REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Najlepsze seriale kryminalne, które pokazuje Netflix. Musicie je obejrzeć, póki jeszcze tam są

Netflix każdego miesiąca aktualizuje swoją bibliotekę. Niektóre tytuły opuszczają serwis, inne do niego dołączają. Dlatego warto co jakiś czas odświeżyć sobie, które seriale kryminalne faktycznie nadal tam znajdziemy i które najbardziej warto obejrzeć. Pomocy dostarczają sami widzowie, którzy oceniają takie hity jak "Breaking Bad", "Peaky Blinders" czy "Dom z papieru" na IMDb i Filmwebie.

08.08.2022
8:33
najlepsze seriale kryminalne netflix breaking bad
REKLAMA

Które seriale kryminalne dostępne w serwisie Netflix są najlepiej oceniane przez widzów? Ciągłe zmiany w bibliotece sprawiają, że topka najlepszych kryminałów z tej konkretnej platformy musi być co jakiś czas aktualizowana. Firma straciła w 2022 roku choćby takie hity jak "Daredevil" i "Punisher", a od dłuższego czasu nie ma też brytyjskiego "Sherlocka". Na szczęście dla widzów powyższe hity zastąpiły inne tytuły.

REKLAMA

Netflix doskonale rozumie, że historie kryminalne i thrillery cieszą się olbrzymią popularnością wśród użytkowników. Dlatego opowieści o detektywach, kryminalistach i ich odwiecznej walce są dosyć licznie reprezentowane na platformie. Sprawdziliśmy, które produkcje otrzymały najlepsze oceny od posiadaczy kont na Filmwebie i IMDb. Poniżej znajdziecie jedenastkę najlepszych produkcji fabularnych (a więc bez „Making a Murder” i innych podobnych dokumentów), które mają najlepszą średnią ocen i wystarczająco dużo głosów, żeby brać je pod uwagę.

Najlepsze seriale kryminalne na platformie Netflix:

Breaking Bad

mindhunter netflix class="wp-image-313560"

„Breaking Bad” znalazłby się prawdopodobnie na każdej możliwej liście najlepszych produkcji dostępnych na Netfliksie. Dzieło stacji AMC pokazało odwrotną drogę bohatera, który początkowo budzi sympatię i zrozumienie, ale z każdym kolejnym dniem coraz bardziej zatraca się w dążeniu do wyznaczonego celu. „Breaking Bad” nie było oczywiście pierwszym serialem kryminalnym, który pokazywał całą historię z punktu widzenia kryminalistów, ale zdecydowanie zapoczątkował modę na tego typu opowieści. I cieszy się wciąż tak dużą popularnością, że fani oszaleli ostatnio z powodu pojawienia się bohaterów "Breaking Bad" w "Zadzwoń do Saula".

Ocena: 9,15

Karta serialu w serwisie Netflix.

Peaky Blinders

mindhunter netflix class="wp-image-313572"

O „Peaky Blinders” jest ostatnio głośno głównie z powodu zbliżającego się wielkimi krokami 5. sezonu. Nie wiadomo jeszcze, czy (a może raczej „kiedy”) nowe odcinki trafią na Netfliksa, ale widzowie serwisu mogą się cieszyć dostępem do wcześniejszych serii. Brytyjski serial opowiada o fikcyjnych losach rodziny Shelbych, którzy na początku XX wieku rozkręcają kryminalny biznes na terenie Birmingham. Produkcja wykorzystuje przy tym elementy faktograficzne, co czyni „Peaky Blinders” dziełem niezwykle autentycznym i pełnym niepodrabianego stylu.

Ocena: 8,7

Karta serialu w serwisie Netflix.

Narcos

mindhunter netflix class="wp-image-313566"

„Narcos” jest najwyżej rozstawionym na tej liście oryginalnym serialem Netfliksa. Produkcja poświęcona Pablo Escobarowi i kształtowaniu się jego narkotykowego imperium szybko po premierze stała się światowym fenomenem. Można wręcz powiedzieć, że obok „Stranger Things” najmocniej przyczyniła się do zwiększenia globalnej popularności platformy. Opowieści o autentycznych baronach narkotykowych od dekad pasjonowały kino, więc w pewnym sensie wydaje się w pełni racjonalne, że ten sam szał opanował także serwisy VOD (do tego stopnia, że powstał też spin-off produkcji pt. „Narcos: Meksyk”).

Ocena: 8,65

Karta serialu w serwisie Netflix.

Zadzwoń do Saula

mindhunter netflix class="wp-image-313581"

Najlepiej o sile „Breaking Bad” świadczy fakt, że powstały po zakończeniu serialu spin-off doczekał się olbrzymiej widowni i bardzo dobrych ocen. Chodzi oczywiście o „Zadzwoń do Saula”, czyli prequel opowiadający o losach prawnika, Jimmy'ego McGilla, który dzięki oszustwom i mataczeniu przechodzi przemianę w Saula Goodmana - przestępcy na zlecenie. To motyw pod pewnymi względami zbliżony do historii Waltera White'a z oryginalnej produkcji, ale przedstawiony z nieco bardziej humorystycznym nastawieniem, które stało się wizytówką postaci granej przez Boba Odenkirka.

Ocena: 8,55

Karta serialu w serwisie Netflix.

Mindhunter

„Mindhunter” Davida Finchera, Charlize Theron i Joego Penhalla właśnie doczekał się 2. sezonu, który ma szansę wynieść produkcję wysoko ponad 11. miejsce wśród najlepiej ocenianych seriali kryminalnych na Netfliksie. Wszystko dlatego, że historia wdrażania profilowania kryminalnego w działalność amerykańskich detektywów w interesujący sposób miesza wątki fabularne z historią. Twórcy „Mindhuntera” mogą wykorzystywać prawdziwe postaci (przede wszystkich autentycznych zabójców) i realne sposoby łapania kryminalistów do wzmocnienia siły rażenia opowiadanej historii. W 1. sezonie zadziałało to niezwykle dobrze. A potem również było całkiem nieźle.

Ocena: 8,3

Karta serialu w serwisie Netflix.

Dom z papieru

Produkcje kryminalne lubią wykorzystywać kilka najbardziej interesujących motywów fabularnych. To m.in. detektyw kontra morderca, ucieczka z więzienia, dochodzenie do władzy oraz planowanie kradzieży. Ciekawy twist tej ostatniej koncepcji został zastosowany w hiszpańskim serialu „Dom z papieru”, który zakończył się na pięciu sezonach. Produkcja znalazła w ostatnich latach zarówno przeciwników, jak i licznych zwolenników, ale trudno jej odmówić kilku ciekawych rozwiązań fabularnych.

Ocena: 8,2

Karta serialu w serwisie Netflix.

Ozark

"Ozark" to jeden z hitów, które Netflix ostatecznie zakończył w tym roku, co nie było łatwą sprawą dla widzów. Historia rodziny Byrdów i wpierw ich błyskawicznego sukcesu w kryminalnej działalności a potem bardzo bolesnego upadku całkiem słusznie zyskała sobie wyjątkowo pozytywną opinię. W jakimś sensie "Ozark" można by nazwać duchowym spadkobiercą "Breaking Bad", co też pokazuje, jak olbrzymią siłę mają tego typu opowieści.

Ocena: 8,1

Karta serialu w serwisie Netflix.

Sposób na morderstwo

Serial kryminalny stacji ABC doczekał się nie tylko sześciu sezonów (nadawanych w latach 2014-2020), ale też wyjątkowo wiernej grupy zadeklarowanych fanów. Produkcja rozpoczęła się jako opowieść o profesor prawa z prestiżowego uniwersytetu, która wraz z piątką studentów zostaje uwikłana w morderstwo, ale z czasem rozwinęła się w jeszcze ciekawszą i bardziej nieprzewidywalną historię. Inna sprawa, że wysokie oceny "Sposobu na morderstwo" to też zasługa grającą główną rolę Violi Davies.

Ocena: 8,1

Karta serialu w serwisie Netflix.

Lucyfer

"Lucyfer" to jeden z tych kilku seriali, które pomimo swojej popularności zostały dosyć szybko skasowane przez macierzystą stację. Na ratunek produkcji rzucił się jednak Netflix wspierany przez grono zaangażowanych fanów. W kolejnych latach kryminalna opowieść o Władcy Piekieł, który rozpoczyna działalność na Ziemi, okazała się jednym z największych hitów platformy. To się nazywa dobra inwestycja.

Ocena: 8

Karta serialu w serwisie Netflix.

Narcos: Meksyk

"Breaking Bad" doczekał się spin-offa w postaci "Zadzwoń do Saula", a historia z "Narcos" była przez Netfliksa rozwijana w innej wysoko docenianej produkcji. "Narcos: Meksyk" (jak sama nazwa wskazuje) nie koncentruje się jednak na kolumbijskich kartelach a rozwoju narkotykowego biznesu w Meksyku. Spin-off ostatecznie doczekał trzech sezonów, zanim szefowie platformy zgasili metaforyczne światło.

Ocena: 8

Karta serialu w serwisie Netflix.

Manhunt: Śmiertelna rozgrywka

Amerykańska antologia kryminalna "Manhunt" rozpoczęła się w 2017 roku i w swoim premierowym sezonie opowiada fabularyzowaną historię pogoni FBI za terrorystą Tedem Kaczynskim znanym jako Unabomber. Wybuchy bomb tego matematyka polskiego pochodzenia przez 18 lat pozbawiły życia trzy osoby i doprowadziły do pojawienia się ciężkich obrażeń u kolejnych dwudziestu dziewięciu. W 2020 roku "Manhunt" doczekał się jeszcze drugiego sezonu noszącego podtytuł "Śmiertelna rozgrywka", który śledzi polowanie na innego terrorystę Erica Rudolpha.

REKLAMA

Ocena: 8

Karta serialu w serwisie Netflix.

*Tekst pierwotnie ukazał się w 2019 roku i został zaktualizowany.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA