REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Oglądaliście uważnie? Te rzeczy mogliście przeoczyć w 5. odcinku "The Last of Us"!

Za nami 5. odcinek "The Last of Us" od HBO, a my pochylamy się nad kolejną porcją nawiązań, smaczków i innych easter eggów, które stanowią swoisty ukłon w stronę graczy i samego materiału źródłowego. Trochę tego jest - wyłapaliście wszystko?

13.02.2023
17:58
last of us odc 5 purchlak serial gra easter eggi
REKLAMA

5. odcinek „The Last of Us” to kolejny epizod, który swoją esencją i częścią kluczowych sekwencji wiernie odtwarza materiał źródłowy, nie rezygnując jednak z modyfikacji i nowych pomysłów. O tym, czego dotyczą największe różnice między grą a najnowszym epizodem serialu HBO, pisałem kilka dni temu. Teraz skupię się na smaczkach dla fanów oryginału, czyli wszystkich mniej lub bardziej bezpośrednich nawiązaniach do produkcji Naughty Dog. To easter eggi różnego rodzaju: te krzykliwe i oczywiste, a także mniejsze - łatwiejsze do przeoczenia. O obecnych poniżej spoilerach chyba nie muszę przypominać.

REKLAMA

The Last of Us 5: nie tylko purchlak. Easter eggi w nowym odcinku

The Last of Us - porównanie
  • Klikacz. W 5. odcinku „The Last of Us” po raz pierwszy pada znana z gry nazwa wydających charakterystyczne dźwięki zarażonych.
  • Komiks Savage Starlight. To popularny przedmiot kolekcjonerski, który można znaleźć w oryginale (w rozdziale Pittsburgh, w którym poznajemy Sama i Henry’ego). Ellie zna je doskonale i bardzo ceni, czego zresztą dowiadujemy się z również odcinka. Motto „Na skraj wszechświata i z powrotem - wytrwaj i przeżyj” pada również w oryginale. Dziewczynka wypowiada te słowa do Joela po znalezieniu jednego z komiksów. Hasło „Endure and Survive” posłużyło też jako tytuł nowego epizodu.
  • Snajper. Po wyjściu z kanałów Joel, Ellie, Henry i Sam napotykają snajpiera, który ostrzeliwuje ich z okna budynku na końcu ulicy. Joel musi przekraść się tam tyłem i zdjąć strzelca. Niedługo później sytuacja się komplikuje, gdy do akcji wkraczają Łowcy (rebelianci Kathleen) i zarażona horda. Finał epizodu jest bardzo wierny przedstawiającemu te wydarzenia poziomowi w grze.
  • Ish. Sekwencja w tunelach w grze jest obfita w przedmioty i rysunki, które opowiadają historię pewnego ocalałego - Isha. W serialu mamy kilka odniesień do tej znanej graczom opowieści: drzwi pomalowane tak, by przypominały zwodzony most fortecy, rysunek Danny’ego i Isha (identyczny z kolekcjonerską „znajdźką”) i kilka innych szczegółów - m.in. bramka narysowana kredą na ścianie. Większość z nich odtwarza oryginał jeden do jednego.
REKLAMA
last of us odc 5 purchlak serial gra easter eggi class="wp-image-2294407"
  • Purchlak. Epizod 5. wprowadza ich nową wersję. Warto zwrócić uwagę, że pojawiają się tu m.in. czychacze (stadium między pierwszym, biegaczem, a trzecim - klikaczem), czyli drugie stadium, u którego rozwinął się zmysł biegacza. Ich strategia polega na podbieganiu do ofiary, a następnie ucieczkę i znalezienie kryjówki, w której mogą czytać na ofiarę w ciemnościach. Bohaterem odcinka został jednak purchlak, czyli ostatnie stadium zarażonego. Purchlak (w grze: mini boss) jest powolniejszy, ale bardziej wytrzymały i silniejszy, niż inni „zgrzybiali”.
  • Sam i Henry. Los postaci potoczył się niemal identycznie, choć… nie do końca (raz jeszcze odsyłam do tekstu na ten temat). Warto jednak odnotować, jak wiernie odwzorowano dialog między Ellie a chłopcem („Czy kiedykolwiek się boisz?”), podobnie jak dramatyczną decyzję Henry’ego.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA