REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

TOP 10 książek na święta. Wybieramy najlepsze tytuły na świąteczny weekend

Kupujecie bliskim prezenty na ostatnią chwilę? A może sami chcecie sobie sprawić prezent na święta? Książki to niemal zawsze dobre rozwiązanie, dlatego podpowiadamy, jakie pozycje będą idealne nie tylko jako upominek, ale również jako sposób na spędzenie długiego weekendu.

19.12.2023
19:22
TOP 10 książek na święta. Wybieramy najlepsze tytuły na świąteczny weekend
REKLAMA

Co można robić w święta? Przede wszystkim odpoczywać z czystą głową i pełnym brzuchem. Można to robić buszując w bibliotekach serwisów VOD (ostatnio podpowiadaliśmy, na jakie produkcje warto rzucić okiem), ale również z książką lub czytnikiem w ręku. Jeśli potrzebujecie inspiracji w konkretnych gatunkach, polecaliśmy wam już TOP 10 kryminałów, horrorów i powieści fantasy 2023 roku, a dziś przyglądamy się wszystkim kategoriom i wyłaniamy te, które sprawdzą się idealnie nie tylko na święta. Wśród nich m.in. reportaż, biografia, thriller i literatura piękna.

Spis treści:

REKLAMA

TOP 10 książek na święta: Joanna Kuciel-Frydryszak "Chłopki. Opowieść o naszych babkach"

"Chłopki. Opowieść o naszych babkach", czyli jeden z tegorocznych bestsellerów, zabiera czytelników w podróż na wieś, gdzie zostały harujące od świtu do nocy siostry i matki tych kobiet, które wyjechały do miast. Joanna Kuciel-Frydryszak opowiada o gospodyniach, folwarcznych wyrobnicach, mamkach i dziewkach pracujących w bogatszych gospodarstwach, które także miały swoje marzenia - pragnęły własnego łóżka, butów, szkoły czy zostaniu panią. Modliły się o posag, byle "nie wyjść za dziada" i nie zostać wydane za morgi. "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" oddaje głos wiejskim kobietom, by opowiedziały o swoim życiu codziennym, pokazując ich oddanie dla rodziny, ale i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

 class="wp-image-2479276"

Rebecca F. Kuang "Yellowface"

Powieść "Yellowface" pokazuje działania rynku wydawniczego i social mediów, ale również drogę do spełniania marzeń od tej nieprzyjemnej strony. Główną bohaterką książki jest Juniper Song, której jedno wyjście z gwiazdą literatury, a jednocześnie jej przyjaciółką Atheną uruchamia machinę nieoczekiwanych wydarzeń. Bo kiedy June postanawia ukraść zmarłej koleżance rękopis jej niedokończonej powieści, decydując się wydać ją pod swoim nazwiskiem, kobieta zostaje wciągnięta w sam środek zepsutego świata książki. Rebecca F. Kuang trzyma czytelników w napięciu do samego końca, nie dając jednoznacznej odpowiedzi, kto jest ofiarą, a kto czarnym charakterem.

 class="wp-image-2479279"

Jakub Żulczyk "Dawno temu w Warszawie"

"Dawno temu w Warszawie" to bezpośrednia kontynuacja powieści "Ślepnąc od świateł" autorstwa Jakuba Żulczyka. Akcja sequelu toczy się w 2020 roku, kiedy Warszawa wchodzi w kolejną falę pandemii, a lockdwon zamyka ludzi nie tylko w ich domach, ale również głowach i kleszczach lęku. Jedną z bohaterek powieści jest Marta Pazińska, która próbuje walczyć o życie i godność bezbronnych i samotnych. W ferworze strachu czyhają jednak ci, którzy przez lata czaili się w ciemności, a teraz, idąc po trupach dzieciaków, policjantów i polityków, ruszają po władzę. W świąteczny klimat wpisze się również idealnie powieść "Ślepnąc od świateł", którego akcja rozgrywa się w okolicach Bożego Narodzenia i jest równie mocna, co jej kontynuacja.

 class="wp-image-2479285"

Walter Isaacson "Elon Musk"

"Elon Musk" to biografia autorstwa Waltera Isaacsona, która przybliża postać najbardziej fascynującego i kontrowersyjnego innowatora naszych czasów. Musk to łamiący zasady wizjoner, który pomógł wprowadzić świat w erę pojazdów elektrycznych, prywatnej eksploracji kosmosu i sztucznej inteligencji. Autor biografii opowiada o trudnym dzieciństwie Elona w RPA, wpływie ojca na syna, o firmie SpaceX, Tesli i Twitterze, ujawniając wiele nieznanych faktów z życia tytułowego najbogatszego człowieka na Ziemi.

 class="wp-image-2479288"

Agatha Christie "Zbrodnie zimową porą"

"Zbrodnie zimową porą" Agathy Christie z pewnością wprowadzą czytelników w świąteczny, ale i mroczny nastrój. Tytuł jest zbiorem dwunastu opowiadań autorstwa mistrzyni kryminału, rozgrywających się w okolicach Bożego Narodzenia, gdzie głównymi bohaterami są legendarny Herkules Poirot oraz panna Marple.

 class="wp-image-2479291"

Joanna Podgórska "Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie"

Joanna Podgórska w swojej najnowszej książce opowiada o najbardziej złożonym, i paradoksalnie - najmniej poznanym tworze, jakim jest ludzki mózg. Autorka przybliża czytelnikowi zależność między stylem życia a kondycją komórek nerwowych, podkreślając, że to, co jemy, w jakiej kondycji są nasze jelita, ile czasu dziennie jesteśmy w ruchu czy jak dużą wagę przywiązujemy do jakościowego odpoczynku i snu ma związek z tym, w jaki sposób będzie funkcjonował nasz mózg.

 class="wp-image-2479294"

Michał Korkosz "Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują"

Michał Korkosz, w sieci znany jako Rozkoszny, to król wegetariańskich dań. Zbiór przepisów Michała pod tytułem "Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują" ukazał się na rynku wydawniczym 8 listopada 2023 roku, dając książkom kucharskim nadzieję na to, że ich istnienie w wersji papierowej ma sens. Tytuł stał się bestsellerem Empiku i znalazł się w czołówce TOP 100 najchętniej kupowanych książek. Michał nie zamknął się jednak tylko na rynek polski - jeszcze w tym samym miesiącu ukazała się anglojęzyczna wersja przepisów - "Polish'd. Modern Vegetarian Cooking from Global Poland".

 class="wp-image-2479297"

Elizabeth Ann Scarborough "Inna opowieść wigilijna"

"Inna opowieść wigilijna" to klasyczna opowieść Charlesa Dickensa we współczesnym wydaniu. Główną bohaterką powieści jest Monica Banks, dyrektorka międzynarodowej firmy komputerowej. Samotna kobieta jest nieczułą pracoholiczką, która odmawia swoim pracownikom urlopu w Wigilię. Kiedy tego samego dnia odkrywa w swoim biurowym komputerze ducha, okazuje się, że jest on Ebenezerem Scroogem. Przebudzony przez pewną dziewczynkę Scrooge odkrywa, że świat bardzo zmienił się od jego czasów, jednak jest gotów, by odegrać rolę ducha Bożego Narodzenia i przekonać Monicę do przemiany nim nadejdzie świt.

 class="wp-image-2479300"

Rebecca Yarros "Fourth Wing. Czwarte Skrzydło"

Książka "Fourth Wing. Czwarte skrzydło" okazała się tegorocznym hitem wśród fanów i fanek gatunku fantasy. Główną bohaterką książki jest 20-letnia Violet Sorrengail, która początkowo miała trafić do Kwadrantu Skrybów, by tam wieść spokojne życie wśród książek. Bezkompromisowa matka dziewczyny nakazała jej jednak dołączyć do setek kandydatów pragnących zostać elitą Navarry - jeźdźców smoków. Smoków jest jednak mniej niż kadetów, dlatego większość rywali chce zabić kruchą Violet. Tymczasem tocząca się na granicach wojna zbiera coraz większe żniwa, ochrona królestwa słabnie, a Violet odkrywa, że dowódcy ukrywają przed wszystkimi straszną tajemnicę. Okazuje się także, że uczniowie Wojskowej Uczelni w Basgiacie mogą opuścić szkołę na dwa sposoby: ukończyć ją lub umrzeć.

 class="wp-image-2479303"

Hanya Yanagihara "Małe życie"

"Małe życie" to zachwycająca i wzruszająca powieść o przyjaźni, która zostaje poddana ogromnej próbie. Skupia się na życiu czwórki przyjaciół, którzy przechodzą przez niełatwy okres dojrzewania, osiągają sukcesy i dokonują bolesnych wyborów. To również historia o tyranii pamięci, od której nie sposób się czasem uwolnić, ale i o Nowym Jorku, jednym z najbardziej fascynujących miast świata, który jest piątym, równorzędnym bohaterem książki autorstwa Hanyi Yanagihary.

 class="wp-image-2479306"
REKLAMA

W serwisie Spider's Web polecamy również filmy i seriale:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA