REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Dzieje się

Gdyby Sharon Stone miała majtki, nikt by o nim nie pamiętał. „Nagi instynkt” bez cenzury w kinach

Na początku 2021 roku wiele mówiło się o filmach, które z tego lub innego powodu źle się zestarzały. Jedną z takich produkcji jest thriller erotyczny „Nagi instynkt”. I da się to zrozumieć, bo jego najsłynniejsza scena powstała dzięki ohydnemu kłamstwu.

19.05.2021
14:41
nagi instynkt sharon stone
REKLAMA

Filmy starzeją się jak wszystko inne na tym świecie i nie sposób się z tym kłócić. Nie od dzisiaj wiadomo jednak, że niektóre dzieła kultury starzeją się lepiej a inne gorzej. Czasem chodzi o styl, fabułę lub bohaterów, ale innytm razem problematyczna okazuje się ideologia. Z dzisiejszej perspektywy nie da się akceptować filmów, które propagują wyższość rasową lub ciemiężenie jakichś grup społecznych. To tylko teoretycznie oczywiste, wystarczy bowiem pięć minut w internecie, żeby znaleźć dziesiątki przykładów, że nie dla wszystkich.

REKLAMA

Rozpoczęty kilka lat temu ruch #MeToo zmienił bardzo dużo w ocenie dawnych tytułów również z punktu widzenia podejścia do kobiet. Tak przed kamerą, jak i poza nią. Produkcje niegdyś uznawane za arcydzieła nagle stały się bardzo kłopotliwe. Czasem dlatego, że ich bohater narzuca się nieznajomym kobietą i je wącha (fabuła „Zapachu kobiety” naprawdę jest niesamowicie absurdalna), a kiedy indziej z powodu niewłaściwego traktowania aktorki lub aktorek na planie – tu dobrym przykładem będzie „Kill Bill”.

„Nagi instynkt” jest w tym sensie wyjątkowy, bo zalicza obie rubryki.

Grająca główną rolę w filmie Paula Verhoevena Sharon Stone ujawniła w marcu, że reżyser okłamał ją w trakcie kręcenia słynnej sceny przesłuchania. To właśnie ten moment przeszedł do historii kina. Gdyby zapytać widzów dzisiaj, o czym była reszta „Nagiego instynktu”, to większość miałaby problem z odpowiedzią. Chodziło o jakieś morderstwo, o pisarkę, o seks. Wszyscy pamiętają tylko scenę skrzyżowanych nóg i braku bielizny.

W swojej niedawnej autobiografii „The Beauty of Living Twice” Sharon Stone wyznała, że Verhoeven wytłumaczył konieczność zdjęcia bielizny odbijającym się od niej światłem. Kamera miała nie pokazać nagości i faktycznie aktorka, oglądając ujęcie jeszcze na planie niczego nie dostrzegła. Zmieniło się to jednak w noc premiery, gdy zobaczyła „Nagi instynkt” na dużym ekranie. Po seansie podobno podeszła do duńskiego reżysera i go spoliczkowała.

Paul Verhoeven w rozmowie z portalem ICON przedstawił inną wersję zdarzeń. Według niego aktorka wiedziała, na co się pisze i nie zareagowała negatywnie na scenę. Zmieniło się to dopiero, gdy w trakcie premierowego seansu w otoczeniu swojego agenta i amerykańskich przyjaciół usłyszała, że ujęcie z przesłuchania skończy jej karierę. Wtedy miała z wściekłością podejść do reżysera i kazać mu wyciąć scenę. A gdy się nie zgodził, to poleciła mu „spie***ać”.

W tej konkretnej sprawie bardziej wiarygodna wydaje się Sharon Stone.

Opowieść Amerykanki jest po prostu znacznie bogatsza w szczegóły, a tłumaczenie Verhoevena w stylu „każda aktorka wie, na co się pisze, gdy zdejmuje bieliznę przed kamerami” brzmi ohydnie, niegodziwie i żałośnie. Podobnie jak próby ponownego zarobienia na „Nagim instynkcie” za sprawą specjalnej reżyserskiej wersji bez cenzury. O planowanym wydaniu Stone opowiedziała wczoraj w trakcie australijskiego programu telewizyjnego A Current Affair. Gwiazda zaznaczyła, że sprzeciwia się temu pomysłowi, ale nie ma prawnej możliwości zablokowania zaplanowanej na lato inicjatywy:

Myślę, że widać w tym pewną ślepotę na tego typu zachowania. Ludzie chcą przepchnąć podobne pomysły bez względu na to. jak kobiety je odbierają. Jak my wszyscy je odbieramy. Nikt nie zapytał mnie, jak ja się z tym czuję

– podkreśliła Sharon Stone.

„Nagi instynkt” to film wypełniony seksualną frustracją i desperacją. Dlatego tak często go parodiowano.

Na całkowicie otwarte kpiny z erotycznego thrillera zdecydowali się scenarzyści „W krzywym zwierciadle: Strzelając śmiechem”, serialu „Family Guy”, „Saturday Night Live”, „The Late Late Show with James Corden” i wielu innych produkcji. Czy można się temu dziwić? „Nagi instynkt” to film, który zasłynął sceną o grupie facetów podglądających, kobietę, która nie ma na sobie majtek.

Tak właśnie wygląda arcydzieło kina? A może będzie nim dopiero przyszłoroczna wersja sygnowana znaczkiem „XXX”? Teraz z jeszcze większą liczbą ujęć dla napalonych widzów, którym marzy się podglądanie hollywoodzkich gwiazd. I co z tego, że grająca w nich aktorka czuje się skrzywdzona przez twórców „Nagiego instynktu”. Przecież to nieważne. Okazja do obejrzenia znanej kobiety bez bielizny nie zdarza się często, więc trzeba z niej korzystać. A wszystko oczywiście w imię wolności kina.

REKLAMA

Nie róbmy teraz z filmu Verhoevena arcydzieła. Do osiągnięcia takiego statusu naprawdę trzeba więcej niż jedno ujęcie z rozchylonymi nogami.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA