REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Rickman chciał skończyć z Potterem, ale Rowling go przekonała. Pisarka zdradziła, co dokładnie powiedziała

Jak wiadomo m.in. między dziennikom Alana Rickmana, uwielbiany aktor chciał zrezygnować z ikonicznej roli Severusa Snape’a w serii filmów o Harrym Potterze z dwóch powodów. Po pierwsze: zmagał się z rakiem prostaty. Po drugie: miał wrażenie, że twórcy filmów traktują jego bohatera zbyt powierzchownie. Do utrzymania roli przekonała go jednak sama J.K. Rowling.

07.05.2024
10:27
harry potter filmy alan rickman severus snape jk rowling
REKLAMA

Wcielający się w kluczową dla całej serii filmów o Harrym Potterze aktor napisał łącznie 27 tomów pamiętników. To dzięki „Madly, Deeply: The Diaries of Alan Rickman” dowiedzieliśmy się, że Alan Rickman chciał odpuścić rolę Snape’a, bo była dla niego bardzo frustrująca - nie wiedział, dokąd tak naprawdę zmierza, a na domiar wszystkiego przed rozpoczęciem prac nad filmem „Harry Potter i Zakon Feniksa” dowiedział się, że jest chory na raka. Do dalszego grania przekonała go J.K. Rowling, autorka książek o młodym czarodzieju.

REKLAMA

Harry Potter: Rickman chciał skończyć ze Snape’em. Co powiedziała mu Rowling?

W jednym z najnowszych wywiadów pisarka odpowiadała na liczne pytania fanów - dotyczyły one przede wszystkim procesu pisania, ale udało się też zahaczyć o inne wątki. Rowling opowiedziała m.in. o tym, jak Rickman czuł się zdezorientowany co do motywacji swojej postaci, zniechęcając się na dodatek poczuciem, iż ciągłe zmiany reżyserów i odmienne wizje artystyczne wpływały na spłaszczenie tego bohatera.

Więcej o Harrym Potterze przeczytacie w Spider's Web:

Wówczas porozmawiał z pisarką, a ta zdradziła mu największy sekret dotyczący Snape’a, który został ujawniony dopiero w finale. Chodziło rzecz jasna o fakt, że Snape kochał matkę Pottera i był podwójnym agentem. Aktor napisał wówczas: „Mała informacja od J.K. Rowling sprzed 7 lat - Snape kochał Lily - była fragmentem, którego mogłem się trzymać”.

Rowling opowiedziała to ze swojej perspektywy. 

Zadzwonił do mnie i powiedział: "Słuchaj, mam dużo na głowie. Naprawdę muszę zrozumieć, o co chodzi Snape’owi. Czy jestem prawdziwym antagonistą?". Był jedyną osobą, której powiedziałam: "Byłeś zakochany w matce Harry’ego".

Porozmawiałam z nim o tym: „Jesteś podwójnym agentem. Ale nie lubisz Harry’ego. Nie możesz przezwyciężyć swojej instynktownej niechęci do chłopca, który wygląda zupełnie jak twój największy wróg.” Powiedziałam więc Alanowi, co się wydarzy na długo przed tym, zanim pojawiło się w filmach czy trafiło do czytelników. 

REKLAMA

Ostatecznie Rickman zagrał we wszystkich ośmiu filmach. Severus Snape to niewątpliwie najciekawsza i najbardziej złożona spośród wszystkich stworzonych przez Rowling postaci, a zmarły w 2016 r. aktor sportretował go w niezapomniany sposób.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA