REKLAMA

Najlepsze polskie seriale wszech czasów - top 10. Zachwycało się nimi kilka pokoleń

Na przestrzeni lat rozbawiały nas, dawały wzruszenie, zadumę czy pozwoliły nam się w nich przejrzeć. Polskie seriale wszech czasów to nie tylko stare legendarne tytuły takie jak m.in. "Wojna domowa" czy "Czterej pancerni i pies". To również propozycje z ostatnich lat, które zachwyciły publiczność. Oto TOP 10 polskich seriali wszech czasów.

Polskie seriale wszech czasów
REKLAMA

Polskie seriale wszech czasów to tytuły, które zasłużyły sobie na miano kultowych. Aktorskie kreacje, muzyka, fabuła, humor i "to coś" to składowe dobrego serialu. Polska może pochwalić się wieloma świetnymi tytułami, do których wciąż zdarza się nam wracać. I słusznie, bo to historie ponadczasowe, często mimo upływu lat, mało starzejące się.

REKLAMA

Więcej o serialach przeczytasz w Spider's Web:

To najlepsze polskie seriale wszech czasów.

Spis treści:

Które seriale uchodzą za produkcje wszech czasów? Które rozbawiają, a które zachwycają nietypową fabułą i piękną scenerią?

Dom

"Dom" to serial lat 80. ze świetnymi rolami Jana Englerta, Bożeny Dykiel, Zbigniewa Buczkowskiego, Wacława Kowalskiego czy Tomasza Stockingera. "Dom" jest opowieścią o losach kolejnych pokoleń mieszkańców warszawskiej kamienicy przy ul. Złotej. Akcja serialu rozpoczyna się na wiosnę 1945 roku. Z wyzwolonych terenów Warszawiacy wyruszają w drogę powrotną do swoich domów.

W Warszawie znajduje się też osiemnastoletni Andrzej Talar, jeszcze do niedawna partyzant, a potem ochotnik Wojska Polskiego. W drodze do Warszawy mężczyzna poznaje Basię Lawinównę, która udaje się do dawnego mieszkania na ul. Złotej. Razem z nią przybywają też inni lokatorzy. "Dom" jest opowieścią, gdzie osobiste historie splatają się dość mocno z wydarzeniami politycznymi, ale też przemianami społecznymi zachodzącymi w powojennej Polsce. Losy mieszkańców z kolei to również dzieje Warszawy od początku odbudowy, kończąc na pełnym rozkwicie miasta. "Dom" jest bardzo dobrze oceniany zarówno przez krytyków, jak i serialowych fanów. Serial, który swoją premierę miał ponad 40. lat temu chętnie oglądany jest przez kolejne pokolenia.

Produkcja dostępna jest w TVP VOD.

Najlepsze polskie seriale: Dom

Wojna domowa

"Wojna domowa" to kolejny, kultowy polski serial z niezapomnianymi rolami Aliny Janowskiej, Ireny Kwiatkowskiej oraz Kazimierza Rudzkiego. "Wojna domowa" przedstawia satyryczną historię dwóch rodzin, borykających się z problemami dzieci-nastolatków w latach 60. Anula i Paweł dorastają w tych latach, marząc jednocześnie o dorosłości i wolności, patrzą też na to, co zachodnie z dużą zazdrością. Ich opiekunowie często nie są w stanie sprostać wyzwaniami stawianymi przez pociechy i normy obyczajowe PRL, co staje się powodem wielu komicznych pomyłek.

Jankowcy i Kamińscy choć mieszkają w jednym bloku, mają zupełnie inne standardy wychowania i postrzegania świata. Jankowscy wychowują swojego syna dość surowo, rzadko go chwaląc. Z kolei Kamińscy nie mają swoich pociech, a Anula trafia do ich domu, gdyż jej rodzice rozwodzą się, a Kamińscy decydują się nią zaopiekować. Między Anulą i Pawłem rodzi się przyjacielska więź, podobnie jak między ich opiekunami.

Serial dostępny jest w TVP VOD.

Najlepsze polskie seriale: Wojna domowa

Alternatywy 4

"Alternatywy 4" to również hitowy i uwielbiany serial lat 80. z hitowymi rolami takich gwiazd, jak m.in. Roman Wilhelmi, Wojciec Pokora, Jerzy Kryszak czy Kazimierz Kaczor. "Alternatywy 4" jest komedią obyczajową, opowiadającą losy mieszkańców dzielnicy Ursynowa. W serialu nie brakuje ironii oraz kpiny z peerelowskiej rzeczywiści. Serial "Alternatywy 4" określany jest jako satyra.

Prowincjonalny dygnitarz partyjny z Pułtuska, Stanisław Anioł obejmuje stanowisko gospodarza domu, szybko ujawniając się jako organizator blokowej społeczności. Jego kreacja przechodzi od przedsiębiorczego gospodarza do zwierzchnika. Sam wydaje nakazy i zakazy, ale też zwołuje zebrania. Mieszkańcy mają już dość jego zachowania i postanawiają coś z tym zrobić.

Warto dodać, że zamierzeniem twórców było przedstawić zbiorowy portret społeczności Polskiej Rzeczyspolitej Ludowej, na przykładzie mieszkańców bloku osiedlowego w stolicy. Produkcja serialu ruszyła jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Mimo różnych przeszkód serial został skończony w 1983 roku. W związku z działaniami cenzury, jego emisja była wstrzymywana przez ponad trzy lata. Jednak po Polsce krążyły kopie serialu w nielegalnym obiegu, czyli nagrania na kasetach wideo. Choć cenzura ustąpiła, z oryginalnej wersji na potrzeby premierowej emisji, usunięto sceny odbierane przez cenzorów jako zbyt prześmiewcze, ale też i krytyczne względem socjalistycznej rzeczywistości. Na szczęście serial wrócił do TVP w 2014 roku, przywracając ocenzurowane sceny.

Serial dostępny jest w TVP VOD.

Najlepsze polskie seriale: Alternatywy 4

Siedem życzeń

"Siedem życzeń należy do seriali, w którym komedia miesza się z serialem obyczajowym oraz fantasy. Wszystko przez mówiącego kota Rademenesa i niecodzienną fabułę. Darek to typowy nastolatek, który ma swój świat. Spóźnia się do szkoły, narażając się dyrektorowi i ma swoje tajemnice przed światem. Pewnego dnia postanawia uratować czarnego kota przed chuliganami. Chłopiec zabiera zwierzaka do domu. Jednak okazuje się, że nie jest to zwykły kot, tylko egipski kapłan, zamieniony w kota przez boginię Bast ponad trzy tysiące lat temu. W nagrodę za to, że chłopiec uratował mu życie, Rademenes postanawia spełnić 7. życzeń Dariusza Tarkowskiego. W serialu nie brakuje humoru, elementów fantasy oraz dobrej muzyki. W "Siedem życzeń" pojawia się kultowa rockowa grupa Wanda i Wanda. W "Siedem życzeń" wystąpili m.in. Daniel Kozakiewicz, Witold Dębicki, Izabella Olejnik, Bronisław Pawlik oraz Artur Barciś.

Produkcję obejrzysz tutaj.

Najlepsze polskie seriale: Siedem życzeń

Czterej pancerni i pies

"Czterej pancerni i pies" to hitowy serial, który emitowany był w latach 1966-1970, opowiadający o przygodach załogi czołgu podczas II wojny światowej. Głównymi bohaterami są: Janek Kos, dowódca czołgu, Gustaw Jeleń, działonowy, Grigorij Saakaszwili, strzelec oraz Olgierd Jarosz, kierowca czołgu, później zastąpiony przesz Tomusia Norka. Nie można oczywiście pominąć psa Szarika oraz czołgu "Rudy".

Akcja filmu toczy się na froncie wschodnim, w czasie marszu Armii Czerwonej od Związku Radzieckiego do Berlina. Serial był popularny ze względu na swoje niepowtarzalne połączenie dramatu wojennego z elementami humorystycznymi. W rolach głównych pojawili się m.in. Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Włodzimierz Press oraz Pola Raksa. Serial po raz pierwszy wyemitowany został 25 września 1966 roku. Jego pierwsza seria powstała na podstawie książki Janusza Przymanowskiego wydanej pod tym samym tytułem. Po emisji pierwszej serii w telewizji oraz ogromnej popularności osiągniętej przez serial, autor napisał jeszcze dwa dalsze tomy powieści na początku lat 70. Później nakręcono jeszcze dwie kolejne serie filmu, ale również wydano komiks. "Czterej pancerni i pies" to serial, który odniósł ogromny sukces, był wielokrotnie wznawiany, ale też dość intensywnie eksploatowany propagandowo. W szkołach urządzane były na jego temat rozmaite akademie czy przedstawienia teatrzyków szkolnych. "Czterej pancerni i pies" był też serialem, który omawiano na szkolnych lekcjach.

Serial dostępny jest w VOD.

"Czterej pancerni i pies"

Czterdziestolatek

"Czterdziestolatek" to serial wyprodukowany przez Telewizję Polską w 1974 roku. To historia o zabawnych perypetiach inżyniera Karwowskiego, granego przez Andrzeja Kopiczyńskiego oraz jego familii. Główny bohater i tytułowy czterdziestolatek jest sztampowym przedstawicielem klasy średniej. Jego dorobek życia to popularny w tamtych czasach Fiat 126 oraz M4. Karwowskiego widzowie poznają w dniu jego 40. urodzin, gdzie postanawia sobie pewne rzeczy, m.in. rzucenie palenia. Czterdziestolatek jest historią o rzeczywistości lat 70. która obnaża absurd Polski socjalistycznej. W rolach głównych wystąpili m.in. Andrzej Kopiczyński, Anna Seniuk, Irena Kwiatkowska oraz Leonard Pietraszak.

Serial wciąż cieszy się ogromną popularnością i jest chętnie oglądany przez kolejne pokolenia. W marcu 2014 roku Rada m.st Warszawy nadała nazwę skrzyżowaniu ulicy Chałubińskiego, alei Jana Pawła II i Alei Jerozolimskich nazwę Rondo Czterdziestolatka. Uchwała weszła w życie 18 kwietnia 2014 roku. Popularność serialu wyrażona została również w pewnym muralu. Mural autorstwa Bartka Podlewskiego przedstawiający Romana Maliniaka i inż. Stefana Karwowskiego odsłonięty został w 2020 roku na ścianie szybu windowego przy stacji metra Ursynów w Warszawie.

Serial obejrzysz tutaj.

"Czterdziestolatek"

Rodzina zastępcza

"Rodzina zastępcza" to hitowy serial Polsatu, emitowany w latach 1999-2009. To historia rodziny Kwiatkowskich z dwójką dzieci, która bardzo szybko powiększa się, bo Kwiatkowscy postanawiają zaadoptować kolegę swojego syna, będącego sierotą. Jacek, grany przez Piotra Fronczewskiego, przywozi z domu dziecka troje dzieci. Poza Romkiem, Kwiatkowscy przygarniają jeszcze Elizę oraz Zosię.

Główni bohaterowie: Jacek i Anka (Gabriela Kownacka) radzą sobie z trudami wychowawczymi dużej grupy dzieci. Poza różnorodnymi kwestiami społecznymi, "Rodzina zastępcza" daje widzom również sporą dawkę humoru. W rolach głównych mogliśmy zobaczyć m.in. Piotra Fronczewskiego, Gabrielę Kownacką, Marylę Rodowicz czy Joannę Trzepiecińską. Serial uczynił również gwiazdy z młodych bohaterów serialu. Dzięki "Rodzinie zastępczej" w show-biznesie zaistnieli m.in. Monika Mrozowska oraz Aleksandra Szwed.

Produkcja dostępna jest w Polsat Box GO. Znajdziesz ją tutaj.

"Rodzina zastępcza"

Świat według Kiepskich

Kolejny, bardzo popularny polski serial zasila listę polskich seriali wszech czasów. Mowa o hicie telewizyjnym "Świat Według Kiepskich", emitowanym od 1999 roku, opowiadającym o życiu rodziny Kiepskich, mieszkającej w jednej z wrocławskich kamienic. Głową rodziny jest Ferdynand Kiepski, postać grana przez Andrzeja Grabowskiego, który spędza wiele czasu przed telewizorem, często popijając piwo.

Jego żona Halina, grana przez Marzenę Kipiel-Sztukę stara się ogarniać domowe ognisko, jednocześnie pracując na etacie jako pielęgniarka. Jest jeszcze Mariolka i Walduś, dzieci Kiepskich, nieustająco pakujące się w rozmaite przygody i kłopoty. Emitowany przez wiele lat serial znany jest z satyrycznego podejścia do różnych aspektów życia codziennego, kreując postaci w humorystyczny sposób. "Świat według Kiepskich" dał ogromną popularność nie tylko Andrzejowi Grabowskiemu, który zagrał główną rolę, ale też Marzenie Kipiel-Sztuce, Barbarze Mularczyk czy Bartoszowi Żukowskiemu. Również drugoplanowe role dały ogromny zastrzyk popularności takim aktorom jak Krystyna Feldman, Dariusz Gnatowski czy Ryszard Kotys, których dziś już z nami nie ma.

Serial dostępny jest w Polsat Box Go.

Najlepsze polskie seriale: Świat według Kiepskich

Wataha

"Wataha" to serial, który w porównaniu do innych produkcji jest dość młody, lecz śmiało można zaliczyć go do kultowych produkcji. "Wataha" doczekała się 3. sezonów, a w rolach głównych zaprezentowali się m.in. Leszek Lichota, Aleksandra Popławska, Andrzej Zieliński, Andrzej Konopka oraz Bartłomiej Topa. "Wataha" rozpoczęła swoją emisję od 12 października 2014 roku.

Akcja 1. sezonu "Watahy" toczy się współcześnie na pograniczu polsko-ukraińskim w Bieszczadach. Serial pokazuje pracę funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. W 1. sezonie dochodzi do wybuchu w budynku dawnej strażnicy, w którym giną niemal wszyscy oficerowie Placówki Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych. Cudem udaje się przeżyć tylko jednemu z nich. Później odkrywa, że padł ofiarą intrygi, stając się głównym podejrzanym o zamach. Z kolei dawni koledzy odwracają się od niego. Koniec sezonu to nowe wątki wskazujące na to, iż za zamachem na pograniczników mogą stać ludzie powiązani z nielegalnymi interesami służb specjalnych.

Z kolei akcja drugiej serii rozpoczyna się cztery lata po wydarzeniach z 1. sezonu, tocząc się również na bieszczadzkim pograniczu. Kapitan Rebrow ukrywa się w lasach po stronie ukraińskiej. Poszukiwany jest listem gończym za ucieczkę z aresztu. Kontakt utrzymuje jedynie z dwojgiem przyjaciół: Michałem Łuczakiem oraz doktor Martą Siwą. Na jego miejsce pojawił się Cinek, uchodzący za bezwzględnego, zacieśniającego współpracę z mafią ukraińską. Po odkryciu okropnej zbrodni związanej z nielegalnymi uchodźcami, zadania poprowadzenia śledztwa otrzymuje prokurator Dobosz.

Z kolei akcja 3. sezonu zaczyna się, gdy Straż Graniczna zatrzymuje dwóch migrantów, którzy próbowali uciec z Polski na Ukrainę. Rebrow, idąc ich tropem, odkrywa miejsce zbrodni. Brutalne zabójstwo odbija się ogromnym echem w całym kraju.

Produkcja dostępna jest w HBO Max.

Wataha zwiastun Najlepsze polskie seriale

Ślepnąc od świateł

REKLAMA

Zestawienie polskich seriali wszech czasów zamyka serial "Ślepnąc od świateł". To serial, który został stworzony przez Krzysztofa Skoniecznego i Jakuba Żulczyka na motywach bestsellerowej powieści o tym samym tytule z 2014 roku autorstwa Jakuba Żulczyka. Głównym bohaterem jest Kuba - w tej roli debiutujący Kamil Nożyński: znany diler z Warszawy, który uchodzi za perfekcjonistę oraz outsidera. Kuba lubi mieć wszystko pod kontrolą. Dla innych jest zagadkowym mężczyzną, o którym ludzie nie za wiele wiedzą, za to on dużo wie o wpływowych ludziach z jego otoczenia. Jego klientami są politycy, celebryci, gwiazdy hip-hopu, hipsterzy. Kuba obraca się w gronie lokalnych gangsterów. Bandą dowodzi Stryj (Janusz Chabior), który tak jak on ma tego samego szefa, Jacka (Robert Więckiewicz). Jedyną bliską osobą dla Kuby to przyjaciółka Pazina (Marta Malikowska). Zmęczony już swoim życiem Kuba, chciałby od niego uciec, wyjeżdżając gdzieś daleko, na przykład do Argentyny. W pewnym momencie z więzienia wychodzi Dario (Jan Frycz), starej daty gangster. Losy obu mężczyzn przecinają się. "Ślepnąc od świateł" doczekało się 1. sezonu.

Serial obejrzycie w HBO Max.

Najlepsze polskie seriale "Ślepnąc od świateł"
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA