tych rzeczy. W pewnym momencie zadzwonił do niej telefon, odebrała, ktoś jej coś przekazał jakieś informacje i nagle w łamanym "niemiecko-angielsko-arabskim" powiedziała, że ucieka z Ukrainy. I od razu została przepuszczona przez bramkę do naszego kraju bez żadnego problemu.

Influencer był zdziwiony, bo on musiał wypełniać papiery i stojące obok małżeństwo Polaków, którzy mimo przyjęcia 3 dawek, i tak musiało udowadniać, że nie są zakażeni i będą musieli przejść kwarantannę. "Ogólnie jeden wielki problem, że Polacy wrócili do kraju. I ja wiem, że sytuacja jest wyjątkowo, ale i absolutnie nielogiczna" - stwierdził Trener.

I nawet jeśli taka sytuacja miała miejsce, choć przypomina te wszystkie bajki od siostry szwagra, która pracuje w szpitalu, to mógł być to jednostkowy przypadek. Dziki Trener jednak przełożył ją na wszystkich uchodźców uciekających z Ukrainy. Według niego nikogo z nich nie pytano o szczepienia.

"Nie były potrzebne żadne kody QR, można było patrzenia na objawy, można śmiało, kaszleć, kichać. Nie trzeba było kwarantanny" - powiedział. Skąd ma takie informacje? Nie wiadomo, bo nie przedstawił źródeł, tylko po prostu tak musi być, bo widział na własne oczy jedną kobietę, która niby przeszła odprawę bez dokumentów.

Filmik Dzikiego Trenera o Ukrainie może być szkodliwy dla uchodźców wojennych.

To wszystko nie stoi mu na przeszkodzie, by całą sytuację z pandemią i uchodźcami wziąć jak zwykle na chłopski rozum. Mniej więcej przedstawił to tak: skoro pandemia jest taka groźna, to znaczy, że nie powinno się nikomu odpuszczać, a skoro odpuścili, to może jednak nie jest taka groźna. "Ta pandemia to jeszcze jest, czy już jej nie ma? Bo ja już nie wiem" - pytał szyderczo.

Później zastanawia się też, jak nasze państwo i służba zdrowia, które do tej pory sobie kiepsko radziły z finansami i pandemią, teraz nagle są w stanie dawać 500+ uchodźcom i ich przyjmować w szpitalach. Pewnie każdy z nas miał podobne rozkminy, ale raczej wiemy, że sytuacja jest bardziej skomplikowana i są pewne priorytety.

Do Polski przybyło ponad milion osób, ale przecież nie wszyscy trafili od razu do szpitali, więc na razie nie musimy się martwić, że dla Polaków zabraknie miejsc. Warte zauważenia jest to, że dokładnie tego samego argumentu, co Dziki Trener, używał w zeszłym tygodniu ruski troll podający się za "Kasię z Ząbek". Ciekawe.

Wszyscy wkrótce odczujemy skutki i pandemii i wojny przy kolejnych podwyżkach, ale to co, mamy teraz pozamykać granice przed uciekającymi kobietami z dziećmi? I czy na pewno to drugie aż tak bardzo przełoży na budżet? Z tego co ja np. widzę w mediach społecznościowych, to pomagają im głównie zwykli ludzie, oddolnie, a nie rządzący (choć oni też, ale chciałem pokazać, że nie można generalizować na podstawie wyłącznie własnych obserwacji). Nie jestem jednak ekspertem od socjologii i ekonomii, nie prowadziłem też badań i rozliczeń, więc nie będę tutaj teraz niczego sugerował jak niektóre "głosy rozsądku" z YouTube'a.

Niestety nie wszystko da się przedstawić na chłopski rozum (oj, jak bardzo bym chciał, by tak się dało zrobić z np. mechaniką kwantową lub miłością) i każda okazja do dowalenia politykom jest spoko, ale dzisiaj nikt z nas nie powinien siać dodatkowego zamętu i teorii spiskowych, bo i tak robią to wspomniane ruskie trolle. To, o czym plecie Dziki Trener, może być też szkodliwe. Za chwilę z osób wspierających Ukraińców, niektórzy widzowie zaczną ich wyganiać z kraju, bo są lepiej traktowani niż niezaszczepieni Polacy.

W komentarzach wielu internautów wychwala go jednak bezrefleksyjnie pod niebiosa. Jedyny pozytyw aspekt tego nagrania jest prowadzona przez Dzikiego Trenera zbiórka na fundację pomagającym dzieciom z białaczką. Internauci wpłacili już niemal 770 tys. złotych, co jest chwalebne, ale pokazuje też jak wielki wpływ na ludzi ma Dziki Trener, co jest z kolei smutne.

 class="wp-image-1914913"

I nie wiem, czy on sam zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszyscy oglądają go tak po prostu, ale ma ogromną siłę przebicia. Dlatego powinien z większą uważnością i odpowiedzialnością nagrywać filmiki, w których przedstawia fakty, a nie anegdotki. Szczególnie że już wcześniej (w przypadku Rzeźniczaka) nie miał racji i mogło na tym ucierpieć dziecko.

Dziki Trener do perfekcji opanował sztukę: nie znam się, ale się wypowiem.

Dziki Trener mówi to, co ludzie chcą usłyszeć. I właśnie dlatego, dla zasady, ma taki autorytet. Rzeczy, które głosi, nikt nie powie w telewizji, dlatego też, w myśl tej logiki, są prawdziwymi faktami autentycznymi. Skoro media kłamią, to znaczy, że jak ktoś twierdzi coś innego niż politycy, naukowcy lub dziennikarze, ma rację i tyle. Ok, w niektórych przypadkach to się zgadza, ale denializm dosłownie wszystkich i wszystkiego, co w głównym nurcie, wyprowadzi nas na niebezpieczne pole paranoi i fake newsów.

Dziki Trener - wojna w Ukrainie
REKLAMA

Nieważne, że influencer opowiada jakąś trudną do zweryfikowania i nawet uwierzenia bajkę. Naprawdę ktoś jest w stanie sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś jest przepuszczany na lotnisku bez dokumentów? Nieważne też, że nie ma żadnych kompetencji do wypowiadania się na każdy temat, ale to i tak robi. Słabo to wszystko świadczy o widzach, którzy swój światopogląd opierają na mądrościach randomowego kulturysty z internetu.

Btw: tak, pandemia dalej jest. Może nie jest źle, jak w szczytowych momentach, ale każdego dnia w Polsce na covid-19 choruje (dziś ponad 5 tys. zakażeń) i umiera masa ludzi (ogólne statystyki). To, że teraz tematem numer jeden jest wojna w Ukrainie, powinno być oczywiste, ale to przecież od razu nie oznacza też, że koronawirus nagle magicznie zniknął. Parafrazując słynne powiedzonko: "wyłącz Dzikiego Trenera, włącz myślenie". Wiem, że łatwiej jest odpalić filmik na YouTube, ale mądrzejsze jest poszukiwanie i weryfikowanie informacji na własną rękę ze specjalistycznych źródeł i u kompetentniejszych ludzi.

* Zdjęcie główne: screeny z Dziki Trener / YouTube

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA