Jesień jest już w pełni, zarówno w kalendarzu, jak i - niestety - za oknem. Dobrym rozwiązaniem w walce o dobrze spożytkowany czas są gry planszowe. Mamy dla was 5 świetnych tytułów.
Czy jest lepszy sposób niż planszówka, aby schować się przed chłodem i deszczem, spędzić czas ze znajomymi i jednocześnie trochę ze sobą porywalizować? Szczerze wątpię. Nadchodzące miesiące to doskonała okazja, aby poznać nowe gry bez prądu. Na naszej liście znajdziecie nie tylko tytuły dla wyjadaczy, ale również takie, które doskonale sprawdzą się w rodzinnym gronie i które będą dopasowane zarówno do dzieciaków, jak i do ich rodziców.
Najlepsze gry planszowe na jesienne wieczory:
Londyn
Kto nie zna Martina Wallace’a, słynnego projektanta strategicznych gier planszowych, powinien nadrobić jego twórczość. Brytyjski designer, który na swoim koncie ma między innymi wielokrotnie nagradzanego "Brassa", specjalizuje się w grach z bardzo wyraźną historyczną otoczką. Nie inaczej jest w przypadku "Londynu". Tutaj gracz będzie musiał odbudować stolicę Anglii po wielkim pożarze, mającym miejsce w 1666 roku. Wcielamy się tu w architektów rozgrywających najrozmaitsze karty, wszystko po to, aby zdobyć niezbędny prestiż, który jest warunkiem zwycięstwa. Gra, obok niedługiej, ale bardzo emocjonującej rozgrywki, oferuje naprawdę przyjemną dla oka stronę wizualną, zaczynając od minimalistycznej okładki, a na grafikach na kartach kończąc.
Miasto w chmurach
Mało ci budowania? W "Mieście w chmurach" również wcielacie się w architektów, ale tym razem gracz będzie budował konstrukcję… w 3D. W grze uczestnicy dobierają płytki, na których stawiają niewielkie plastikowe budynki. Gracz zdobywa punkty za układanie przejść między "wieżyczkami" tak, aby stworzyć prawdziwe, podniebne miasto. Punkty otrzymuje się za możliwie dużą liczbę pomostów. Proste, przyjemne, bezkonfliktowe i przy okazji bardzo satysfakcjonująco jest patrzeć na to, jak powstaje tworzona przez nas metropolia.
Nowy Wspaniały Świat
Choć tytuł tej gry może kojarzyć się wam z głośną powieścią Aldousa Huxleya, to warto zwrócić uwagę również na planszówkę. "Nowy Wspaniały Świat" od Fox Games to strategia, która pozwoli wam wysilić szare komórki w trakcie działań na rzecz prowadzonego przez was imperium. Chodzi tu o to, aby rozwijać technologię i produkować surowce. Gra jest prosta - bogato ilustrowana instrukcja liczy zaledwie kilka stron, niech to jednak nie zwiedzie przyszłych władców świata. Aby prowadzić swoje molochy do zwycięstwa, trzeba będzie naprawdę się nagimnastykować. "Nowy Wspaniały Świat" oferuje również tryb jednoosobowy. Uwaga, na stronie Fox Games znajdziecie dodatkowy scenariusz specjalny, zupełnie za darmo.
Dziennik: Kroniki Cypher
A może tym razem coś z zupełnie innej planszy… to znaczy bez planszy. "Dziennik: Kroniki Cypher" to bowiem książkowa gra z łamigłówkami, która pozornie jest dla jednego gracza, ale w gruncie rzeczy nawet wprawiona w zagadkach ekipa będzie rwać sobie włosy, głowiąc się nad właściwymi rozwiązaniami. Autorem jest Chassapakis Dimitris, który na swoim koncie ma wydane w Polsce "Dziennik 29" i "Dziennik 29. Przebudzenie". W obu tych pozycjach udowodnił, że potrafi nie tylko pisać nietuzinkowe zagadki, ale również zaskakiwać gracza (i trochę czytelnika) naprawdę gęstą i tematycznie satysfakcjonującą otoczką fabularną. To pozycja na wiele wieczorów i bezsennych nocy.
Zombie Kidz i Teenz
A co jeśli w planszówki chcesz wkręcić młodszych członków rodziny? Odpowiedzi jest kilka, a jedną z nich jest "Zombie Kidz: Ewolucja" i "Zombie Teenz". Obie gry współpracują ze sobą i można je swobodnie połączyć. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zacząć od dowolnego, wybranego przez siebie tytułu. Co ważne, pierwszy z nich zajmuje 1. miejsce rankingu jednego z najważniejszych serwisów o grach, czyli BoardGameGeek. Zasady są dopasowane do młodszego odbiorcy, a więc dość proste. Fabularnie chodzi o to, aby powstrzymać nadciągające zombie, w pierwszej części trzeba ocalić szkołę, a w drugiej całe miasto. Co dla mnie ważne, gra utrzymana jest w najntisowym i kreskówkowym klimacie. Wygląda to naprawdę świetnie. Sprawdźcie koniecznie, nie tylko z dzieciakami.
Kingdomino, Dragomino i Queendomino
Jak przekonać do planszówek kogoś, kto jest oporny i niesłusznie uważa, że te są zbyt skomplikowane? Najlepiej dać mu "Kingdomino" (lub dowolny tytuł z tej rodziny), bo eksploruje on jedną z najłatwiejszych i najbardziej znanych na świecie mechanik, czyli mechanikę domina. Oczywiście nie jest aż tak prosto, bo celem gracza będzie tutaj zbudowanie własnego królestwa, dokładając kolejne kolorowe płytki. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów. Na stronie FoxGames znajdziesz instrukcję wraz z wersją demo, którą możesz samodzielnie wydrukować i sprawdzić, jak wygląda taka rozgrywka.
Katamino
"Katamino" to rodzinna gra, do której łatwo będzie przekonać najmłodszych. Zasady są bardzo proste, bo w gruncie rzeczy chodzi o to, aby układać klocki sprawniej niż przeciwnik. Ta gra logiczna wyróżnia się przede wszystkim dynamizmem i kilkoma trybami. Mnie osobiście bardzo podoba się modyfikowanie poziomu trudności i fakt, że elementy są… drewniane i solidnie wykonane. Ich kształty i sposób układania bardzo przypominają te klocki, które znam z kultowego już Tetrisa.