REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Komisja podjęła już decyzję. Ten film będzie nas reprezentował w wyścigu po Oscary 2024

Do Oscarów co prawda jeszcze daleka droga, ale gorączka związana z najpopularniejszymi nagrodami filmowymi na świecie już się rozpoczęła. Kolejne kraje wybierają produkcje, które będą je reprezentować w wyścigu po statuetkę w kategorii najlepszy film międzynarodowy. I my poznaliśmy właśnie naszego kandydata do tego zaszczytnego tytułu.

25.09.2023
15:55
chłopi film oscary 2024
REKLAMA

Nie mamy szczęścia do Oscarów. Przynajmniej nie w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Chociaż nominacji było już bez liku (aczkolwiek zdarzało się, że w ogóle w tym wyścigu nie uczestniczyliśmy), statuetkę udało nam się zdobyć tylko raz, za "Idę". W mijającym roku reprezentowało nas "IO", które musiało niestety uznać wyższość "Na Zachodzie bez zmian". Czy w nadchodzącym rozdaniu nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej pójdzie nam lepiej?

Polska komisja oscarowa pod wodzą producentki Ewy Puszczyńskiej już zdecydowała, jaki tytuł będzie nas reprezentował. Wybór można uznać za całkiem bezpieczny i na pewno nie kontrowersyjny, jak byłoby pewnie w przypadku rozgrzewającej opinię publiczną "Zielonej granicy". Polska spróbuje swoich sił w wyścigu po przyszłoroczne Oscary filmem animowanym.

O Oscarach poczytasz więcej na Spider's Web:

REKLAMA

Oscary - poznaliśmy polskiego kandydata

W polskiej komisji Oscarowej prócz Ewy Puszczyńskiej zasiedli w tym roku Aneta Hickinbotham ("Boże Ciało"), producentka i scenarzystka Ewa Piaskowska ("IO"), scenograf Allan Starski oraz reżyser, scenarzysta i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej Maciej Ślesicki. Zdecydowali oni, że naszym kandydatem w kategorii najlepszy film międzynarodowy będą "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.

"Chłopi" to oczywiście adaptacja docenionej Nagrodą Nobla powieści Stanisława Reymonta. Twórcy podobnie jak w przypadku "Twojego Vincenta" postanowili ją ożywić za pomocą animacji, stworzonej techniką malarską. Film skierowany jest do dorosłych widzów i utrzymany w estetyce polskich malarzy z przełomu XIX i XX w.

Chłopi - Oscary
REKLAMA

"Chłopi" polską premierę mieli niedawno, bo podczas festiwalu w Gdyni, gdzie produkcja została doceniona Nagrodą Publiczności i Nagrodą Specjalną Jury. Czy produkcja w podobny sposób porwie członków Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej?

Przed "Chłopami" jeszcze długa i kręta droga. Oscary zostaną wręczone dopiero 10 marca 2024 roku. 23 stycznia mamy natomiast poznać pełną listę nominowanych, a 21 grudnia 2023 roku pojawią się pierwsze shortlisty.

Do regularnej dystrybucji "Chłopi" trafią w przyszłym miesiącu. Ich kinową premierę przewidziano na 13 października.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA