REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Jan Hryniak nie żyje. Reżyser filmu "Zenek" zmarł w wieku 52 lat

Do sieci trafiła dzisiaj przykra informacja. Wczoraj, czyli 19 lutego 2022 r. odszedł Jan Hryniak, czyli reżyser filmu "Zenek", czyli fabularyzowanej biografii Zenka Martyniuka. Miał 52 lata.

20.02.2022
17:08
jan hryniak nie zyje 52 lata rezyser zenek martyniuk
REKLAMA

"Zenek" był jednym z najszerzej komentowanych filmów ostatnich lat i zrobił furorę na Netfliksie. Fabularyzowana biografia polskiego króla muzyki disco-polo zainteresowała cały kraj, a licencję na jego wyświetlanie rychło wykupiły takie państwa jak Islandia, Szwajcaria i Norwegia. Pojawiły się nawet głosy, że w przyszłości pojawi się kontynuacja, ale tak się jednak nie stanie - a przynajmniej nie z udziałem odpowiedzialnego za tę produkcję reżysera Jana Hryniaka.

REKLAMA

Jan Hryniak nie żyje

Reżyser filmu "Zenek", który urodził się 12 maja 1969 r. w Warszawie, zmarł w dniu 19 lutego 2022 r. w wieku 52 lat. Informację o jego śmierci podał portal filmpolski.pl, a wieści potwierdził Onet, powołując się na agencję Point Of You. Jak na razie nie znamy jednak przyczyny odejścia polskiego twórcy - nie została ona podana do publicznej wiadomości.

Jan Hryniak ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 1993 r., a trzy lata później uzyskał absolutorium na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi. Dzisiaj znany jest głównie za sprawą "Zenka", który okazał się kasowym sukcesem, ale jego dorobek jest znacznie większy.

Nie tylko "Zenek" - co jeszcze w dorobku ma Jan Hryniak?

REKLAMA

Reżyser "Zenka" w swojej karierze stworzył kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i napisał wiele scenariuszy, zarówno filmowych, jak i teatralnych. Do tego dochodzą reklamy, słuchowiska radiowe oraz teledyski. Jego reżyserskim debiutem była nagradzana wielokrotnie "Przystań", a kolejne produkcje takie jak np. "Trzeci" z 2005 r., również były doceniane przez publikę, w tym międzynarodową.

Do tego dochodzą film i serial Trick (odpowiednio 2010 r. i 2012 r.), kilka odcinków serialu Sama słodycz (2014) oraz nagrodzony Orłem serial "Czas honoru. Powstanie" (2014). W latach 2019-2020 Jan Hryniak wyreżyserował też kilka odcinków "Miasta Długów". Potem zajął się "Zenkiem" (2020), a po nim zdążył przez śmiercią stworzyć jeszcze serial "Tatuśkowie".

zdjęcie główne: twitter.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA