REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

NERDCORNER: Kto jest kim w filmie "Doktor Strange 2" i jakie cameo dostaliśmy?

"Doktor Strange w multiwersum obłędu" jest pełen znanych twarzy oraz wprowadza masę zupełnie nowych postaci, przy czym część z nich jest nowa, ale tylko z pewnego punktu widzenia. Podsumowujemy, którzy superbohaterowie pojawili się w najnowszym filmie Marvel Studios i sprawdzamy, którzy herosi zaliczyli tutaj w końcu cameo.

11.05.2022
6:53
doktor-strange-2-cameo-bohaterowie
REKLAMA

Uwaga na spoilery z filmu "Doktor Strange w multiwersum obłędu". Zostaliście ostrzeżeni!

Filmy z cyklu Marvel Cinematic Universe od Marvel Studios przyzwyczaiły nas już do gościnnych występów aktorów z innych produkcji na podstawie komiksów, a "Doktor Strange w multiwersum obłędu" nie jest tutaj wyjątkiem. Ba, to właśnie po tym filmie, ze względu na ponowne wykorzystanie motywu wieloświatu, spodziewaliśmy się prawdziwego festiwalu cameo!

REKLAMA

Czytaj też:

W praktyce okazało się, że te wszystkie występy gościnne postaci z innych produkcji oraz nowe wersje bohaterów pochodzące z innych wymiarów nie przyćmiły ani głównego bohatera, ani jego kompanów. Pojawiło się jednak ich całkiem sporo, dlatego podsumowujemy (ze spoilerami!), kto jest kim w "Doktorze Strange'u 2", czyli najnowszej produkcji Disneya na podstawie komiksów Marvela.

Doktor Strange 2 - kto jest kim w filmie?

Główny bohater: Doktor Stephen Strange

Tytułowy bohater nowego filmu został czarodziejem już jako dorosły mężczyzna. Wcześniej był chirurgiem, który w wypadku pogruchotał kości w dłoniach, a ponieważ zawiodła go nauka, zwrócił się w stronę magii. "Doktor Strange" z 2016 roku pokazał nam jego origin story, a postać rozwinęły ostatnie filmy z cyklu "Avengers" oraz "Spider-Man: Bez drogi do domu".

Złoczyńca: Wanda Maximoff A.K.A. Szkarłatna Wiedźma

Film nie robi tajemnicy z tego, że tym razem po przeciwnej stronie barykady stanie była członkini formacji Avengers. Wanda Maximoff, bo o niej mowa, po wydarzeniach z serialu "Wandavision" była już na dobrej drodze do odkupienia, ale weszła w posiadanie księgi Darkhold i zaczęła ją czytać. Wypaczyło to jej charakter i sprawiło, że kobieta postanowiła zabić pewną młodą dziewczynę...

Nowy narybek: America "MacGuffin" Chavez

Zupełnie nowa bohaterka w MCU, czyli America Chavez, to młoda dziewczyna z nadprzyrodzoną mocą przenoszenia się pomiędzy wymiarami. Niestety po seansie nie wiemy o niej absolutnie nic poza tym, że ma dwie mamy (wyglądające swoją drogą jak członkinie Future Foundation) oraz że jest wyjątkowa na tyle, iż nie ma swojego dopplegangera w całym multiwersum.

Utracona ukochana: Christine Palmer

W filmie "Doktor Strange w multiwersum obłędu" pojawia się ponownie ukochana głównego bohatera, czyli Christine. Główna akcja filmu po krótkim prologu pokazuje nam jej ślub, podczas którego Palmer zadaje popisującemu się Stephenowi pewno ważne pytanie. Niestety ta bohaterka bardzo szybko usuwa się w cień, podobnie jak przyjaciel i de facto przełożony Strange'a.

Najwyższy Czarnoksiężnik: Wong

Benedict Wong powraca w nowym filmie jako Najwyższy Czarnoksiężnik z Ziemi-616. Ten tytuł przypadł Wongowi w udziale po tym, jak Thanos pstryknięciem palców zamienił Doktora Strange'a wraz z połową ludzkości w pył. To właśnie on dowodzi obroną mnichów z Kamar-Taj w pierwszej części filmu i pojawia się w finale obok Zombie Strange'a, Ameryki Chavez oraz Szkarłatnej Wiedźmy.

"Doktor Strange w multiwersum obłędu" i alternatywne wersje bohaterów

W nowym filmie odwiedzamy inne wersje Ziemi, dzięki czemu mogliśmy spotkać alternatywne wersje znanych bohaterów. Na samym początku filmu obserwowaliśmy Defender-Strange'a, który zmienił się w Zombie-Strange'a. Oprócz tego ten "nasz" Stephen stoczył pojedynek ze swoim mrocznym odpowiednikiem, a w ramach retrospekcji obejrzeliśmy śmierć Doktora z Ziemi-838.

W filmie pojawiła się też inna Wanda Maximoff, również z Ziemi-838, której ciało przejęła na chwilę Szkarłatna Wiedźma z Ziemi-616 opętana przez księgę Darkhold, a obie kobiety spotkały się w dalszej części filmu. Oprócz tego w filmie pojawiła się Christine Palmer, również z Ziemi-838, która po śmierci "jej" Stephena połączyła siły z pewną tajemniczą organizacją.

Kim są Illuminaci z Ziemi-838?

Wśród innych wersji znanych postaci na osobną wzmiankę zasługują Illuminati. Do tej grupy, która nawiązuje do sekretnej kliki z komiksowej Ziemi-616, należeli w filmie Najwyższy Czarnoksiężnik Baron Mordo, Kapitan Peggy Carter z jetpackiem, Maria Rambeau A.K.A. Kapitan Marvel, mutant-telepata Charles Xavier, Black Bolt z rasy Inhumans i Reed Richards z Fantastycznej Czwórki.

Baron Mordo jest podobny do odpowiednika z Ziemi-616, Kapitan Marvel została kumpela Carol Danvers, a kolejna wersja Peggy przypomina Kapitan Carter z animacji "What If...?". Reed Richards w MCU pojawił się zaś po raz pierwszy (spełniły się oczekiwania fanów, gdyż wcielił się w niego John Krasinski z "The Office"), a Black Bolta ponownie portretował Anson Mount (znany z "Inhumans").

Oprócz tego w filmie "Doktor Strange w multiwersum obłędu" pojawiły się też drony Ultrona oraz... Charles Xavier. Wszystko wskazuje przy tym na to, że to kolejna wersja tego bohatera grana przez Patricka Stewarta. Stylizowano go tu na Profesora X z kultowej już animacji o X-Menach z lat 90. (która swoją drogą doczeka się w przyszłym roku kontynuacji w postaci "X-Men '97").

Bonus: Clea ze sceny po napisach

"Doktor Strange 2" ma dwie sceny po napisach, ale tylko pierwsza z nich mówi nam coś więcej na temat MCU. Główną atrakcją jest tutaj Clea, czyli zupełnie nowa bohaterka grana przez Charlize Theron. Co o niej wiemy? W komiksach była siostrzenicą Dormammu, czyli demona z Mrocznego Wymiaru, która z czasem poślubiła Stephena Strange'a i przejęła tytuł Najwyższej Czarnoksiężnicy.

REKLAMA

W cyklu NERDCORNER komentuję na bieżąco najważniejsze wydarzenia ze świata superbohaterów… i nie tylko:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA