REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

HBO zawiesiło kontrakt z autorem "Gry o tron". Co z 2. sezonem "Rodu smoka"?

George R.R. Martin poinformował na swoim blogu, że jego ogólny kontrakt z HBO został zawieszony już jakiś czas temu. Powód? Wszystko przez trwający od początku maja strajk scenarzystów, do których niedawno dołączyli się aktorzy. Autor pierwowzoru "Gry o tron" zapewnia jednak, że ma co robić. Uspokaja też widzów czekających na 2. sezon "Rodu smoka".

25.07.2023
8:31
ród smoka 2 sezon george rr martin strajk gra o tron
REKLAMA

Chociaż George R.R. Martin dołączył do gildii amerykańskich scenarzystów w 1986 roku i przeżył już kilka strajków, to - jak sam przyznaje - trwający od początku maja bunt członków WGA jest najważniejszym w jego życiu. Niestety nic nie wskazuje na to, żeby miał on w najbliższym czasie dobiec końca. Nawet jeśli wziąć pod uwagę, że niedawno dołączyli do niego aktorzy z SAG-AFTRA, po tym jak zerwano negocjacje z AMPTP (stowarzyszenie reprezentujące amerykańskich producentów filmowych i telewizyjnych - największe wytwórnie i nadawców).

Autor pierwowzoru "Gry o tron" wyraża swoje pełne poparcie dla sprawy, o którą walczą aktualnie aktorzy. W końcu ich postulaty pokrywają się w dużej mierze z żądaniami scenarzystów, bo obu grupom chodzi przede wszystkim o większe tantiemy ze streamingu i systemowe zabezpieczenie przed zagrożeniami związanymi z rozwojem sztucznej inteligencji. George R.R. Martin uspokaja jednak, zaznaczając, że chociaż Hollywood aktualnie stanęło, o los 2. sezonu "Rodu smoka" widzowie nie muszą się obawiać.

Czytaj także:

REKLAMA

2. sezon "Rodu smoka" jest już w połowie gotowy. Zdjęcia do niego wciąż trwają, głównie dlatego, że odbywają się w Europie, a większość występujących w serialu aktorów nie jest zrzeszona w SAG-AFTRA tylko brytyjskim Equity. Nie mogą się przez to zbuntować, jak ich amerykańscy koledzy po fachu, co dla George'a R.R. Martina jest zastanawiające.

Ród smoka: 2. sezon

HBO zawiesiło kontrakt z autorem Gry o tron

Jeśli chodzi o samego autora pierwowzoru "Gry o tron", na swoim blogu przyznaje on, że HBO już jakiś czas temu zawiesiło z nim kontrakt, z powodu strajku scenarzystów:

REKLAMA

(...) mój ogólny kontrakt z HBO został zawieszony 1 czerwca. Wciąż mam oczywiście wiele do roboty. Pod tym względem jestem jednym ze szczęśliwców. (W tych strajkach nie chodzi o słynnych scenarzystów czy producentów czy showrunnerów, większość z nich ma się dobrze; strajkujemy dla osób rozpoczynających swoją scenariopisarską karierę, studentów mających nadzieję na przebicie się, aktora wypowiadającego cztery linijki, faceta pracującego po raz pierwszy, który marzy, że kiedyś będzie mógł zrobić własny serial, jak ja w latach 80.)

Głowę George'a R.R. Martina zajmuje aktualnie "The Iron Throne" - sztuka, nad którą prace trwają już od kilku lat. Poza tym pisze "Wichry zimy", czyli szósty tom "Pieśni Lodu i Ognia", na podstawie której powstała "Gra o tron". "Jest stały postęp. Nie tak szybki, jakbym sobie życzył... zdecydowanie nie tak szybki jak WY byście sobie życzyli... ale wciąż postęp" - informuje autor.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA