REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

The Office: porównujemy polską i amerykańską wersję

Polska wersja "The Office" jest adaptacją brytyjskiego oryginału sprzed 20 lat, ale i tak wszyscy porównują ją do amerykańskiego remake'u i doszukują się podobieństw w kultowych bohaterach. Czy słusznie? Niektóre postacie faktycznie są jak bliźniacy rozdzieleni po porodzie, ale wielu pracowników Kropliczanki to wyjątkowe indywidua.

22.10.2021
6:28
the office pl vs us kto jest kim aktorzy
REKLAMA

Po pierwszych zdjęciach i zwiastunie "The Office PL" każdy wyrobił sobie zdanie na temat serialu - również pod względem bohaterów i ich odpowiedników we wcześniejszych wersjach. Z fotorelacji z planu mogliśmy dowiedzieć się, że scenarzyści rodzimego remake'u wprowadzili nowe lub zmutowali dobrze znane postacie.

REKLAMA

Po obejrzeniu pierwszego sezonu możemy zweryfikować nasze domysły - o ile trzon głównej obsady jest podobny do oryginału lub wersji z USA, bo tego wymaga format "The Office", o tyle polscy scenarzyści spłodzili też postacie, które mogłyby żyć tylko w naszym kraju. Poniżej porównuję bohaterów z ich amerykańskimi i niekiedy brytyjskimi odpowiednikami. Same opisy pochodzą od Canal+ - producenta serialu.

Kto jest kim w The Office PL?

Michał - prezes Kropliczanki (Piotr Polak)

Człowiek pozbawiony autorefleksji, każdym słowem i gestem zabiegający o atencję i uznanie. Zawsze musi być w centrum uwagi, a obecność kamery, do której co i raz spogląda, jeszcze to potęguje.

 class="wp-image-1819027"
Fot. Łukasz Bąk / Canal+

Odpowiednik: Michael Scott (Steve Carell) z wersji US i nie chodzi tylko o imię. Zarówno gestykulacja i mimika, ale i odzywki, od razu przywodzą na myśl kultową postać stworzoną przez Steve'a Carella. Jednak z czasem obaj szefowie idą we własnym kierunku, a Michał staje się inny – w różnym tego słowa znaczeniu i specyficzny na swój sposób.

Patrycja - wiceprezeska Kropliczanki (Vanessa Aleksander)

Córka właściciela firmy, która przejęła Kropliczankę. Obecnie wiceprezeska Kropliczanki. Dziecko social mediów i życiowych lekcji life coachów.

 class="wp-image-1819030"
Kadr z YouTube

Odpowiedniczka: nie ma! Po pierwszych newsach wszyscy myśleli, że będzie to polska Jan (Melora Hardin), ale to błąd. Po pierwsze: Patrycja nie jest przełożoną Michała, a po drugie: kiedy w niebie rozdawali dar autorefleksji, ona stała w kolejce po bogatych rodziców. Pod względem charakteru bliżej jej do Michaela Scotta niż do jego autodestrukcyjnej ex.

Darek - szef działu logistyki (Adam Woronowicz)

Człowiek-kalkulator, mistrz tabelek, który swoje relacje z szefami i współpracownikami kalkuluje i rozgrywa według swoich potrzeb.

 class="wp-image-1819039"
Kadr z YouTube

Odpowiednik: teoretycznie Dwight (Rainn Wilson) lub Gareth w wersji UK (Mackenzie Crook), ale nie do końca. Darek wychował się w systemie, którego tamci nie znają – PRL – i mentalnie jakby z niego nigdy nie wyszedł. I to go czyni właśnie naprawdę fascynującą postacią rodem z filmów Barei. Łączy go z nimi jednak to, że i tak łatwo daje się prankować przez Franka.

Franek – marketingowiec (Mikołaj Matczak)

Franek to bystry reprezentant generacji Z. To nowy człowiek w siedzibie Kropliczanki, do której dołącza jako protegowany Patrycji.

 class="wp-image-1819051"
Fot. Łukasz Bąk / Canal+

Odpowiednik: bardziej skłaniałbym się w stronę brytyjskiego Tima (Martin Freeman). Frankowi brakuje pewności siebie, której zdecydowanie więcej miał Jim (John Krasinki). Bardziej mu też zależy na wykazaniu się w pracy (od początku sypie pomysłami na reklamę), niż obijaniu się. Co też nie znaczy, że nie robi sobie jaj z Darka i nie ma czasu na biurowy flirt z recepcjonistką.

Asia - recepcjonistka (Kornelia Strzelecka)

Znudzona swoją pracą recepcjonistka, dla której wejście nowych pracowników stanowi ożywienie i w pracy, i w życiu prywatnym, szczególnie dzięki obecności nowego copywritera – Franka.

 class="wp-image-1819054"
Kadr z YouTube

Odpowiedniczka: w tym wypadku jest tak jak z Frankiem – Asia trochę bardziej przypomina mi Dawn (Lucy Davis) niż Pam (Jenna Fisher) z wersji US. No i jej wybranek nie pracuje na magazynie jak Roy (Roy Anderson) i jest od niego sympatyczniejszy. Póki co jest przerażona tym, co się wyprawia w biurze, ale może z czasem nabierze odwagi i się rozkręci.

Sebastian - księgowy (Jan Sobolewski)

Nie potrafi oszukiwać. Traktuje dosłownie wszystko, co ktoś mówi i nie czyta ironii ani sarkazmu. Dziwak, introwertyk, konserwatysta.

 class="wp-image-1819063"
Kadr z YouTube

Odpowiednik: pod względem przebojowości to drugi Toby (Paul Lieberstein), ale pod kątem bycia creepem to raczej Creed (Creed Bratton). Nie jest jednak ani pierwszym, bo szef nie traktuje go jak zbrodniarza wojennego, ani drugim, bo jednak nie zachowuje się jak psychopata z demencją. Tak więc wstrzymam się od porównań.

Gośka – dział sprzedaży (Monika Obara)

Sceptyczna, zawsze zmęczona i bez entuzjazmu. Ma trójkę dzieci i JEST ZMĘCZONA. Twardo stąpa po ziemi i nie ma marzeń - ale i złudzeń. Przyjaźni się z Bożenką.

 class="wp-image-1819066"
Kadr z YouTube

Odpowiedniczka: już po pierwszym trailerze okrzyknięto ją polską Meredith (Kate Flannery). I w sumie tak jest, choć akurat Gośka nie jest tak rozrywkowa, wyzwolona i nie pije w pracy (w przeciwieństwie do Bożenki). Każdy jednak znajdzie jej odpowiednika w swoim życiu – czy to w robocie, czy wśród znajomych.

Bożena - dział sprzedaży (Milena Lisiecka)

Bardzo pogodna osoba. Jest podekscytowana, że jej stanowisko dostanie nową nazwę po angielsku. Przeżywa drugą młodość i lubi ironicznie komentować rzeczywistość ze swą biurową kumpelą Gosią.

 class="wp-image-1819069"

Odpowiedniczka: Jest jakby fuzją Meredith i Phyllis (Phyllis Smith). W jej szufladzie walają się małpki i ma bardzo nowoczesne podejście do życia, a zwłaszcza religii, ale jest też sympatyczna dla wszystkich jak mama czy nawet babcia. No taka Bożenka po prostu, ale bez moherowego beretu.

Agnieszka - marketingowiec (Monika Kulczyk)

Optymistka bez granic i często bez rozsądku. Uśmiecha się do świata i jako jedyna w biurze uważa, że Michał miewa fajne pomysły.

 class="wp-image-1819072"

Odpowiedniczka: jest zawsze uśmiechnięta i jara się polskimi influencerami oraz celebrytami, co czyniłoby ją psiapsi Kelly (Mindy Kaling). Póki co jednak raczej wykonuje 20 procent normy i nie stara się zawojować świata show-biznesu, a w biurze egzystuje sobie gdzieś na uboczu. Zobaczymy więc jak rozwinie się ta postać i czy nie okaże się kimś zgoła innym.

Levan - kontroler jakości (Marcin Pempuś)

Imigrant z Gruzji, spoglądający chłodnym okiem na szaleństwa swego szefa i załogi Kropliczanki. Jako outsider widzi więcej i wyraźniej, choć codzienne mierzenie się ze stereotypami na temat jego pochodzenia bardzo go męczy. Konkretny, obowiązkowy, nauczył się unikać Michała na tyle, na ile to możliwe.

 class="wp-image-1819078"
Fot. Łukasz Bąk / Canal+

Odpowiednik: ze stoickim spokojem podchodzi do biurowych inb, do tego jest obcokrajowcem, więc wypisz wymaluj Oscar (Oscar Martinez). Levan co prawda nie jest gejem (choć wątek homofobii pojawia się też w serialu – niestety za dużo się nie zmieniło od czasów premier poprzednich wersji), ale też należy do mniejszości, więc jest stałym obiektem żartów Michała. Temat uchodźców znów niestety zaczął grzać w Polsce. Można powiedzieć, że twórcy nieświadomie wstrzelili się w trend.

Łuki - kurier (Adam Bobik)

Chłopak w dresie i z głową na karku. Potrafi wszystko skołować. Fan energy drinków i kebabów; w firmie nieco na uboczu. Pośrednio – podwładny Darka.

 class="wp-image-1819081"
Fot. Łukasz Bąk / Canal+

Odpowiednik: próżno szukać podobnego cwaniaka gdziekolwiek. Łukiego zagrał aktor, który w "Królu" wcielał się w postać lidera ONR-Falanga. W "The Office PL" wykreował zupełnie inną postać, ale ma również narodowe zapędy. Jest takim "dresikiem wyklętym", a taki bohater mógłby powstać tylko w polskiej wersji.

REKLAMA

Serial The Office PL można oglądać co tydzień w piątek na Canal+. Cały sezon online jest canalplus.com.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA