REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Kapelusz Napoleona sprzedany na aukcji za gigantyczną kwotę. Przebił cenę sprzed lat

Ten, kto kupił kapelusz Napoleona na aukcji w Paryżu, zdecydowanie powinien pojawić się w nim na premierze filmu o cesarzu Francuzów. Choć być może właśnie przez produkcję Ridleya Scotta wartość elementu ubioru Napoleona stała się na tyle pożądana, że szczęśliwy zdobywca mógł za niego nieco przepłacić. Nakrycie głowy zostało bowiem sprzedane za niewyobrażalną sumę.

20.11.2023
15:01
Kapelusz Napoleona sprzedany na aukcji za gigantyczną kwotę. Przebił cenę sprzed lat
REKLAMA

Już za kilka dni polscy widzowie będą mogli zasiąść przed duże ekrany, by oglądać film w reżyserii Ridleya Scotta, "Napoleon", przedstawiający drogę na szczyt Napoloeona Bonapartego, w którego wcielił się genialny Joaquin Phoenix. Produkcja skupia się nie tylko na dążeniu Napoleona do władzy i towarzyszących temu epickich taktyk militarnych i politycznych, ale przedstawia także francuskiego cesarza przez pryzmat jego burzliwego związku z Józefiną, miłością jego życia. W roli ukochanej Napoleona wystąpiła Vanessa Kirby. W obsadzie znaleźli się także Ben Miles, Ludivine Sagnier, Ian McNeice, Tahar Rahim oraz Catherine Walker.

REKLAMA

Kapelusz Napoleona sprzedany na aukcji w Paryżu. Został kupiony za prawie 2 miliony euro

Kapelusz dwurożny, tzw. "bicorne", to jeden z 20 tego typu nakryć głowy Napoleona Bonapartego. Francuski cesarz nosił je w sposób przekrzywiony, przez co prędko dało się go zauważyć na polu bitwy. Trend noszenia bicorne'a w ten sam sposób, w jaki robił to Bonaparte, przetrwał aż do teraz. Skąd jednak pewność, że akurat to nakrycie głowy nosił on sam?

Kapelusz Napoleona sprzedany na aukcji

Pierre Osenat z domu aukcyjnego Drouot stwierdził, że kapelusz można rozpoznać po swojego rodzaju "kokardzie", a konkretnie wiązce wstążek w charakterystycznych kolorach, które Napoleon podobno sam umieścił w 1815 roku podczas podróży z Elby przez Morze Śródziemne do Antibes. Francuski cesarz zmarł 6 lat później, w 1921 roku, wskutek raka żołądka.

Dwurożny kapelusz Napoleona Bonapartego, choć wyceniany był na 600-800 tys. euro, został ostatecznie sprzedany za 1,9 mln. euro. Przekroczył tym samym kwotę, za którą tego typu kapelusz został kupiony w 2014 roku, czyli ponad 1,8 mln euro i wciąż nie wiadomo, kto jest jego szczęśliwym posiadaczem. Gigantyczna cena prawdopodobnie nie wzięła się znikąd i nie chodzi tu o samą wartość historyczną przedmiotu - mówi się, że mogła ona zostać nieco zawyżona ze względu na nadchodzący film Ridleya Scotta o Napoleonie, który w polskich kinach ukaże się już 24 listopada.

REKLAMA

O innych ciekawych licytacjach przeczytasz na łamach Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA