REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Bogactwo i obłuda na pierwszym zwiastunie filmu Kler Wojciech Smarzowskiego

Wojciech Smarzowski nie od dzisiaj znany jest z poruszania kontrowersyjnych tematów i obalania tabu. Bardzo możliwe, że jego najnowsze dzieło wzbudzi większe protesty, niż poprzednie produkcje. Tak przynajmniej sugeruje pierwszy zwiastun filmu Kler.

06.08.2018
20:09
Wojciech Smarzowski pokazuje obłudę kurii na pierwszym zwiastunie filmu Kler
REKLAMA
REKLAMA

Kler to zapowiadany od dawna przez Smarzowskiego film rozliczający dominujący w Polsce Kościół katolicki z różnych grzechów i zaniedbań. Twórcy mają pokazać instytucję Kościoła „od strony zakrystii” i rzucić światło na tematy niewygodne i często przemilczane.

Nie będzie to pierwszy przypadek, gdy Wojciech Smarzowski podejmuje kwestie przez innych reżyserów uznawane za tabu. Według części krytyków, za głębią tematu w filmach Smarzowskiego coraz częściej nie idzie głębia opowiadanej historii. Mimo tych obiekcji nowe dzieła reżysera przyciągają do kin tysiące osób.

janusz gajos zwiastun kler class="wp-image-189772"

Ponad wszystko Kler ma być opowieścią o przyjaźni trzech księży, których przed laty połączyło tragiczne wydarzenie. Od tego czasu każdy z nich podążał własną ścieżką, ale w każdą rocznicę spotykają się, by świętować własne ocalenie.

Trzy główne role w Klerze zagrają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz i Jacek Braciak.

Oprócz nich w obsadzie nowego filmu Smarzowskiego znaleźli się Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar, Izabela Kuna oraz Janusz Gajos. Ten ostatni wcieli się w rolę arcybiskupa Mordowicza, który zapowiada się na głównego antagonistę filmu.

REKLAMA

Opływający w bogactwa kościelny dostojnik stanie na drodze księdza Lisowskiego (granego przez Braciaka). W tym czasie księża Trybus i Kukula będą mieć własne problemy w rodzimych parafiach. Pozostaje mieć nadzieję, że przecinające się wątki stworzą spójną i ciekawą historię, która będzie zarazem wyważoną krytyką jednej z najważniejszych instytucji w polskim życiu politycznym i społecznym.

Kler trafi do kin 28 września 2018 roku. Będzie także dostępny w serwisie Showmax.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA