REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Horrory. Najlepsze filmy grozy o morderczych zabawkach - TOP 10

Horror to gatunek bardzo pojemny - przez dekady wykształcił sporo podgatunków i związanych z nimi konwencji. Jedną z nich są te o morderczych zabawkach, których do dziś powstało naprawdę sporo. Dziś wybierzemy tek najlepsze.

15.06.2024
16:13
horrory o zabawkach najlepsze filmy top 10
REKLAMA

Horrorów o morderczych zabawkach powstało całe mnóstwo - i zdecydowana większość z nich jest absolutnie fatalna, choć nawet te najsłabsze produkcje potrafią mieć swój specyficzny urok (kreatywne efekty praktyczne, nastrój mieszający grozę z czarną komedią, te sprawy). Dziś wyłonimy 10 subiektywnie najlepszych - jasne, znajdzie się tu parę obrazów, które trochę się już zestarzały lub które nie są współcześnie zbyt cenione przez publikę, ale w swoim podgatunku zdecydowanie stanowią najciekawszych i różnorodnych reprezentantów.

Spis treści:

REKLAMA

Horrory o zabawkach. Najlepsze produkcje - TOP 10

Laleczka Chucky (1988)

Kultowy horror opowiadający historię lalki Chucky, w której zamieszkuje dusza seryjnego mordercy - Charlesa Lee Raya. Po przeniesieniu swojej duszy do lalki Good Guy za pomocą rytuału voodoo, Chucky zostaje podarowany sześcioletniemu Andy'emu. Wkrótce lalka ożywa i zaczyna mordować wszystkich, którzy staną jej na drodze, próbując jednocześnie powrócić do ludzkiego ciała. Ikoniczny miks grozy z czarnym humorem.

Annabelle (2014)

Jeden z filmów z cyklu "Obecność", a dokładniej - prequel głównej trylogii. John wręcza Mii starą lalkę jako prezent dla ich nienarodzonego dziecka. Niedługo później dom pary zostaje zaatakowany przez satanistyczny kult, w efekcie czego złe moce związane z zabawką zaczynają prześladować Mię i jej rodzinę.

Władca lalek (1989)

Film opowiada historię grupy parapsychologów, którzy zbierają się w opuszczonym hotelu, gdzie odkrywają mroczny sekret o ożywionych lalkach stworzonych przez mistrza marionetek, Andre Toulona. Każda z nich ma swoje unikalne zdolności i wszystkie są, rzecz jasna, kontrolowane przez mroczne siły. W miarę rozwoju fabuły, lalki zaczynają atakować i zabijać gości hotelu. Kultowa rzecz z wybitnym wykorzystaniem efektów praktycznych.

Władca lalek

Lalki (1986)

Piękna, czysta groteska. Bowerowie, kierowca i dwie autostopowiczki podczas burzy kryją się w starej rezydencji zamieszkanej przez tajemnicze, starsze małżeństwo lalkarzy. Wkrótce bohaterowie odkrywają, że dom jest pełen nawiedzonych lalek, które ożywają i zaczynają eliminować niepożądanych gości w brutalny sposób. Film łączy elementy baśni z makabrycznym horrorem, skutecznie tworząc atmosferę przerażenia i... uciechy.

The Boy (2016)

Młoda amerykańska niania, Greta, przyjmuje pracę w odległej angielskiej wiosce - na miejscu ma opiekować się lalką przypominającą małego chłopca o imieniu Brahms. Rodzice Brahmsa traktują lalkę jak żywe dziecko, co siłą rzeczy jest dla Grety dziwaczne. Nie minie wiele czasu, zanim kobieta zaczynie zauważać dziwne i przerażające zjawiska, które sugerują, że lalka może być żywa. Próbując poznać prawdę o Brahmsie, bohaterka odkryje mroczne sekrety rodziny i samego domu. Uwaga: ten finał naprawdę potrafi zaskoczyć.

Dead Silence (2007)

Mistrz James Wan w akcji! Jamie wraca do rodzinnego miasteczka Raven's Fair, aby zbadać tajemnicę brutalnego morderstwa swojej żony. Śledztwo prowadzi go do odkrycia mrocznej legendy o Mary Shaw, brzuchomówczyni zamordowanej przez mieszkańców miasteczka, której duch powraca, by się zemścić przy użyciu swoich przerażających marionetek.

Dead Silence

Szatańskie zabawki (1992)

Policjantka Judith podąża śladem przestępców, którzy podczas strzelaniny zabili jej partnera. Handlarze bronią umykają do magazynu; jeden z nich umiera na miejscu, a jego krew wypełnia i zasila pewien znajdujący się tam symbol. Wówczas budzi się demon - pod postacią chłopca i jego krwiożerczych zabawek. Klasyk - makabra i czarny humor!

M3GAN (2022)

Zaskakująco udany i doceniony przez widzów i krytyków straszak. Skupia się on na Gemmie, specjalistce od sztucznej inteligencji, która tworzy zaawansowaną lalkę-robota o nazwie M3GAN (Model 3 Generative Android). Laleczka jest zaprojektowana w taki sposób, by stać się najlepszym przyjacielem dziecka i wsparciem dla rodziców. Jednak kiedy Gemma daje M3GAN swojej osieroconej siostrzenicy Cady, robot zaczyna samodzielnie myśleć i podejmować niebezpieczne działania, by chronić dziewczynkę. Wkrótce M3GAN szybko staje się śmiertelnym zagrożeniem, wymykając się spod kontroli. To naprawdę niegłupi obraz, eksplorujący tematy związane z technologią, odpowiedzialnością za AI oraz emocjonalnymi relacjami między ludźmi i maszynami.

Magia (1978)

Wspaniały horror psychologiczny w reżyserii Richarda Attenborougha, oparty na powieści Williama Goldmana, który również napisał scenariusz. Film opowiada historię Corky'ego (Anthony Hopkins), nieśmiałego brzuchomówcy, który zdobywa sławę dzięki swojemu mrocznemu i wulgarnemu alter ego, lalce o imieniu Fats. W miarę jak Corky staje się coraz bardziej zależny od swojej lalki, zaczyna tracić kontrolę nad rzeczywistością. Jego relacja z Fatsem staje się coraz bardziej przerażająca i destrukcyjna, prowadząc do serii dramatycznych i morderczych wydarzeń. Produkcja korzysta z tego motywu, by zgłębić tematy związane z tożsamością, szaleństwem oraz cienką granicą między kontrolą a utratą zmysłów.

Magic

Duch (Poltergeist) (1982)

REKLAMA

Okej, nie jest to może horror poświęcony stricte zabawkom, ale w tym legendarnym obrazie Tobe'a Hoopera (wyprodukowanym przez Stevena Spielberga) zabawki odgrywają znaczącą rolę w budowaniu napięcia i przerażenia. Kilka z nich staje się bowiem nośnikami nadprzyrodzonych zjawisk i odgrywa kluczową rolę w tworzeniu atmosfery grozy w filmie - przypominam choćby ikoniczną i pamiętną scenę z klaunem!

Sprawdź więcej list TOP 10 w Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA