REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Już nie opowiadania, a całe książki. Amazona zalewają e-booki wygenerowane przez SI

Dzisiaj, żeby zostać pisarzem nie trzeba ani mieć talentu, ani nawet się napracować. Ba, praktycznie nawet pisać nie trzeba. W 2023 roku robi to przecież sztuczna inteligencja. Na Amazonie już można się natknąć na setki e-booków wygenerowanych przez SI. Zaczynają one zalewać rynek, a będzie ich coraz więcej.

23.02.2023
18:33
sztuczna inteligencja książki amazon
REKLAMA

W 2007 roku Amazon stworzył Kindle Direct Publishing - self-publishingową jednostkę. To zacna inicjatywa. Początkującym autorom pozwala pominąć wszystko to, co nieprzyjemne w procesie wydawania swojej pierwszej książki. Nie trzeba wysyłać tekstu agencjom literackim i obgryzać paznokci w oczekiwaniu na odpowiedź, która może w ogóle nie nadejść. Od razu przechodzimy do publikacji, a czytelnicy weryfikują, czy mamy chociaż krztę talentu. Tak to przynajmniej funkcjonowało do tej pory.

Od 2007 roku świat poszedł naprzód. Technologia się rozwinęła, a narzędzia sztucznej inteligencji stały się powszechnie dostępne. Początkujący autorzy zaczęli wykorzystywać je, aby zaistnieć w literackim świecie. Pisaliśmy już o pladze generowanych przez SI opowiadań, które zalewają skrzynki mailowe różnorakich magazynów. Teraz okazuje się, że problem jest większy, niż się spodziewaliśmy. W ten sposób pisze się już nawet książki.

REKLAMA

Czytaj także:

Coraz więcej książek generowanych przez sztuczną inteligencję

Korzystanie z narzędzi pokroju ChatGP jest proste i szybkie. Jak podaje Reuters, pewnemu sprzedawcy z Rochester dosłownie kilka godzin zajęło wygenerowanie 30-stronicowej, ilustrowanej książeczki dla dzieci. Dzięki Kindle Direct Publishing e-booka można nabyć przez Amazona za jedyne 2,99 dolarów (jakieś 13,41 zł). Chociaż autor na publikacji wiele nie zarobił, zamierza wykorzystać SI do tworzenia kolejnych tytułów.

Liczba e-booków, w których jako autora lub współautora oznaczono SI rośnie z każdym dniem. W połowie lutego było ich już ponad 200. Nie brakuje wśród nich poradników, jak generować książki przy wykorzystaniu ChatGP. Na Amazonie pojawił się nawet nowy podgatunek: książki o korzystaniu z ChatGP, napisane w całości przez ChatGP.

O ile jednak książki, przy których wyraźnie zaznaczono, że autorem lub współautorem jest SI to jeszcze nie jest problem, wielu autorów nie czuje potrzeby, aby to podkreślać. Amazon tego nie wymaga, więc wygenerowane przez ChatGP książki wydają pod swoim własnym nazwiskiem.

REKLAMA

To jest coś, co powinno nas naprawdę martwić. Te książki zaleją rynek i mnóstwo autorów zostanie bez pracy. Potrzebujemy transparencji ze strony autorów i platform, żebyśmy wiedzieli, jak dane książki zostały stworzone, albo skończymy z mnóstwem marnej jakości publikacji

- stwierdziła w rozmowie z Reutersem Mary Rasenberger, dyrektorka Gildii Autorów.

Na ten moment Amazon nie ogłosił jeszcze, czy zamierza zmienić politykę Kindle Direct Publishing, aby zapobiegać publikowaniu książek bez wskazania SI jako autora.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA